כרטיסים

כיכר הסיניוריה (Piazza della Signoria) בפירנצה

כיכר הסיניוריה (Piazza della Signoria) בפירנצה

Piazza della Signoria

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

כיכר הסיניוריה (Piazza della Signoria) בפירנצה

היכנסו אל הקסם הנצחי של הפיאצה דלה סיניוריה, הלב האגדי של פירנצה, המקום שבו הדי הרנסנס עדיין מהדהדים דרך אבני הכיכר. תחת השמש הטוסקנית, בליבה של העיר פירנצה, שוכנת לה גלריה מפוארת באוויר הפתוח- כיכר הסיניוריה, הכיכר המרכזית של העיר פירנצה. כאן, ההיסטוריה שיחקה את הסצנות הדרמטיות ביותר שלה, מתהפוכות פוליטיות ועד מהפכות אמנותיות. וכאן, בין המונומנטים המרהיבים של העיר כמו הפאלאצו וקיו והפסלים המרהיבים תרגישו באמת את הדופק של העיר. 

כיכר הסיניוריה בכמה מילים

כיכר הסיניוריה (Piazza della Signoria) בפירנצה היא הכיכר המרכזית בעיר פירנצה, ממוקמת בלב העיר, בצורת L, והייתה מוקד החיים הפוליטיים והציבוריים בעיר מאז המאה ה-13. זהו מקום שבו אמנות, היסטוריה ופוליטיקה משתלבות בגלריה מדהימה באוויר הפתוח, ממוסגרת על ידי מבנים היסטוריים, פסלים ומזרקות שמהדהדים את פאר הרנסנס. הכיכר נשלטת על ידי ארמון פאלאצו וקיו (Palazzo Vecchio) המרשים, ותמצאו בה גם את גלריית לוג'יה דיי לאנצי (ה-Loggia dei Lanzi), שמציעה אוסף של פסלים מתקופת הרנסנס בארקייד אלגנטי, בעוד שמזרקת נפטון מוסיפה טאצ' של גרנדיוזיות לכיכר. עם העתקים של פסל דוד של מיכלאנג'לו ויצירות אמנות אחרות המעטרות את רחבי הכיכר, הפיאצה דלה סיניוריה היא לא רק כיכר אלא מוזיאון חי, סמל של גאווה פלורנטינית ואתר חובה לכל מי שמבקש לטבול את עצמו במהות של פירנצה.

כיכר הסיניוריה- היסטוריה בקצרה

כשאנחנו מקלפים את שכבות הזמן כדי לחשוף את הרקע ההיסטורי של הפיאצה דלה סיניוריה, אנו מוצאים את עצמנו שזורים בסיפור שמתחיל במאה ה-13 הרחוקה. פרק זה של הסיפור שלנו נפתח בפירנצה של ימי הביניים, עיר-מדינה שופעת להט פוליטי ואומנות מתפתחת, ניצבת על סף תקופת הרנסנס.

בימים הראשונים ההם, הכיכר לא הייתה הרבה יותר מחלל התכנסות מוזנח ליד הפאלאצו וקיו, אז ארמון-מבצר שרק נבנה, שיקף את כוחו של הגוף השולט- הסיניוריה.  

העלילה מתחילה באמת במאה ה-14, אז החלל הצנוע הופך לפיאצה הגדולה שאנו מכירים כיום. בתקופה זו האוויר היה עמוס בתככים פוליטיים, כאשר משפחות חזקות כמו מדיצ'י התחרו על השליטה כאן. בזמנים אלו של מאבק וניצחון הפכה הכיכר לבמה לטקסים פומביים, אירועים חשובים ואפילו הוצאות להורג.

אחד מהאירועים הדרמטיים שהתרחשו ממש כאן בכיכר המרכזית היה "מדורת ההבלים" (Bonfire of the Vanities) בשנת 1497, אז, המטיף הנוצרי סבונרולה, הוביל מסע צלב נלהב כנגד ריקבון מוסרי שנגד לטענתו את עולם הנצרות, וביחד עם תומכיו ומאמיניו ערך בכיכר טקס של שריפת יצירות אמנות- ספרים, ציורים, פסלים אשר 'נגדו את אמונת הנצרות'. אירוע זה הוביל בסופו של דבר להוצאתו להורג של המטיף הנוצרי, אשר הוצא להורג בהוראת האפיפיור ממש כאן בכיכר, באותה השיטה שערך את הטקס שלו- שריפה. 

עם פריחת הרנסנס, הפיאצה דלה סיניוריה השתנתה תחת ידם המנחה של גאונים אמנותיים ואדריכליים. הוקמו בסביבתה גלריות אמנות, מונומנטים מרהיבים ומבנים שהפכו את הכיכר ליצירת מופת של ממש. 

בינתיים, הפאלאצו וקיו, עם מגדל השעון המרשים שלו, ניצב כזקיף מעל הכיכר, כאולמותיו הדהדו את עקבותיהם של מנהיגים, הוגים ומשפיעים. בין חומות הארמון ההיסטורי, משפחת מדיצ'י, שעתידה לשלוט בסצנה הפוליטית של פירנצה, זממה את עלייתה לשלטון, תוך שהיא טווה שטיח של חסות שימשוך אמנים כמו מיכלאנג'לו ולאונרדו דה וינצ'י.

לאורך מאות שנות קיומה, הפיאצה דלה סיניוריה נותרה עדה לגאות והשפל של ההיסטוריה. היא שרדה מלחמות, תהפוכות פוליטיות ושינויים תרבותיים. 

מה תמצאו בכיכר

הפיאצה דלה סיניוריה היא אוצר של פלאים אמנותיים ואדריכליים. כל אטרקציה בכיכר הזו היא לא רק מראה לעין אלא פרק מהעבר, מציעה הצצה לפאר של העיר הציורית פירנצה. בואו נצא למסע דרך האטרקציות המפוארות הללו.

ארמון הפאלאצו וקיו (Palazzo Vecchio)

ה-Palazzo Vecchio, עם המגדל האייקוני שלו, הוא גולת הכותרת של הפיאצה התוססת. הארמון- מבצר הזה, שנקרא גם 'פאלאצו דלה סיניוריה', הוא סמל להיסטוריה הפוליטית של העיר. המראה החיצוני המסתורי שלו מסתיר את החדרים המפוארים והאולמות מלאי האמנות שבתוכו, שבהם פעם משפחת מדיצ'י חיה ויצרה כאן את סיפור עלייתה לשלטון. בין חדרי הארמון תמצאו את ה-Salon dei Cinquecento, אולם מפואר בעיצובו של ג'ורג'יו וזארי, יצירת מופת מעוטרת בציורי קיר ופסלים מרהיבים. בהליכה במסדרונות הארמון ההיסטורי, אפשר כמעט ולשמוע את לחישות התככים הפוליטיים ומחזות הכוח שעיצבו את ההיסטוריה של העיר פירנצה.

הלוג'יה דיי לאנצי (Loggia dei Lanzi)

מימין לפאלאצו וקיו שוכנת הלוג'יה דיי לאנצי, גלריה אלגנטית באוויר הפתוח שמציגה פסלים מתקופת הרנסנס. אכסדרה זו, עם הקשתות הרחבות שלה, היא עדות ללהט האמנותי של הרנסנס. הגלריה מכילה מערך של פסלים מרהיבים וביניהם פסל "פרסאוס עם ראש מדוזה" ("Perseus with the Head of Medusa") של בנונוטו צ'ליני ואת "אונס הנשים הסביניות" ("Rape of the Sabine Women")  של ג'אמבולוניה. הפסלים הללו אינם רק יצירות אמנות, הם מספרי סיפורים של תקופה היסטורית, מהפנטים את באי המקום וגורמים להם להתאהב בקסם הרנסנס. 

מזרקת נפטון (Fountain of Neptune)

ליד הכניסה לפאלאצו וקיו נמצאת מזרקת נפטון, יצירה מונומנטלית של ברטולומיאו אממאנטי. מזרקה זו, שמציגה את נפטון, אל הים הרומי, מסמלת את השאיפות הימיות של ממלכת פירנצה העתיקה. דמותו של נפטון, ניצבת בצורה מלכותית בראש המזרקה, משרה את באי המקום באווירה של הוד ופאר.  

פסלים ויצירות אמנות

בפיאצה תמצאו גם מגוון של פסלים ויצירות אמנות שהופכים את הכיכר למוזיאון חיצוני. בין אלה תמצאו העתק של פסל דוד של מיכלאנג'לו, שהוצב במקור מחוץ לפאלאצו וקיו כסמל להתרסה של הרפובליקה נגד יריבים גדולים. המקור, ששוכן כעת בגלריית האקדמיה, עמד בפיאצה עד שנת 1873. בסמוך אליו עומד פסל הרקולס והקאקוס של בנדינלי, עוד סמל רב עוצמה לעוצמת העם הפלורנטיני.

כל אחת מהאטרקציות הללו בפיאצה דלה סיניוריה היא יצירת מופת, מספרת חלק מההיסטוריה של פירנצה. יחד, הם יוצרים חלל שבו אמנות וארכיטקטורה מצטלבים בהרמוניה, ומציעים חגיגה ויזואלית לבאי המקום. 

מיקום ודרכי הגעה 

הפיאצה דלה סיניוריה (Piazza della Signoria) ממוקמת בלב העיר פירנצה, איטליה, והיא אחד מציוני הדרך המרכזיים והנגישים ביותר בעיר. כיכר אייקונית זו שוכנת במרכז ההיסטורי, ליד אתרים מפורסמים אחרים כמו גלריית אופיצי ופונטה וקיו, מה שהופך אותה לנקודה מרכזית ותוססת בעיר. 

הפריסה העירונית הקומפקטית של פירנצה הופכת את ההגעה לפיאצה דלה סיניוריה לפשוטה יחסית, בין אם אתם מגיעים ברכבת, באוטובוס או ברגל.

בשל מיקומה המרכזי, הפיאצה דלה סיניוריה נגישה בצורה הטובה ביותר ברגל מאטרקציות סמוכות אחרות. פירנצה היא עיר ידידותית להולכי רגל, והליכה היא לרוב הדרך המהנה ביותר לחקור את הרחובות ההיסטוריים שלה ולגלות פנינים נסתרות לאורך הדרך.

לפירנצה יש רשת אוטובוסים נרחבת. מספר קווי אוטובוס עוצרים ליד ה-Piazza della Signoria או באזורים סמוכים. תחנות האוטובוס הקרובות ביותר נמצאות במרחק הליכה קצר מהכיכר.

אז מטיילים יקרים, אם תדלגו על הפיאצה דלה סיניוריה בחופשה הפלורנטינית שלכם, זה כמו לנסוע לניו יורק ולא לראות את הטיימס סקוור, כמו לבקר בפריז ולהתעלם ממגדל אייפל, או כמו ללכת לירח ולשכוח לומר 'צעד קטן לאדם'. זו לא סתם כיכר ישנה, מדובר על הלב הלוהט והתוסס של העיר- כיכר רחבת ידיים שמלאה בהיסטוריה כמו שהיא מלאה במונומנטים עוצרי נשימה. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן