כרטיסים

גלריית פלטין (Palatine Gallery)

גלריית פלטין (Palatine Gallery)

Palatine Gallery

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

גלריית פלטין (Palatine Gallery)

דמיינו לעצמכם מקום שבו הקירות מהדהדים את הגאונות של אדוני הרנסנס, מקום ששם ההיסטוריה נפרשת לנגד עיניכם בכל צעד וצעד. בלב ארמון האפלאצו פיטי (Palazzo Pitti) ההיסטורי מחכה לכם גלריית פלטין, מוזיאון אמנות שמשתרע הרבה מעבר למוסד אמנות מסורתי. 

כשאתם משוטטים בחדרים המפוארים שלו, תמצאו את עצמכם עומדים מול יצירות מופת של רפאל (Raphael), טיציאן (Titian) וקראווג'יו (Caravaggio), כל אחת ואחת מהן חופשות בפנינו את הפאר של עולם האמנות האיטלקי. גלריית פלטין היא לא רק תצוגת אמנות, זוהי חגיגה של היסטוריה, תרבות והיצירתיות חסרת המעצורים שהגדירה את עולם הרנסנס.

גלריית פלטין- נעים להכיר

גלריית פלטין שבפירנצה עומדת כעדות מפוארת לסצנה האמנותית והתרבותית של הרנסנס האיטלקי. הגלריה, ששוכנת בין החומות ההיסטוריות של פאלאצו פיטי המפואר, משתרעת הרבה מעבר לסתם מאגר של אמנות, מדובר על נרטיב חי של היסטוריה, אלגנטיות והישגים אמנותיים. גלריית פלטין מתהדרת באוסף נרחב של ציורי רנסנס, כוללים יצירות מופת של מסטרים כמו רפאל, טיציאן וקרוואג'יו, כל חלל וכל יצירה מהווים חלון אל עידן בהיסטוריה, תקופה שהתאפיינה ביצירתיות וחדשנות. יצירות האמנות מוצגות בתוך החדרים המפוארים של ארמון פיטי, שהיה ביתה של משפחת האצולה מדיצ'י, מה שמוסיף הוד ופאר לחלל הצבעוני ממילא. כאחד התכשיטים התרבותיים המוערכים ביותר בעיר, גלריית פלטין הפכה לשם דבר בפירנצה, מושכת אליה מדי שנה אינספור מבקרים- מחובבי אמנות והיסטוריה ועד כאלו שרוצים לספוג את מהותה של עיר הרנסנס האיטלקית הזו.

סיפורה של הגלריה האגדית

בליבה של העיר הקסומה פירנצה עומד לו ארמון מפואר בשם פאלאצו פיטי, סמל לכוח וליוקרה. כאן, בין האולמות המפוארים והחדרים היוקרתיים, החל להתפתח סיפורה של גלריית פלטין.

בימיו הראשונים, הארמון היה ביתה של משפחת פיטי העשירה, שביקשה להתחרות במשפחת מדיצ'י המשפיעה עם האמירה האדריכלית הגדולה הזו. עם זאת, לגורל היו תוכניות אחרות, ובאמצע המאה ה-16, הארמון הגיע לידיהם של המדיצ'ים, אותה משפחה שהפיטים ביקשו לעקוף ביוקרה ובחשיבות. תחת הפיקוח של משפחת מדיצ'י, הארמון הפך לאוצר של אמנות ותרבות.

עם פריחת הרנסנס, משפחת מדיצ'י האצילית, שידועה בחסדה לעולם האמנות, החלה לצבור אוסף מדהים של יצירות אמנות. המשפחה הזמינה את גדולי האומנים של אותה תקופה, כמו רפאל וקראווג'יו, במטרה לפאר את קירות מגוריהם עם יצירות המופת שלהם. כל ציור, כל פסל וכל תרשים לא היו רק ​​מושא ליופי אלא עדות לכוחה של המשפחה, לעושרה ולטעמה האמנותי המתוחכם.

במהלך שנים האוסף גדל וגדל, והפלאצו פיטי הפך לביתן של כמה מיצירות הרנסנס המפוארות בעולם. המשפחה הדוכסית הגדולה חיה בין יצירות המופת הללו, כשחיי היומיום שלה היו שלובים עם עצם הגאונות האמנותית.

ואז הגיעה תקופה של שינוי, כשהאחרון בשושלת מדיצ'י המפוארת החליט להוריש את הארמון לתושבי העיר פירנצה, הבטיח שהיופי והפאר שבין חומות הארמון יהיה שייך לעד לציבור הרחב. בסוף המאה ה-18 נולדה רשמית גלריית פלטין, כפי שאנו מכירים אותה כיום.

הגלריה הייתה מורכבת מסדרה של חדרים, על אחד מפואר מקודמו, חללים שבהם אמנות ויוקרה סיפרו על תקופה שחלפה. התקרות הציוריות, הרצפות המעוצבות ושטיחי הקיר העשירים הוסיפו כולם לחוויה, הפכו את הביקור בגלריה למסע אחורה בזמן אל ימי הדוכסים והדוכסיות.

כיום, ביקור בגלריית פלטין מזמין אתכם לא רק להתלהב מיצירות אמנות מרהיבות ברוח הרנסנס, אלא גם לנסוע בזמן, לצעוד בדיוק באותם החדרים שבהם זממו, חלמו וחיו בני משפחת מדיצ'י. כל חלל וכל ציור מספרים סיפור, לוחשים סוד מהעבר, מזמינים את העוברים והשבים להיות חלק מרוח הרנסנס הנצחית.

אוספי הגלריה- היצירות והחללים שמרכיבים את פיסת גן העדן הזו

גלריית פלטין שבפירנצה מציגה אוספי אמנות מקיפים שמציעים צלילה עמוקה אל תוך התנועות והסגנונות האמנותיים שעיצבו את תולדות האמנות האירופית.

האוסף של הגלריה כולל בעיקר ציורים, עם דגש מיוחד על אמנות הרנסנס האיטלקית. בין האוספים תמצאו יצירות רנסנס של אמנים מפורסמים כמו רפאל, טיציאן וקראווג'יו, מוצגות בתוך חללים מפוארים בארמון פיטי, כשלצד יצירות האמנות תמצאו עיטורים יוקרתיים, תקרות פרסקו וריהוט תקופתי עתיק.

תערוכות מרכזיות

חדרי רפאל: אחד מתכשיטי הכתר של גלריית פלטין הוא אוסף היצירות של האמן האיטלקי רפאל. ציוריו, כגון "La Madonna del Granduca", "Madonna della Seggiola" ו"Madonna del Baldacchino", מציגים את שליטתו בקומפוזיציה, בצבע וברגש, מה שהופך את החדרים הללו לגולת הכותרת עבור מבקרים רבים.

יצירות המופת של טיציאן (Titian): חלל נוסף שאסור לכם לפספס הוא זה שמוקדש לאמן האיטלקי המפורסם טיאיצן, עם יצירות אמנות שמייצגות את האסכולה הוונציאנית, כמו "לה בלה" (La Bella) ו"מגדלנה" (Penitent Magdalene). יצירות אלו מדגישות את הצבע והמרקם העשירים, אחד מסימני ההיכר של של אמנות הרנסנס הוונציאנית.

חדרי כוכבי הלכת: חדרים אלו מקסימים לא רק בשל יצירות האמנות שבהם, אלא גם בשל העיצוב הקוסמי שלהם, כשברקע אלים וסמלים אסטרולוגיים. ציורי הקיר והתקרות המעוטרות בחדרים אלה הם בעצמם יצירות אמנות מרהיבות ביופיין.

חלל האמנות הפלמית: הגלריה מכילה גם אוסף חשוב של אמנות פלמית, כולל יצירות מהפנטות של פטר פאול רובנס (Peter Paul Rubens), אחד מציירי הבארוק המפורסמים באירופה. הסגנון הדינמי והרגשי של יצירותיו מוסיף מימד מרענן ומרגש לקולקציית הגלריה. 

דיוקנאות של משפחת מדיצ'י: ואיך אפשר מבלי להזכיר את משפחת מדיצ'י, שליטי הטירה ואוצרי האוספים המרשימים האלו. לאורך הגלריה תמצאו דיוקנאות רבים של בני המשפחה המשפיעה הזו, מציעים הצצה אישית לחייהם של אלה שעיצבו את גורלה של העיר פירנצה.

המלצה שלנו- שלבו את הביקור בגלריה עם ארמון פיטי וגני בובולי

לאחר שתשקעו בנפלאות האמנותיות של גלריית פלטין, אל תפספסו ביקור גם בשני האתרים הסמוכים- ג'יארדינו די בובולי ושאר מתחם הפאלאצו פיטי.

Giardino di Boboli: גן עדן מתקופת הרנסנס

הג'יארדינו די בובולי, או גני בובולי, שנמצאים מרחק של זריקת אבן מגלריית פלטין, ממש מאחורי ארמון פיטי, הוא למעשה מוזיאון פתוח רחב ידיים, גן- עירוני מרהיב ביופיו שעוצב עובר משפחת מדיצ'י, דוגמה נהדרת לארכיטקטורת נוף מתקופת הרנסנס. כשתטיילו בשבילים המטופחים של הגנים, תהיו עטופים בעולם של יופי אמנותי וטבעי. גני בובולי הם לא רק מקום מפלט ירוק, הם חלק בלתי נפרד מההקשר התרבותי וההיסטורי של הפאלאצו פיטי, מציעים שילוב ייחודי של אמנות, טבע והיסטוריה. 

גולות הכותרת של הפארק הרחב כוללות אמפיתיאטרון עתיק עם מונומנט מצרי אדיר, מזרקה יפהפייה עם פסלו של נפטון ואפילו מערה מלאכותית מרתקת. כל אלמנט שכזה תורם לאווירה הקסומה של הגן. לצד המונומנטים תמצאו שבילים מטופחים ולאורכם פסלים, כשהנוף שנשקף מהגנים אל עבר העיר פירנצה הוא עוצר נשימה.

Palazzo Pitti: בית מלכותי שהפך למתחם מוזיאון

ארמון פאלאצו פיטי, המבנה המפואר שבו שוכנת גלריית פלטין, הוא עצמו פלא ששווה לחקור. ארמון מפואר זה, שנבנה במקור עבור משפחת פיטי במאה ה-15, הפך למקום מגוריהם של שליטי מדיצ'י, הפך במהרה לסמל לכוחם ועושרם. כיום, המתחם מארח מספר מוזיאונים חשובים בנוסף לגלריית פלטין הקסומה.

בין מתחמי הארמון תמצאו את 'אוצר הדוכסים הגדולים' (שנודע בעבר כמוזיאון הכסף) עם אוסף של חפצים יקרי ערך, 'גלריית התלבושות' שמציגה אופנה מהמאה ה-16, והחדרים המלכותיים, שמספקים הצצה לאורח החיים של משפחת המלוכה לשעבר. כל חלל תצוגה שכזה מציע צלילה עמוקה אל תוך האמנות, ההיסטוריה והתרבות הפלורינטנית. 

גלריית פלטין- כל מה שצריך לדעת

מיקום ודרכי הגעה

גלריית Palatine ממוקמת בארמון הפאלאצו פיטי ההיסטורי שבפירנצה, בצדו הדרומי של נהר הארנו, קרוב לגשר פונטה וקיו המפורסם. 

כתובת הגלריה: Palazzo Pitti, Piazza de' Pitti, 1, 50125 Firenze FI.

ברגל:  פירנצה היא עיר נוחה מאוד להתניידות, וגלריית פלטין נמצאת במרחק הליכה קצר ממקומות מרכזיים רבים בעיר. מהדואומו, ייקח לכם בערך 15-20 דקות הליכה. מגשר הפונטה וקיו, אחת מהאטרקציות המרכזיות בפירנצה, ייקח לכם כ-5 דקות הליכה בלבד.

בתחבורה ציבורית: באם אתם מגיעים מחוץ למרכז העיר, מספר קווי אוטובוס מגיעים בסמוך לארמון פיטי, כשניתן לעצור בתחנות Piti או Ponte Vecchio, שנמצאות קרוב מאוד לגלריה. מערכת החשמלית של פירנצה היא אפשרות נוחה נוספת. תחנת החשמלית הקרובה ביותר נמצאת קצת יותר רחוק, אבל זו בחירה טובה אם אתם מגיעים מאזורים מרוחקים או משדה התעופה של פירנצה.

שעות פתיחה

גלריית פלטין פתוחה למבקרים בימים שלישי ועד ראשון בין השעות 8:30-19:00. הגלריה סגורה למבקרים בימי שני. 

כרטיסים

ישנן מגוון אפשרויות כרטיסים, לרוב הכרטיס כולל גם גישה לחלקים אחרים במתחם פאלאצו פיטי וחלקם כוללים גם גישה לגני בובולי הסמוכים. גם סיורים מודרכים זמינים במקום.

מומלץ מאוד להזמין כרטיסים מראש, שכן מדובר על מוזיאון מבוקש בעיר.

נסכם במילים שאמר לנו מדריך הטיולים שלנו בעת הביקור בגלריית פלטין- " טיול לפירנצה מבלי להתחמם בפאר של גלריית פלטין הוא כמו ליהנות מג'לאטו איטלקית ללא הדובדבן שלמעלה – מענג , אבל לא לגמרי שלם". אז בין אם אתם מוצאים את עצמכם מצחקקים לנוכח הפזרנות המוחלטת של משפחת מדיצ'י, או עומדים שמוטי לסת אל מול יצירת מופת שנראית כאילו לקוחה מספרי אגדות, גלריית פלטין מבטיחה בריחה תרבותית מפולפלת ומענגת. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן