כרטיסים

בזיליקת סנטה קרוצ'ה בפירנצה – Santa Croce Basilica

בזיליקת סנטה קרוצ'ה בפירנצה – Santa Croce Basilica

Santa Croce Basilica

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

בזיליקת סנטה קרוצ'ה בפירנצה – Santa Croce Basilica

לב פאר הרנסנס

בלב ההומה של העיר פירנצה תמצאו את בזיליקת סנטה קרוצ'ה ('בזיליקת הצלב הקדוש' באיטלקית) מקום שבו כל פינה לוחשת סיפור על זוהר אמנותי, ממלכה שבה האבנים מהדהדות על מאות שנים של היסטוריה, אוצר של אמנות, תרבות והיסטוריה. למרות שלרוב לא מקבלת את הכבוד הראוי לה, זאת בשל קתדרלת פירנצה המפוארת שלוקחת את כל אור הזרקורים, בזיליקת סנטה קרוצ'ה רחוקה מלהיות עוד קתדרלה באוסף הכנסיות של איטליה, כי כאן מדובר על קנבס תוסס שמציג את הגאונות של המאסטרים האיטלקיים. זהו מקום שבו מורשתם של מוחות גדולים כמו מיכלאנג'לו וגלילאו נוכחת באוויר, מזמינה את כל מבקרי ובאי המקום להתחמם בגדולתם. 

כשדת ואמנות נפגשות- סיפורה של סנטה קרוצ'ה

בליבה של פירנצה, עיר שבה רוח הרנסנס זורמת בורידי התושבים המקומיים, ניצבת בגאווה בזיליקת סנטה קרוצ'ה, אנדרטה שהייתה עדה למאות שנים של היסטוריה, אמנות וגאונות אנושית. הרשו לנו לקחת אתכם למסע בזמן, אל עצם הנשמה של המקום המפואר הזה.

הסיפור שלנו מתחיל בתחילתה של המאה ה-13, אז הגיעו לפירנצה הפרנציסקנים, מסדר צנוע של נזירים שחלמו לבנות בעיר כנסייה שתשקף את הקווים והרעיונות המנחים אותם- פשטות, מסירות ואהבת האלוהים. האדמה עבור הכנסייה נתרמה על ידי משפחה פלורנטינית עשירה, אשר פתחה את הדלת למה שתהפוך להיות אחת מהבזיליקות המשמעותיות והמרשימות באיטליה.

ככל שחלפו השנים, הכנסייה הפשוטה גדלה, לצד העיר פירנצה עצמה שגדלה והתפתחה גם כן. עד אמצע המאה ה-14, בהדרכתם של אדריכלים מקומיים מוכשרים הפכה הכנסייה ליצירת מופת בסגנון גותי. קירות הכנסייה החלו לספר את סיפורי האמונה, והקפלות שבתוכה התלבשו בצבעים כשהתמלאו ביצירות אמנות שהציגו את היופי האלוהי. 

תקופת הרנסנס הפיחה חיים חדשים בסנטה קרוצ'ה, כשהאמנים הגדולים של אותה התקופה, כמו הצייר והאדריכל האיטלקי ג'וטו די בונדונה (Giotto) הוסיפו את הטאצ' שלהם לכנסייה, מותירים מאחוריהם מורשת של ציורי קיר שתיארו סצנות מהתנ"ך ואת חייהם של קדושים ברגש ובצבע עזים.

אבל סנטה קרוצ'ה היא ממש לא רק מקלט לאמנות ומקום פולחן, כי הבזיליקה הציורית הזו הייתה גם מוקד לזוהר המוחות האנושיים. המקום הקדוש הזה הפך למקום מנוחתם האחרון של כמה מהשמות המפוארים בהיסטוריה- מיכלאנג'לו, הפסל והצייר המאסטר, שיצירותיו הגדירו את אמנות הרנסנס, גלילאו גליליי, האסטרונום ששינה את השקפתנו על השמיים וניקולו מקיאוולי, ההוגה הפוליטי שתובנותיו החדשניות נחקרות עד היום. כל אלו מצאו את מקום מנוחתם האחרון בין חומותיה של הבזיליקה המפוארת.

כל קבר בסנטה קרוצ'ה מספר סיפור, לא רק על האדם שהוא מנציח, אלא על עידן שעיצב את העולם. הבזיליקה הפכה לפנתיאון של מוחות גדולים, מקום שאליו יכלו אנשים לעלות לרגל ולחלוק כבוד לאלה שהותירו חותם על ההיסטוריה האנושית.

וכמו כל סיפור טוב, אי אפשר בלי טרגדיה אימתנית, ובשנת 1996, הייתה אחת כזו שאיימה לכלות את הבזיליקה. אז, נהר הארנו, שזרם עד אותה שנה בדו- קיום ברחבי העיר פירנצה, עלה על גדותיו והציף את מרכז העיר התוסס. בזיליקת סנטה קרוצ'ה הייתה בין הנפגעים הקשים בשיטפון, כשיצירות אמנות יקרות נפגעו והבזיליקה עמדה בסכנה. אבל כמו גיבורה אמיתית של סיפור אגדות, מהאסון הנורא הבזיליקה קמה מהאפר, כשתורמים מכל העולם התכנסו כדי לשקם אותה, תוך שימור המורשת שלה עבור הדורות הבאים.

כיום, בזיליקת סנטה קרוצ'ה עומדת כמגדלור של היסטוריה, אמנות וזיכרון. קירותיה וחלליה, מעוטרים ביצירותיהם של אמנים גדולים, והקברים, שמחזיקים בתוכם שרידים של דמויות אגדיות, ממשיכים להיות השראה עבור עולמנו. 

בעיר השוקקת פירנצה, סנטה קרוצ'ה נותרה מקום של השתקפות שקטה, מקלט שבו עדיין ניתן לשמוע את לחישות ההיסטוריה. זהו סיפור על אמונה, אמנות ומורשת מתמשכת של הרוח האנושית, סיפור שממשיך להתפתח עם כל מבקר שעובר דרך הדלתות המפוארת של המקום.

חללי הבזיליקה

החזית של סנטה קרוצ'ה

חזית הבזיליקה, שבנייתה הושלמה במאה ה-19, היא דוגמה מרשימה לארכיטקטורה ניאו-גותית. העיצוב והפירוט המורכבים שלה הופכים אותה למבוא ציורי לעושר האמנותי שבתוכה.

הספינה הראשית ומזבח הכנסייה

החלל המרכזי של הבזיליקה, שנקרא 'ספינת הכנסייה', או ה'נייב', מאופיין בארכיטקטורה גותית אוורירית. התקרות הגבוהות והחלונות הגדולים ממלאים את החלל באור, מעצימים את היופי של החלל ושל יצירות האמנות שבו. במוקד הכנסייה תמצאו כמובן את המזבח, מעוטר ביצירות אמנות וחפצי דת. זהו אתר של טקסים דתיים ומוקד בעל משמעות רוחנית עמוקה.

הקפלות

קפלת ברדי (Bardi di Vernio Chapel) וקפלת פרוצי (Peruzzi Chapels): הקפלות המפורסמות בבזיליקה, מעוטרות בפרסקאות (ציורי הקיר) של ג'וטו שמתארים סצנות מחייהם של פרנציסקוס הקדוש, יוחנן הקדוש ויוחנן המטביל.

קפלת פאצי (Pazzi Chapel): יצירת מופת של אדריכלות רנסנס מאת ברונלסקי, ידועה בהרמוניה הגאומטרית והאווירה השלווה והאינטימית שלה.

הקלויסטר

קלויסטר הוא חצר מרובעת בליבו של המתחם, נחשב לאזור שקט ושליו שמציע מרחב שקט להתבוננות. ברחבי הקוליסטר תמצאו מצבות ואנדרטאות היסטוריות.

מגדל הפעמונים

בעוד שלרוב הוא אינו נגיש לציבור, מגדל הפעמונים של הבזיליקה הוא חלק בלתי נפרד מהמתחם, תורם לקו הרקיע האייקוני שלו.

Santa Croce Basilica
הקלויסטר- חצר הבזיליקה הפנימית
Santa Croce Basilica
אחת מיצירות האמנות הרבות
Santa Croce Basilica
מזבח הבזיליקה המפואר

ביקור בבזיליקה- מה לא לפספס

ביקור בבזיליקת סנטה קרוצ'ה בפירנצה הוא מסע לאורך מאות שנים של אמנות, היסטוריה ותרבות. הנה מה שאסור לכם לפספס:

קברים היסטוריים

קברו של מיכלאנג'לו: עוצב על ידי אדריכל וצייר איטלקי מהולל בשם ג'ורג'יו וזארי (Giorgio Vasari), קבר זה הוא מחווה יוצאת דופן למיכלאנג'לו- איש האשכולות, הצייר, הפסל, המהנדס והמשורר האיטלקי שכבש את ליבם של מיליונים ברחבי העולם עם יצירות האמנות המדהימות שלו, ביניהן יצירת פסל דוד. מיכלאנג'לו הפך לסמל הרנסנס האיטלקי, עדות לכישרון עז ולרוח אמנותית ייחודית. קברו של האמן המפורסם מעוטר בפסלים וציורים, מסמלים את שליטתו של מיכלאנג'לו בעולמות אלו.

קברו של גלילאו גליליי: קברו של גלילאו גליליי, הפילוסוף והאסטרונום האיטלקי המפורסם, הוא עדות לתפקידו המהפכני בעולם המדע. האנדרטה שהוצבה לכבודו משקפת את ההערכה לה הוא זכה, למרות חייו השנויים במחלוקת, והיא כוללת פסל של גלילאו אשר מביט לעבר השמים.

קברו של ניקולו מקיאוולי (Niccolo Machiavelli): הבזיליקה היא גם מקום מנוחתו של הסופר והתיאורטיקן הפוליטי המפורסם. קברו של מקיאוולי צנוע יחסית, אך משמעותי, מסמל את השפעתו המתמשכת בתחום מדעי המדינה וההיסטוריה.

אמנות וציורי קיר

ציורי הקיר של ג'וטו (Giotto): בתוך הבזיליקה תמצאו את קפלת ברדי (Bardi di Vernio Chapel) וקפלת פרוצי (Peruzzi Chapels), שם ציורי הקיר של הצייר והאדריכל האיטלקי ג'וטו די בונדונה (Giotto) עומדים כיצירות חלוציות של אמנות הרנסנס המוקדמת. ציוריו מתארים סצנות מחייהם של פרנציסקוס הקדוש, יוחנן האוונגליסט הקדוש ויוחנן המטביל, יצירות שזכו לשבחים בשל העומק הרגשי והריאליזם שלהן.

הסעודה האחרונה מאת טדאו גדי: יצירת הסעודה האחרונה של הצייר האיטלקי טדאו גדי (Taddeo Gaddi) הפכה לסימן ההיכר של ציור הרנסנס המוקדם. היצירה ממוקמת ברפקטוריום של הבזיליקה, חדר האוכל העתיק של המנזר. 

הצלב של צ'ימבואה (Cimabue’s Crucifix): יצירת מופת מהמאה ה-13, אשר למרות שניזוקה בשיטפון של 1966, שוחזרה בקפידה ונשארה יצירה מכרעת בהיסטוריה של האמנות האיטלקית, מייצגת את המעבר מסגנונות ביזנטיים לסגנון רנסנס.

צלב העץ מאת דונטלו: בניגוד לצלב של צ'ימבואה, עבודתו של דונטלו (Donatello) היא דוגמה מעולה לריאליזם רנסנס, מציגה את דמותו של ישו כאנושית וסובלת.

מידע חשוב

מיקום ודרכי הגעה

בזיליקת סנטה קרוצ'ה (Santa Croce Basilica) ממוקמת במרכז ההיסטורי של פירנצה, נגישה בקלות מכל חלקי העיר. אל תפספסו גם ביקור בכיכר עצמה, מקסימה לא פחות מהבזיליקה.

כתובת הבזיליקה: Piazza di Santa Croce, 16, 50122 Firenze FI.

פירנצה היא עיר קומפקטית, אידיאלית לחקירה בצורה רגלית. אם אתם נמצאים במרכז העיר, סנטה קרוצ'ה נמצאת במרחק הליכה מכם. הליכה מציעה גם את ההזדמנות ליהנות מהרחובות היפים ומהארכיטקטורה הציורית של העיר.

אם אתם נמצאים מחוץ למרכז העיר, מספר קווי אוטובוס מגיעים בסמוך לסנטה קרוצ'ה. תחנות האוטובוס הקרובות ביותר הן 'סנטה קרוצ'ה' ('Santa Croce) ו'ורדי' (Verdi).

למגיעים ברכב, קחו בחשבון כי נהיגה בפירנצה עשויה להיות מאתגרת בשל מוגבלות החניה והגבלות התנועה במרכז העיר. אם אתם נוהגים, עדיף לחנות מחוץ ל-ZTL (אזור תנועה מוגבל במרכז העיר) וללכת ברגל או לקחת תחבורה ציבורית לבזיליקה.

שעות פתיחה

ימי שני עד שבת: 9:30-17:30 (כניסה אחרונה ב17:00).

ימי ראשון: 12:30-17:45

כרטיסים

עלות כניסה למבוגר- 9 אירו.

נער (גילאי 12-17)- 7 אירו.

ילד (עד גיל 12)- חינם.

סיורים מודרכים זמינים גם הם ויכולים לספק תובנות מעמיקות על ההיסטוריה, האמנות והארכיטקטורה של הבזיליקה.

מומלץ להזמין את כרטיסי הכניסה\ הסיורים מראש! שכן מדובר על אטרקציה פופולארית מאוד בעיר. 

לסיכומו של עניין, לא תהיה זו הגזמה להגיד שדילוג על בזיליקת סנטה קרוצ'ה בפירנצה זה כמו לנסוע לניו יורק ולא לראות את פסל החירות, או לבקר בפריז ולהתעלם ממגדל אייפל. לא מדובר על עוד סימון וי ברשימת האתרים בעיר, אלא על מפגש מרגש עם ההיסטוריה, האמנות ואולי עם איזו רוח רפאים או שתיים של גאוני הרנסנס. אז רכשו כרטיסים מראש, הצטיידו במצלמה וצאו לגלות את הבזיליקה המדהימה הזו.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן