כרטיסים

מוזיאון מדיצ'י (Museo de' Medici)

מוזיאון מדיצ'י (Museo de' Medici)

Museo de' Medici

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

מוזיאון מדיצ'י (Museo de' Medici)

בלב עיר הרנסנס פירנצה שוכנת לה פנינה שחושפת בצורה מענגת ומרתקת את סיפורה של העיר. מוזיאון מדיצ'י, שמוקדש לפועלה ולמורשתה של אחת המשפחות החזקות והמשפיעות ביותר בהיסטוריה האירופית, מציע מפגש מרתק בין היסטוריה, תרבות וארכיטקטורה. המוסד האייקוני הזה מכיל אוסף מדהים של אמנות מתקופת הרנסנס, חפצים יקרי ערך ואפילו חפצים אישיים של משפחת מדיצ'י, מציע הצצה ייחודית לאורח החיים המפואר ולרוח התרבותית של המשפחה המפוארת הזו. 

בין החדרים המעוצבים והאלגנטיים והגנים השופעים שבמתחם,המוזיאון מספר לא רק את סיפורה של שושלת מדיצ'י אלא גם את הסיפור של פירנצה עצמה. מדובר על מסע אינטימי בזמן, שבו לכל תערוכה ולכל חדר יש סיפור לספר, מנרטיבים פוליטיים גדולים ועד לאנקדוטות אישיות מסקרנות.

סיפורה המרתק של משפחת מדיצ'י

סיפורה של משפחת מדיצ'י הוא סיפור מהאגדות על כוח, אמנות והשפעה שהותירה חותם על העולם, במיוחד בתקופת הרנסנס שבאיטליה. זהו סיפור על משפחה שעלתה ועלתה עד שהפכה לאחת מהשושלות העשירות והחזקות באירופה.

הסיפור של מדיצ'י מתחיל לו אי שם בתחילתה של המאה ה-13 בעיר פירנצה, כשהמשפחה החלה את דרכה כמשפחה מלוכדת צנועה ופשוטה, כזו שהתעסקה בגידולים חקלאיים, רחוקה מאוד מאור הזרקורים. גורלה של המשפחה השתנה באופן דרמטי עם עליית הבנקאות והמסחר בפירנצה, כשג'ובאני דה מדיצ'י, יליד שנת 1360, הניח את היסודות לעושרה ולכוחה של המשפחה. ג'ובאני מקים את בנק מדיצ'י, בנק שהפך במהרה למצליח ביותר ולו סניפים בכל רחבי אירופה.

תחת ניהולם של ג'ובאני ובנו, קוזימו דה מדיצ'י, עושרה והשפעתה של המשפחה גדלו באופן חסר תקדים. קוזימו היה איש עסקים ממולח ואסטרטג משובח, השתמש בעושר המשפחה לא רק למטרות רווח כלכלי, אלא גם כדי לבסס כוח פוליטי. תחתיו, שושלת מדיצ'י הפכה לשליטה הבלתי רשמית של הרפובליקה הפלורנטינית, למרות שהם לא היו מלכים במובן המסורתי והדתי.

אבל אולי התרומה המשמעותית ביותר של אותה משפחת אצולה הייתה דווקא בתחום האומנויות. בני משפחת מדיצ'י סייעו בפיתוח ופריחתו של עולם הרנסנס, כשקוזימו וצאצאיו היו נלהבים מעולמות האמנות והלמדנות. בני המשפחה נתנו חסות לאמנים כמו לאונרדו דה וינצ'י, מיכלאנג'לו וסנדרו בוטיצ'לי, בין היתר. תמיכתם לא הייתה מוגבלת לאמנות, והם גם טיפחו את תחייתה של הספרות הקלאסית והפילוסופיה הקלאסית, הזינו למעשה את האש האינטלקטואלית של תקופת הרנסנס.

אבל כמו כל סיפור טוב, גם כאן ישנם עליות ומורדות, וגם לא מעט טרגדיות. כוחם ועושרם העצומים של המדיצי'ם יצרו להם אויבים רבים, גרמו להם לעזוב את העיר פירנצה מחשש לביטחונם עקב ניסיונות התנקשות רבים. למרות אותם איומים, המדיצ'ים תמיד מצאו דרך חזרה לשלטון, הגדילו את השפעתם רק יותר ויותר. 

השאיפה הפוליטית של המשפחה הגיעה לשיאה עם עלייתה לכס המלכות של הדוכסות הגדולה של טוסקנה, בתחילת המאה ה-16, כשעברו מלהיות מתווכים מאחורי הקלעים לשלטון כדוכסים. תחת שלטון מדיצ'י, פירנצה וטוסקנה חוו תקופה של יציבות ושגשוג.

שושלת מדיצ'י דעכה בסופו של דבר בסוף המאה ה-17 ותחילת המאה ה-18. היעדר יורש זכר הוביל לסיום שלטונם הפוליטי. עם זאת, מורשתה של משפחת מדיצ'י התקיימה, לא רק בעושר האמנות והתרבות העצום שהותירו אחריהם אלא גם בהשפעתם על הנוף הפוליטי והכלכלי של אירופה.

סיפורה של שושלת מדיצ'י הוא פסיפס עשיר של שאפתנות, אמנות וכוח. הסיפור ממחיש כיצד משפחה יחידה יכולה לעצב את מהלך ההיסטוריה ולהשאיר מורשת שממשיכה לגדול ולעורר השראה בעולם, הרבה מעבר לגבולות העיר פירנצה.

מוזיאון דה מדיצ'י- פאר הרנסנס בלב פירנצה

אז אחרי שהכרנו את הסיפור שעומד מאחורי שושלת מדיצ'י המפוארת, בואו נגלה את סיפורו של אותו מוזיאון שמוקדש לפועלם ולחייהם. 

המוזיאון, ששוכן ברחובותיה ההומים של פירנצה, הוא כמו אוצר נסתר שמחכה להתגלות, הוקם כדי להציג את פאר האוספים של משפחת מדיצ'י, אך עם הזמן הפך להרבה מעבר. כיום המוזיאון הפך לכרוניקה של אמנות, שטיח ארוג בחוטי ההיסטוריה, התרבות והגאונות האנושית.

ביקור במוזיאון דה מדיצ'י לוקח אתכם למסע דרך הוד הרנסנס. כל חדר, מסדרון ופינה במוזיאון לוחשים את סודות העבר, כשהקירות מקושטים בציורים שתפסו רגעים של היסטוריה, פסלים עומדים כעדות למיומנות האנושית וחללי התצוגה מלאים בחפצים שהיו פעם חלק מחיי היומיום של לפני מאות שנים.

כל תערוכה מספרת סיפור – על אמנים שהעזו לחלום, על עיר שהייתה סמל היצירתיות, ועל תקופה שבה האמנות לא הייתה רק ביטוי, אלא דרך חיים.

מעבר לאמנות, מוזיאון מדיצ'י הוא מקום של למידה והשראה. תערוכות אינטראקטיביות מביאות את ההיסטוריה לחיים, מרתקות מבקרים צעירים ומבוגרים כאחד. אפשר לבלות כאן שעות בחקירה, כשכל סיבוב מציע תגלית חדשה ומציע מבט רענן ומיוחד לעבר המפואר של המשפחה ושל העיר.

מוזיאון מדיצ'י הוא  פורטל לזמן אחר, גשר שמחבר את ההווה לתפארת הרנסנס. המקום עומד לא רק כשומר אמנות, אלא כתזכורת לכוח המתמשך של היצירתיות והדמיון האנושיים. 

תערוכות ואוספי המוזיאון

מוזיאון מדיצ'י מציע מסע שובה לב אל ההיסטוריה והמורשת של משפחת מדיצ'י רבת ההשפעה. בעת הביקור, ישנם מספר דגשים עיקריים שאסור לפספס:

שושלת מדיצ'י: המוזיאון מספק תובנות מרתקות על החיים והזמנים של משפחת מדיצ'י, שייצרה שבעה מהדוכסים הגדולים של טוסקנה. השפעתם המשמעותית על ההיסטוריה של פירנצה ואיטליה היא נושא מרכזי במוזיאון.

קשר לכנסייה: הקשר של מדיצ'י לכנסייה הקתולית מסומן במיוחד על ידי שלושה אפיפיורים מהשושלת שלהם. המוזיאון מספר את סיפוריהם של האפיפיורים הללו ותפקידיהם בכנסייה, מציע נקודת מבט ייחודית על ההיסטוריה הדתית של איטליה.

קשרים מלכותיים: המוזיאון מדגיש גם את הקשרים של משפחת מדיצ'י עם בתי המלוכה האירופיים, כולל חייהן של שתי מלכות צרפת משושלת מדיצ'י. סיפורי חייהם המסקרנים ויחסיהם עם מונרכיות אירופיות מהווים חלק מרתק מהתערוכה.

אמנות ותרבות: משקף את השיא התרבותי של הרנסנס, מוזיאון מדיצ'י מתגאה באוסף מרשים של יצירות אמנות. האוסף כולל מגוון של ציורים, פסלים וחפצים מורכבים שמציגים את הזוהר האמנותי של עידן מדיצ'י.

מבנה המוזיאון- ה"רוטונדה דל ברונלסקי"

המבנה בו שוכן המוזיאון, ה- Rotonda del Brunelleschi, נחשב לאחד מגולות הכותרת של הפלאים הארכיטקטוניים של פירנצה, עדות לכושר ההמצאה והאומנות של פיליפו ברונלסקי, אדריכל ומהנדס ידוע של הרנסנס האיטלקי. מבנה זה ידוע על צורתו וההרמוניה הגיאומטרית המושלמת שלו, מגלם את הדגש של רוח הרנסנס על איזון, פרופורציה ושלמות אסתטית. ברונלסקי, שידוע בעיקר בעיצוב הכיפה של קתדרלת פירנצה, יישם את שליטתו בהנדסה והבנת העקרונות הקלאסיים כדי ליצור את הרוטונדה. המבנה המעוגל פשוט אך אלגנטי, יצירה ארכיטקטונית שנחשבת כסמל לרוח החדשנית של הרנסנס, משקפת את הפשטות והאיזון של האדריכלות הרומית והיוונית העתיקה. העיצוב של אותו מבנה היווה השראה לאדריכלים במשך מאות שנים וממשיך להוות נקודת עניין משמעותית עבור המבקרים בפירנצה, מציג את המורשת המתמשכת של עבודתו של ברונלסקי ומספק גם בפנים רקע מקסים לתצוגות המוזיאון.

מידע חשוב

כתובת המוזיאון: Piazza Filippo Brunelleschi, via degli Alfani, Via del Castellaccio, Firenze.

שעות הפתיחה: כל ימות השבוע בין השעות 10:00-18:00.

כרטיסים: מבוגר (מעל גיל 26)- € 12, נער בגילאי 7-25 ישלם 7 אירו עבור כרטיס. כניסה מתחת לגיל 7 הינה חינמית.

מומלץ להזמין כרטיסים מראש.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן