חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

מוזיאון גלילאו בפירנצה – Museo Galileo

מוזיאון גלילאו בפירנצה – Museo Galileo

Museo Galileo

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

מוזיאון גלילאו בפירנצה – Museo Galileo

ברוכים הבאים לפירנצה,  עיר שבה הג'לאטו המקומית עשירה ומענגת כמו ההיסטוריה והרחובות מהדהדים את לחישות הרנסנס. לצד מבוך הסמטאות והאתרים של העיר ישנה פנינה היסטורית ייחודית, מעין מגרש משחקים למוח עם איזה טוויסט היסטורי- מוזיאון גלילאו. 

בואו נודה בזה, כשאתם שומעים את המושג 'מוזיאון מדע', אתם עלולים לחשוב על איזה אתר משעמם שמלא בספרים ישנים מאובקים וגאדג'טים לא מובנים. אבל מוזיאון גלילאו כאן כדי להוכיח אחרת, עם אוספים ותערוכות שנראים כאילו נלקחו מעולם של קוסם או מדען משוגע. כאן, ההיסטוריה פוגשת בעליזות, והכוכב של ההשתוללות ההיסטורית הזו הוא לא אחר מאשר גלילאו גליליי, האסטרונום- פיזיקאי שהעז לומר לכדור הארץ שהוא לא מרכז היקום. כאן, התגליות ששינו את העולם ניצבות בכל פינה, מספרות את סיפורו של אותו אדם פורץ דרך אבל גם את סיפורו של עולמנו המופלא. 

סיפורו המרתק של גלילאו גליליי

גלילאו גליליי (Galileo Galilei), שזוכה כיום לאינספור כינויים כמו "אבי הפיזיקה המודרנית" או אפילו "אבי המדע", הוא אחת הדמויות שעיצבו את עולם המדע ואת עולמנו בכלל, תרם אינספור ידע ותגליות לעולם שבו אנו חיים. 

גלילאו נולד בשנת 1564 בעיר פיזה שבמחוז טוסקנה, בן למשפחת מוזיקאים, כשאביו וינצ'נזו גליליי, היה מלחין נודע. תחילה נרשם גלילאו לאוניברסיטת פיזה ללימודי רפואה, אך מצא במהרה את ייעודו האמיתי בעולם המתמטיקה והפילוסופיה הטבעית, ומשם, השמיים הם הגבול, טוב, אולי אפילו השמיים אינם הגבול עבורו.

תרומותיו של גלילאו בתחום האסטרונומיה הן אדירות. גלילאו הצליח לשפר את הטלסקופים שהיו קיימים עד אותה עת, והתצפיות האסטרונומיות שביצע לאחר מכן חוללו מהפכה בתחומן. גלילאו הצליח לצפות במכתשים של הירח, לגלות את ארבעת הירחים הגדולים ביותר של צדק (ידועים כיום בתור הירחים הגליליים), לצפות בכוכב נוגה ולחקור כתמי שמש. התצפיות של גלילאו סיפקו ראיות חזקות כנגד המודל הגיאוצנטרי של היקום (שבו כדור הארץ נמצא במרכז) ותמכו בתיאוריה שהציע קופרניקוס.

התגליות המרגשות הללו כמובן לא עברו בהסכמת כולם, שכן הן סתרו את ההשקפות הדתיות של הכנסייה, על פיהן כדור הארץ ובני האדם הם מרכז העולם. הדבר הוביל לעימות בין גלילאו ובין עולם הכנסייה הקתולית, שהכריזה על תגלית זו כ-'כפירה בדת'. למרות זאת, גלילאו המשיך במחקרו ופרסם בשנת 1632 מחקר שהגן על תגליתו, דבר שהוביל למשפט שבו נאלץ לחזור בו מדעותיו ובילה את שארית חייו במעצר בית.

מעבר לתחום האסטרונומיה, גלילאו תרם תרומה משמעותית גם בתחום הפיזיקה. לזכותו מיוחסת ההבנה הבסיסית של חוקי התנועה, כולל עקרונות האינרציה וחוקי הגופים הנופלים. 

גלילאו המשיך לעבוד על חיבורים מדעיים בשנותיו המאוחרות, למרות מצבו הבריאותי שהידרדר וההגבלות שנבעו ממעצר הבית שלו. הוא נפטר ב-8 בינואר 1642, ומאות שנים מאוחר יותר, בשנת -1992, הודה האפיפיור יוחנן פאולוס השני בטעויות שביצע בית הדין של הכנסייה ששפט את עמדותיו המדעיות של גלילאו, וסגר רשמית את הפרק הזה, אחד מהעימותים המפורסמים ביותר בהיסטוריה ובמתח שבין דת ומדע. 

מורשתו של גלילאו גליליי היא אדירה, לא רק בתחום המדעים אלא גם בהקשר הרחב יותר של המחשבה האנושית והשאיפה לידע. האומץ שלו אל מול הסמכות והחתירה הבלתי פוסקת שלו אחר האמת שינו מהותית את הבנתנו על היקום ואת מקומנו בתוכו.

סיפורו של מוזיאון גלילאו

מוזיאון גלילאו גליליי שבפירנצה מספק עדות לסיפורו המרתק ופורץ הדרך של האסטרונום- פיזיקאי- מתמטיקאי המפורסם. סיפורו של המוזיאון מתחיל בתחילתה של המאה ה-18, אז, משפחת האצולה המפורסמת מדיצ'י, שהיו בעבר שליטי העיר פירנצה, אספו לעצמם אוספים אדירים של אמנות ומדע. אוסף זה גדל בהתמדה עם השנים, כשבשנת 1927 הוקם רשמית המכון והמוזיאון לתולדות המדע, ששילבו את האוספים המלכותיים הללו בתוך ארמון עתיק מהמאה ה-11 בשם Palazzo Castellani.

בשנת 2010, המוזיאון מותג מחדש כמוזיאון גלילאו לכבוד גלילאו גליליי, ותצוגות המוזיאון עוצבו מחדש כדי להיות אינטראקטיביות ומרתקות יותר, לספק חוויה עשירה יותר למבקרי המקום. המוזיאון הוא ביתו של אחד מהאוספים הגדולים והמובחרים בעולם של מכשירים מדעיים וחפצי אסטרונומיה, כולל מערך אדיר של טלסקופים היסטוריים, גלובוסים שמימיים ומכשירים אסטרונומיים אחרים, רבים מהם מתוארכים לתקופת הרנסנס העתיקה. המוזיאון גם מכיל כמה מהכלים המקוריים של גלילאו עצמו, מציע הצצה אינטימית לעבודתו ולהישגיו. 

מוזיאון גלילאו הוא הרבה מעבר למאגר של חפצים היסטוריים, זהו מוסד תרבותי וחינוכי תוסס שחוגג מאות שנים של הישגים מדעיים. הסיפור שלו שזור עמוק בהיסטוריה האינטלקטואלית של פירנצה, מה שהופך אותו לביקור חובה עבור כל מי שמתעניין במסע הגילוי המדעי.

מה רואים במוזיאון

מוזיאון גלילאו מתגאה באוסף יוצא דופן של מעל ל-1,000 מיצגים מדעיים שמשקפים מאות שנים של התקדמות מדעית ואת ההיסטוריה האינטלקטואלית העשירה של אירופה, במיוחד בתקופת הרנסנס ושנות המהפכה המדעית. האוספים והתערוכות של המוזיאון מציעים למבקרים חוויה סוחפת אל תוך עולם המדע וההיסטוריה. המוזיאון מורכב מ-2 קומות ובהן 18 חדרים, כאשר הקומה הראשונה מוקדשת לאוספי משפחת האצולה מדיצ'י (Medici Collections) והקומה השנייה לאוספי לוריין הבסבורג (Lorraine Habsburg Collection).

אוספי מדיצ'י

משפחת מדיצ'י, שלקחה חסות על האמנויות והמדעים בתקופת הרנסנס, מילאה תפקיד מרכזי בקידום הידע המדעי של העיר. האוסף שלהם במוזיאון גלילאו משקף את המורשת הזו, כשבביקור בקומה הראשונה של המוזיאון תמצאו מגוון רחב של מכשירים מדעיים שמשפחת מדיצ'י אספה או הזמינה. אלה כוללים טלסקופים, גלובוסים ועוד רבים אחרים שהיו חיוניים לתצפית וניווט אסטרונומיים. רבים מהמכשירים הללו הם לא רק חשובים מבחינה מדעית אלא גם מרתקים מבחינה אמנותית, מציגים את האומנות ואת האלמנטים האסתטיים של אותה תקופה. בין האוספים תמצאו גם מכשירים רבים שקשורים לגלילאו עצמו, מציגים את ההצטלבות של עבודתו פורצת הדרך עם התמיכה שקיבל ממשפחת מדיצ'י.

אוסף לוריין הבסבורג

בני לוריין, שירשו את השלטון בטוסקנה מידי משפחת מדיצ'י, המשיכו למלא תפקיד במסורת איסוף האמנות והמאמצים המדעיים בעיר ובאזור. אוספי לוריין מציגים את הטכנולוגיה המדעית והאסטרונומית מהמאה ה-18 והמאה ה-19, תקופה שסומנה בהתקדמות מהירה בתחומים מדעיים שונים. אוסף זה נחשב למתקדם יותר מאוסף מדיצ'י, וכולל מגוון רחב של מכשירים שקשורים לפיזיקה, מטאורולוגיה ומדעי טבע אחרים, משקפים את האינטרסים המדעיים המתפתחים של אותה תקופה.

הכלים של גלילאו

 המוזיאון מציג אוסף מרשים של כלים מקוריים שעוצבו ושימשו את גלילאו גליליי- הטלסקופים שלו, שמילאו תפקיד מכריע בתגליותיו האסטרונומיות, והמצפן הגיאומטרי והצבאי שתכנן.

האצבע של גלילאו

 כנראה אחד מהמיצגים המוזרים, המסקרנים ויוצאי הדופן שמוצגים במוזיאון גלילאו ובכלל במוזיאונים הוא האצבע האמצעית שנשתמרה מידו הימנית של גלילאו, מוצגת בגאווה במוזיאון כשריד וכסמל להשפעתו המתמשכת בעולם המדע.

מכשירים מעולמות הפיזיקה

 ברחבי המוזיאון תמצאו גם תצוגות שמוקדשות לפיזיקה, אלו כוללות מדי חום, ברומטרים ומכשירים אחרים שמדגישים את האבולוציה של הפיזיקה הניסויית.

תערוכות אינטראקטיביות ותערוכות 'פופ אפ'

כדי להפוך את החוויה למרתקת יותר, במיוחד עבור מבקרים צעירים, מוזיאון גלילאו משלב תערוכות אינטראקטיביות שכוללות תחנות מולטימדיה ותצוגות מעשיות שבהן המבקרים יכולים לעסוק בעקרונות ובתגליות של המדענים שעבודתם מוצגת לראווה. כמו כן, המוזיאון מארח באופן קבוע תערוכות ואירועים זמניים שמתעמקים בהיבטים ספציפיים של ההיסטוריה המדעית או מתמקדים בדמויות מסוימות במדע, אלו מציעים נקודות מבט מרעננות ותובנות חדשות ומרתקות. 

מידע פרקטי

מיקום: מוזיאון גלילאו (Museo Galileo) ממוקם בליבה של פירנצה, ליד גלריית אופיצי וגדות נהר הארנו, מה שהופך אותו לנגיש בקלות מרחבי העיר. 

כתובת המוזיאון: Piazza dei Giudici 1 – 50122 Florence, ITALY.

דרכי הגעה: פירנצה היא עיר נפלאה לחקור בצורה רגלית, ומוזיאון גלילאו נמצא במרחק הליכה קצר ממקומות מרכזיים רבים בעיר כמו הקתדרלה של פירנצה (Duomo) וגשר הפונטה וקיו. הליכה מאפשרת גם כמובן ליהנות מהרחובות ההיסטוריים של העיר ומהארכיטקטורה הציורית.

אם אתם מגיעים מחוץ למרכז העיר, מספר קווי אוטובוס עוברים במרכז העיר ויש להם תחנות ליד המוזיאון. גם מערכת החשמלית של פירנצה יכולה להיות דרך מהירה להתקרב למרכז העיר אך עדיין תזדקקו להליכה קצרה או לנסיעה באוטובוס כדי להגיע למוזיאון.

אם אתם מגיעים מחוץ לפירנצה, תחנת הרכבת המרכזית של העיר, Firenze Santa Maria Novella, נמצאת במרחק של כ-20 דקות הליכה מהמוזיאון. 

למגיעים עם רכב, נהיגה בפירנצה יכולה להיות מאתגרת בשל מוגבלת החניה ואזורי תנועה מוגבלים (ZTL – Zona Traffico Limitato). אם תבחרו לנהוג, חפשו חניה מחוץ למרכז העיר ולאחר מכן השתמשו בתחבורה ציבורית או שתגיעו ברגל למוזיאון.

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח למבקרים כל ימות השבוע, כשבימים רביעי עד שני המוזיאון פתוח בין השעות 9:30-18:00 ובימי שלישי בין 9:30-13:00.

כרטיסים: עלות כניסה למבוגר מגיל 18 הינה € 16. ילד בגילאי 6-17 ישלם € 9 ומתחת לגיל 6 עלות הכניסה הינה 2 € .

מומלץ להזמין כרטיסים מראש!

שאלות ותשובות

מוזיאון גליליי מוקדש לחגיגת ההישגים המדעיים של גלילאו גליליי וההיסטוריה של המדע. זהו אתר חובה בשל אוסף הכלים המדעיים הייחודי שלו, החפצים האישיים של גלילאו והתערוכות האינטראקטיביות שלו שהופכות את ההיסטוריה המדעית לנגישה ומרתקת.

אמנם אין בית קפה או מסעדה בתוך המוזיאון, אבל יש בו חנות מתנות ושירותים ציבוריים. בהיותו במרכז העיר, הוא קרוב למגוון אפשרויות אוכל שונות.

כן. מומלץ להזמין כרטיסים מראש למוזיאון.

ביקור ממוצע נמשך כ-1-2 שעות.

מוזיאון גלילאו הוא מוזיאון לתולדות המדע, מתמקד בהיסטוריה של המדע ובסיפורו של גלילאו גליליי. הביקור במוזיאון מתאים מאוד למתבגרים, אך ילדים מתחת לגיל 8 עשויים להתקשות בהבנת התערוכות. 

כן. יש להזמין זאת מראש אל מול המוזיאון.

לסיכום, ביקור במוזיאון גלילאו גליליי מציע צעד אחורה אל דברי הימים של תולדות המדע, קפיצה לעולם של גאונות הרנסנס. בין אם אתם איינשטנים מתחילים, חובבי היסטוריה או סתם כאלו שאוהבים לחטט בדברים ישנים, מוזיאון גלילאו הוא הדרכון שלכם להרפתקה מרגשת והיסטורית. מי יודע, אולי פשוט תצאו עם הערכה חדשה לכוכבים, לחוקי התנועה ולזקנו המרשים של גלילאו. אז, ארזו את הסקרנות שלכם, השאירו מקום לתהיות, וזכרו, במוזיאון גלילאו גם השמיים והכוכבים הם לא הגבול.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן