כרטיסים

כיכר הדואומו בפירנצה (Piazza Del Duomo)

כיכר הדואומו בפירנצה (Piazza Del Duomo)

Florence Cathedral

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

כיכר הדואומו בפירנצה (Piazza Del Duomo)

הלב הפועם של העיר הטוסקנית

"הקסם של פירנצה הוא מגדלור של אמנות והיסטוריה אשר בליבה שוכנת הפיאצה דל דואומו, מקום שבו היופי נלחש בכל אבן ומהדהד בכל צעד". אם כל הדרכים מובילות לרומא, אז חבל שלא מסיטים חלק מהן לכיכר הדואומו של פירנצה, עולם ציורי שבו אמנות, היסטוריה ותרבות מתכנסים ליצירת אמנות משגעת. הפיאצה דל דואומו רחוקה מלהיות עוד כיכר באוסף הכיכרות של פירנצה, וממש לא מדובר על עוד ריבוע ארכיטקטוני, אלא על הלב הפועם של העיר, קנבס ציורי שמציג את גאונות הרנסנס, עדות ליצירתיות ולתשוקה האנושית. 

ברגע שתגיעו לפיאצה המפוארת הזו, תרגישו כאילו נכנסתם לגלריה מפוארת, מוזיאון אמנות באוויר הפתוח.לב הכיכר, קתדרלת פירנצה או בשמה המלא, הקתדרלה של סנטה מריה דל פיורה, עם כיפתה האדומה האייקונית, מתנשאת בצורה מלכותית, שולטת בקו הרקיע של פירנצה, שובה את הדמיון ואת הלב של כל מטייל ומטייל. 

הפיאצה דל דואומו היאהרבה יותר מסתם אוסף של מבנים היסטוריים, זוהי חוויה, גאוויה פלורנטינית מקומית. בין אם זה הביקור הראשון שלכם בעיר או אחד מבין רבים, הפיאצה לא מפסיקה להפתיע, להקסים ולעורר השראה.

הצטרפו אלינו למסע הזה כשאנחנו יוצאים לחקור כל נקודה ופינה בפיאצה דל דואומו המלכותית. 

סיפורה של כיכר הדואומו

בליבה של העיר פירנצה, עיר שנושמת אמנות והיסטוריה, ניצבת כיכר או אולי ממלכה, כזו שהייתה עדה אילמת לסיפורה של העיר הקסומה- הפיאצה דל דואומו. הסיפור שלה לא עוסק רק באבנים ובטיט, כי מדובר על סיפור מהאגדות, כזה שעוסק בשאפתנות אנושית, פריצת גבולות, גאונות ויופי שהתגבשו כולם אל תוך מבנים אדריכליים. 

פעם פעם, ברחובות ימי הביניים ההומים של העיר פירנצה, היה חסר לעיר משהו אחד- מקום פולחן אדיר שישקף את מעמדה של העיר שהלך וגדל באירופה. העיר הייתה כמהה לקתדרלה, כזו שקיימת כבר בכל הערים האירופאיות שמכבדות את עצמן. כמיהה זו הולידה את קתדרלת פירנצה, הקתדרלה של סנטה מריה דל פיורה (Cattedrale di Santa Maria del Fiore), מאמץ אדריכלי שיאתגר ויעורר השראה במשך מאות שנים.

בנייתה של הקתדרלה החלה במאה ה-13, משימה מאתגרת שתתפרש על פני דורות. תושבי העיר חיכו בהשתאות כשהקתדרלה נבנתה לאטה, לבנה אחר לבנה, אבל הייתה זו כיפת הקתדרלה שתהפוך ליצירת המופת של הסיפור הזה, ולסמלה של העיר כולה. 

במשך שנים רבות עמדה הקתדרלה עירומה, ללא גג, חשופה בפני פגעי הטבע והשמיים, כמו שאלה פתוחה בקו הרקיע של פירנצה. האתגר היה עצום – לבנות את הכיפה הגדולה ביותר שנוצרה אי פעם בעולם הנוצרי, ללא מסגרות העץ בהן השתמשו בדרך כלל באותה תקופה, כי הקתדרלה כל כך גבוהה שלא ניתן להגיע כל כך גבוה. חידה זו נותרה בלתי פתורה במשך שנים רבות, עד הגעתו של פיליפו ברונלסקי (Filippo Brunelleschi), צורף ופסל מקומי. 

ברונלסקי, שהיה ללא הכשרה אדריכלית רשמית אלא מוח מלא ברעיונות חדשניים, לקח על עצמו את האתגר. הוא הביט אל הכיפות הגדולות של העבר, כמו הפנתיאון ברומא, וחלם על טכניקות בנייה מהפכניות. התכנון הגאוני שלו הפך את הבלתי אפשרי לאפשרי, הישג של הנדסה ופריצת דרך, סמל לפוטנציאל האנושי. ברונלסקי מצליח לבנות את הכיפה, שהפכה לכתר של פירנצה, מגדלור של רוח הרנסנס.

אבל הסיפור של הפיאצה דל דואומו הוא לא רק על הקתדרלה. הכיכר היא ביתם של פלאים נוספים – מגדל הפעמונים של ג'וטו (Giotto's Bell Tower), מבנה שמכוסה בפסלים עדינים ועיטורים צבעוניים, ובית הטבילה של סן ג'ובאני (Baptistery of San Giovanni), אנדרטה עתיקה ומתומנת שמפורסמת בדלתות הברונזה שלה, שזכו לכינוי "שערי גן העדן". עוד נגיע לכל אלה בהמשך.

לאורך השנים הפיאצה שימשה כרקע לאינספור אירועים – פסטיבלים, הכתרות ואפילו רגעי מחלוקת. הכיכר ראתה את עלייתן ונפילתן של משפחות אצולה חזקות כמו מדיצ'י, שמעה את דרשות האש של סבונרולה, והייתה עדה להתפתחותה של פירנצה מקומונת ימי ביניים לעיר מודרנית ותוססת.

כיום, כיכר הדואומו עומדת כסמל נצחי למורשת המתמשכת של פירנצה, מקום שבו אמנות והיסטוריה לא רק זכורות אלא מורגשות באופן מוחשי בכל אבן ופרסקו (ציור קיר). סיפורה של הכיכר הזו הוא סאגה של זוהר אנושי, סיפור שממשיך לעורר השראה באלו שעוברים על פניה, מזכירה לנו שיופי וגדולה טמונים לרוב במרדף אחר הבלתי אפשרי.

מה אסור לפספס בכיכר הדואומו

קתדרלת סנטה מריה דל פיורה (Cattedrale di Santa Maria del Fiore)

הקתדרלה של סנטה מריה דל פיורה, ניצבת בצורה מלכותית בלב כיכר הדואומו, היא לא רק פלא ארכיטקטוני אלא סמל לפריחה האמנותית והתרבותית של הרנסנס. קתדרלה זו, שמכונה 'הדואומו', כובשת את כל מבקריה עם החזית המרשימה שלה שמורכבת משיש לבן, ירוק וורוד בדוגמאות מורכבות, עדות לאומנות פלורנטינית מענגת. הפאר שלה משתרע גם בחללי הפנים שלה, שמעוטרים ביצירות אמנות מרהיבות. גולת הכותרת של הקתדרלה היא הכיפה שלה, 'כיפת ברונלסקי', יצירת מופת של הנדסה, שולטת בקו הרקיע של העיר, הסמל של פירנצה שנראה לעין מכל רחבי העיר. כיפה זו מסמלת את כושר ההמצאה והרוח של עידן שעיצב מחדש את העולם המערבי. חלקה הפנימי של הכיפה מעוטר בפרסקו- ציורי קיר שמתארים סצנות ודמויות שונות מהעולם הנוצרי- מלאכים וחוטאים, אלה שעולים לגן עדן ואלו שיורדים לגיהנום. ניתן גם לטפס אינספור מדרגות ולעלות אל גג הקתדרלה, שם תזכו למבט מקרוב על החלק הפנימי של הכיפה, לצד נוף עוצר נשימה של העיר פירנצה והאזור הטוסקני שמקיף אותה. הדואומו, לב הכיכר הזו, הוא מגדלור של הישגים אנושיים וביטוי אמנותי, מושך מדי שנה אינספור מבקרים שמגיעים מכל קצוות העולם כדי לחזות באמנות ובפלא ההנדסי הזה.

לכתבה שלנו על קתדרלת פירנצה

הקמפנילה די ג'וטו (Campanile di Giotto)

בסמוך לקתדרלה המרהיבה נמצא מבנה קטן יותר אך מרשים גם כן, הקמפנילה די ג'וטו או מגדל הפעמונים של ג'וטו. מדובר על מגדל מתנשא בגובה של 85 מטרים, יצירת מופת של אדריכלות גותית ועדות לגאונות האמנותית של רוח הרנסנס. המגדל מעוטר בתערובת הרמונית של שיש צבעוני, יוצר מחזה ויזואלי שמשלים את הפאר של הקתדרלה השכנה. החזית המורכבת שלו, מעוטרת בשפע של אלמנטים, פסלים ותבליטים, מציגה סצנות מהמיתולוגיה הנוצרית הקלאסית ומהתנ"ך, משקפות את הפסיפס התרבותי והדתי העשיר של פירנצה בימי הביניים. גם כאן ניתן לעלות לתצפית עוצרת נשימה שכרוכה בטיפוס של 414 מדרגות, מסע שמתוגמל בנופים פנוראמיים של העיר פירנצה והנוף הטוסקני שמסביב. מגדל הפעמונים של ג'וטו לא רק משמש כנקודת ציון היסטורית מרהיבה אלא גם כמגדלור של המורשת האמנותית של העיר, לוכד את תמצית הרוח של פירנצה.

הבפטיסטריום של פירנצה (Battistero di San Giovanni)

בית הטבילה של סן ג'ובאני, אחד המבנים הדתיים המרהיבים בפירנצה, ניצב כאנדרטה רוחנית והיסטורית ממש לצדו של מגדל הפעמונים של ג'וטו. המבנה המתומן קדם אפילו לקתדרלה השכנה, מה שהופך אותו לאחד מהמבנים העתיקים ביותר בעיר. הבפטיסטריום קיבל את תהילתו בשל שלושת הקבוצות של דלתות הברונזה שלו, כאשר הדלתות המזרחיות, שנוצרו על ידי הפסל האיטלקי הנודע לורנצו גיברטי (Lorenzo Ghiberti) זכו לכינוי "שערי גן עדן", בשל העיצוב המושקע והיוקרתי שלהן. מדובר על דלתות זהב מרהיבות שעליהן חרוטים תבליטים מורכבים שמתארים סצנות מהתנ"ך. גם חלל הפנים של בית הטבילה מדהים לא פחות, עם תקרת פסיפס צבעונית שמתארת סיפורים תנ"כיים שונים. חשיבותו של בית הטבילה חורגת מעבר לערכו האמנותי, ולאורך ההיסטוריה שימש המבנה הקטן כסמלה של העיר, מקום שבו התקיימו אירועים היסטוריים רבים ואף עוצבה העיר פירנצה. 

מוזיאון הדואומו של פירנצה (Museo dell'Opera del Duomo)

ואם כל התענוגות ההיסטוריים הצבעוניים הללו לא הספיקו לכם, ותרצו לחקור ולגלות עוד, איזה מזל שישנו עוד אתר מרתק ברחבת הכיכר- מוזיאון הדואומו של פירנצה. מדובר על מוזיאון שעוסק בחקר האמנות וההיסטוריה של קתדרלת סנטה מריה דל פיורה האייקונית של העיר, זו שניצבת בכיכר, לצד חקר האתרים הנוספים כמו מגדל הפעמונים של ג'וטו ובית הטבילה של סן ג'ובאני. המוזיאון, שממוקם במרחק צעדים ספורים מהאנדרטאות הללו, מכיל אוסף יוצא דופן של פסלים ויצירות אמנות מקוריות שהיו פעם חלק מהמבנים המפורסמים האלה או כאלו שקשורים אליהם באופן מרתק. בין היצירות שבמוזיאון תמצאו את יצירת הפיאטה של מיכלאנג'לו, שיועדה להיקבר אימו, והדלתות המקוריות של שערי גן העדן, הדלתות המזרחיות של הבפטיסטריום של פירנצה. המוזיאון מציג גם יצירות של דונטלו ואמנים בולטים אחרים מרחבי איטליה, לוקח אתכם למסע מקיף דרך האבולוציה האמנותית בתקופת הרנסנס הפלורנטיני. ובגדול, המוזיאון המרתק מציע נקודת מבט ייחודית על המורשת האמנותית שעיצבה את הזהות התרבותית של העיר פירנצה, דרך מושלמת לסיים את הביקור בכיכר המרהיבה הזו.

לכתבה שלנו על מוזיאון הדואומו

ומה עוד?

ליהנות מהפיאצה עצמה- הצטרפו לסיור מודרך בכיכר כדי ללמוד על ההיסטוריה והמשמעות של אתריה, שוטטו בין הפנינים האדריכליות הללו או פשוט שבו באחד מבתי הקפה הסמוכים ותיהנו מהאווירה התוססת. אל תשכחו להצטייד במצלמה כדי ללכוד את יופייה של הפיאצה. 

לרכוש מזכרות פלורנטיניות- בקרו בחנויות הסמוכות לפיאצה כדי למצוא מזכרות כמו העתקים של יצירות אמנות מפורסמות ואומנות מקומית.

בקרו גם בשעות הערב- התנסו בפיאצה בלילה כשהבניינים מוארים להפליא, מציעים פרספקטיבה אחרת ומיוחדת.

חקור את האתרים שבסביבה-  בקרו באטרקציות סמוכות כמו גלריית אופיצי (Uffizi Gallery) ופאלאצו וקיו (Palazzo Vecchio), כולם נמצאים במרחק הליכה.

היכן ממוקמת וכיצד להגיע?

כיכר הדואומו (Piazza del Duomo) ממוקמת בליבה של פירנצה, ממש באזור המרכזי של העיר, מוקפת ברבים מציוני הדרך ואתרי התרבות המשמעותיים ביותר של פירנצה. ניתן לזהות בקלות את הפיאצה על ידי כיפת הקתדרלה, שולטת על קו הרקיע של פירנצה, ניצבת כמגדלור שמכווין אתכם לכיכר ההיסטורית הזו. 

את מרכז העיר של פירנצה מומלץ לחקור ברגל, והפיאצה דל דואומו נמצאת במרחק הליכה מרוב האתרים המרכזיים בעיר. הרחובות ידידותיים להולכי רגל ומספקים מסלול ציורי ומהנה בדרך אל הכיכר.

אם אתם נמצאים יותר רחוק, ניתן לקחת אוטובוס לפיאצה, כאשר מספר אוטובוסים עוצרים בסמוך לפיאצה. גם קווי חשמלית זמינים באזור. 

ואם אתם מגיעים מעיר אחרת ברכבת כמו רומא, מילאנו, ונציה, תחנת הרכבת המרכזית בפירנצה היא 'סנטה מריה נובלה',שנמצאת במרחק הליכה של כ-12 דקות מהכיכר המרכזית. 

למגיעים עם רכב לעיר, מומלץ לחנות מחוץ למרכז ההיסטורי ולהשתמש בתחבורה ציבורית או ללכת ברגל לפיאצה, שכן החנייה עשויה להיות מאתגרת במרכז העיר והאזור הוא אזור תנועה מוגבל (ZTL), אליו כניסת רכבים מוגבלת ברוב שעות היממה.

לסיכום, בעוד שבעיר פירנצה ישנם אינספור אתרים עוצרי נשימה, גולת הכותרת שלה היא כיכר הדואומו, סמל לרוח האנושית, לתעוזה ופריצת גבולות, ובעיקר סמל לרוח הרנסנס שניצבת בכל פינה בעיר. הפיאצה דל דואומו היא לא רק כיכר, זו במה מפוארת שבה ההיסטוריה ותמונות הסלפי המודרניות מתנגשות בהרמוניה מושלמת. ביקור בפירנצה מבלי לראות את הדואומו הוא כמו לאכול פיצה בלי גבינה – אפשרי, אבל למה שתרצו?. מהקתדרלה המתנשאת דרך מגדל הפעמונים ועד לבית הטבילה ההיסטורי ומוזיאון הדואומו המרתק, הכיכר המרכזית של פירנצה מספקת מסע צבעוני ומענג.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן