חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

קמפנילה די ג'וטו – מגדל הפעמונים של פירנצה

קמפנילה די ג'וטו – מגדל הפעמונים של פירנצה

Giotto's Bell Tower

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

קמפנילה די ג'וטו – מגדל הפעמונים של פירנצה

מגדל הפעמונים של ג'וטו- השכן הציורי של קתדרלת פירנצה

בעיר פירנצה, בה הגלידה עשירה לפחות כמו ההיסטוריה שלה, והארכיטקטורה משכרת כמעט כמו היין המקומי, ישנם אינספור מונומנטים ציוריים. אם אתם מתכננים טיול לארץ פלאות הרנסנס, ישנו אתר אחד שאסור לכם לפספס- מגדל הפעמונים של ג'וטו. המגדל המרהיב, שמתנשא לגובה של 85 מטרים מעל העיר הציורית, מציע לא רק אימון טוב יותר מחדר כושר, אלא גם נופים פנוראמיים שיהפכו את קיר האינסטגרם או קבוצת הווטסאפ של המשפחה לקבוצת לצבעוניים ומעוררי קנאה. אז, עלו על הנעליים הנוחות ביותר שלכם (תודו לנו מאוחר יותר), הטעינו את המצלמה שלכם, ובואו נצא למסע כדי לגלות מדוע מגדל הפעמונים של ג'וטוהוא הגיבור של קו הרקיע של פירנצה!

מגדל הפעמונים של ג'וטו- נעים להכיר

בליבה של העיר הקסומה פירנצה, ממש בסמוך לקתדרלת העיר עם הכיפה האייקונית שהפכה לסמלה, ניצב לו מגדל שמגיע עד השמים, המגדל הזה הוא מגדל הפעמונים של ג'וטו, או כפי שהוא מכונה בשפה המקומית הקמפנילה די ג'וטו. אבל מה הסיפור שלו? מה הוא מציע למבקריו ומי זה בכלל ג'וטו? הישארו עמנו.

הסיפור שלנו מתחיל אי שם בתחילת המאה ה-14, תקופה שבה ניתן היה רק לחלום על מגדלים מפוארים, שכן פיגומים ומנופים עוד לא היו אפילו בחלומות של האדריכלים והבנאים. כאן, בעיר פירנצה, אדריכל ואמן מקומי בשם ג'וטו די בונדונה (Giotto di Bondone), שהיה מפורסם במיוחד בשל ציורי הקיר המרהיבים שלו, הופקד בראשו של פרויקט מפואר – לעצב מגדל פעמונים לקתדרלת פירנצה הסמוכה, כזה שיהיה סמל לעושרה של העיר וליכולתה האמנותית.

החזון של ג'וטו היה יוצא דופן. הוא דמיין מגדל לא רק גבוה ופונקציונאלי, אלא יצירת מופת של אדריכלות גותית, מעוטר בפסלים משוכללים ובפרטים מורכבים. בשנת 1334 הונחה אבן היסוד בטקס מרגש, והעבודה החלה. העיצוב של ג'וטו שילב שיש לבן, ירוק וורוד, שלושה צבעים שתואמים לקתדרלה המפוארת הסמוכה.

כמו כל סיפור טוב, הסיפור שלנו מקבל תפנית בעלילה, שכן ג'וטו המהולל נפטר בשנת 1337, כאשר רק החלק הראשון של המגדל הספיק להיבנות. לאחר פטירתו של ג'וטו עוברת האחריות לפסל והאדריכל האיטלקי אנדריאה פיזאנו (Andrea Pisano), שהמשיך את העבודה בהתאם לחזונו המקורי של ג'וטו. תחת פיזאנו צמח המגדל, שכבה אחר שכבה, עד שהגיעה שנת 1348. שנה זו הביאה עמה את מגפת המוות השחור ששטפה את העיר פירנצה, עצרה מיד את בניית המגדל. הייתה זו תקופה של ייאוש ואובדן, והמגדל הלא שלם עמד כעדות אילמת לסבלה של העיר ותושביה.

הסיפור של מגדל הפעמונים אמנם נעצר, אך הוא ממש לא הסתיים כאן. ככל שהעיר פירנצה התאוששה מהמגפה הכבדה, כך גברה השאיפה להשלים את המגדל. בשנת 1350, הפרויקט התחדש בהדרכתו של אדריכל חדש, שהגביה את המגדל והוסיף עוד מגדל פעמונים מיוחד, כזה שמאפשר לצלצולי הפעמונים להגיע רחוק יותר, לנוע מעל גגות פירנצה. 

בשנת 1359, לאחר כמעט שלושה עשורים של בנייה, תם ונשלם הסיפור. המגדל עמד כמגדלור של תקווה וחוסן, יצירת מופת שממזגת את הגאונות של שלושה אדריכלים גדולים. המגדל, עם התערובת ההרמונית של פיסול, צבע וצורה, לא היה רק מגדל פעמונים אלא הפך לסמל של הרוח המתמשכת של פירנצה.

עד היום ניצב המגדל בגאווה ליד הקתדרלה של פירנצה כמספר סיפורים, כזה שמחזיק בין כתליו סיפורים על חזון אמנותי, טרגדיה אנושית ורוח בלתי נכנעת של עיר שתמיד קמה, פעם אחר פעם, כדי לחגוג את היופי, האמנות, והחיים עצמם.

הארכיטקטורה של מגדל הפעמונים- מסע מבחוץ לפני שנכנסים

מגדל הפעמונים הוא יצירת מופת של אדריכלות גותית פלורנטינית, עומדת כעדות ליצירתיות ולמיומנות של מעצביו ולרוח האמנותית של תקופת הרנסנס. המגדל מתנשא לגובה של כ-85 מטרים, כשחזיתו מכוסה בלוחות שיש מעוצבים בגוונים שונים של לבן, ירוק וורוד, שמקורם מאזורים שונים באיטליה. ערכת הצבעים הזו היא מאפיין ייחודי של האדריכלות הרומנסקית ​​והגותית של טוסקנה, ערכת צבעים זהה לשאר המבנים בקומפלקס כיכר הדואומו- הקתדרלה של פירנצה (Cattedrale di Santa Maria del Fiore) והבפטיסטריום של פירנצה (Battistero di San Giovanni). 

המגדל מעוטר במגוון אלמנטים פיסוליים. אלה כוללים לוחות בצורת משושה עם תבליטים שמתארים סיפורים מקראיים כשחלק מהתבליטים המקוריים הוחלפו בהעתקים, כאשר המקוריים שוכנו במוזיאון הדואומו הסמוך (Museo dell'Opera del Duomo di Firenze) כדי להבטיח את שימורם. 

המגדל מורכב ממפלסים שונים, כל אחד מסומן על ידי חלונות מרופדים שגדלים במספרם ומשתכללים ככל שעולים בגובה. ובחלקו העליון של המגדל נמצאים הפעמונים עצמם, מוקפים בקשתות מפוארות. 

טיפוס למעלה המגדל

אבל עם כל הכבוד לחלקו החיצוני של המגדל, ויש הרבה כבוד, גולת הכותרת שהוא מציע היא טיפוס למעלה המגדל, לגובה של 85 מטרים. 

חוויית הטיפוס על הקמפנילה היא חוויה שמשלבת אתגר פיזי עם מסע בהיסטוריה, דרך אמנות ותצפיות פנוראמיות עוצרות נשימה. 

המסע מתחיל בבסיס המגדל, שם תתחילו את המסע שלכם בגרם המדרגות הצר והלולייני, טיפוס שכולל לא פחות מ-414 מדרגות (לא, אין מעלית) דרך גרמי מדרגות תלולים ומפותלים, אתגר פיזי, אך מאוד מתגמל. 

ככל שתטפסו מעלה תיחשפו ליופיו הארכיטקטוני של פני המגדל, תערובת של אבן ולבנים שמספרות על השיטות האדריכליות של ימי הביניים. החלונות הצרים שמנקדים את הטיפוס מציעים הצצה אל העולם שבחוץ, פורטלים לתקופות שונות בהיסטוריה של העיר, חושפים טעימה מהנוף שאתם עתידים לפגוש בפסגה.

הטיפוס מאפשר גם הצצה לאלמנטים האמנותיים של המגדל. העתקים של התבליטים והפסלים המקוריים שמפארים את החלק החיצוני של המגדל נראים בדרך למעלה, מספקים מבט מקרוב על האומנות שמעטרת את יצירת המופת הגותית הזו. כל מפלס של המגדל מציג פרספקטיבה שונה, הן בתוך המבנה והן מחוצה לו, מה שהופך את המסע לחוויה מענגת של גילוי וציפייה.

וככל שמתקרבים לראש הקמפנילה, גרם המדרגות מצטמק, והציפייה גדלה. ברגע שתגיעו אל הקומה העליונה, מתנשפים ומרוצים, תקבל את פניכם תצוגה פנוראמית עוצרת נשימה של 360 מעלות. כאן, פירנצה כולה מונחת לפניכם, פרושה כמו ציור מתקופת הרנסנס. מנקודת התצפית תוכלו לראות את הדואומו האייקוני, הגגות האדומים של העיר, נהר הארנו המתפתל, ואפילו הגבעות הטוסקניות הירוקות שמבצבצות מרחוק. 

על הטיפוס- חשוב להכיר

מדרגות למעלה: במגדל יש כ-414 מדרגות. אין מעלית, כך שהטיפוס הוא כולו ברגל.

גרם מדרגות צר ותלול: גרם המדרגות צר ונהיה תלול ככל שעולים מעלה.

אין צורך למהר: אין מה להיות זריזים ולפחד שתעכבו אחרים, ישנם מספר מפלסים ונקודות שבהם תוכלו לעצור, לנשום וליהנות מנקודות התצפית השונות.

היו מודעים לעומס: גרם המדרגות עשוי להיות צפוף, במיוחד בעונות שיא התיירות. מקובל להיתקל בתנועה דו כיוונית במדרגות, כאשר אנשים עולים ויורדים באותו הזמן. החוויה אמנם עשויה להיות צפופה, אך הנופים למעלה שווים כל מאמץ, פיזי ומנטאלי. 

הזמן הטוב ביותר לבקר: שעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים המאוחרים עשויים להיות הזמנים הטובים ביותר כדי שתוכלו להימנע מהמוני התיירים.

הנעלה מתאימה: הצטיידו בנעליים נוחות עם אחיזה טובה.

זמן הטיפוס: הטיפוס עשוי להימשך בין 20 ל-30 דקות, תלוי בקצב שלכם ובעומס באתר.

מתי מומלץ לטפס על המגדל?

מוקדם בבוקר: מומלץ מאוד לבקר במגדל מיד לאחר הפתיחה. אור הבוקר מציע תאורה רכה ויפה על העיר, מושלמת לצילום. בנוסף, שעות הבוקר המוקדמות בדרך כלל פחות צפופות, מה שמאפשר טיפוס שליו יותר והזדמנות ליהנות מהנופים ללא עומס התיירים הסטנדרטי.

אחר הצהריים המאוחרים: טיפוס על המגדל בשעות אחר הצהריים המאוחרות יכול גם להיות קסום, במיוחד אם תזמנו את ביקורכם כדי לתפוס את השקיעה, שצובעת את גגות המבנים בגוונים של זהב וכתום. עם זאת, שימו לב לזמני הסגירה, מכיוון שהם עשויים להשתנות בין עונה לעונה.

הימנעו משעות הצהריים: במיוחד בעונות שיא התיירות, שעות הצהריים הן השעות העמוסות במתחם. אם אתם מטיילים בקיץ, שעות אלו יהיו החמות ביותר ועשויות להפוך את הטיפוס למאתגר יותר עקב החום, ויש לקחת זאת בחשבון.

ללא קשר לזמן שתבחרו, תמיד כדאי לבדוק את תחזית מזג האוויר ואת שעות הפתיחה של המגדל ביום הביקור. הנעלה נוחה ובקבוק מים מומלצים גם הם.

מגדל הפעמונים- מידע חשוב

היכן ממוקם וכיצד להגיע

הקמפנילה די ג'וטו (Campanile di Giotto) ממוקם בלב העיר פירנצה, בפיאצה דל דואומו המפורסמת, כיכר הקתדרלה, נקודת ציון איקונית בעיר שנמצאת במרכז ההיסטורי של פירנצה, מה שהופך אותה לנגישה מחלקים שונים של העיר.

כתובת הכיכר: Piazza del Duomo, 50122 Firenze

הדרך הנוחה להגיע אל המגדל היא ברגל, שכן פירנצה היא עיר שאפשר וכדאי ללכת בה, ואם אתם שוהים או כבר נמצאים במרכז העיר או בקרבתו, הליכה היא דרך מצוינת להגיע למגדל הפעמונים. בדרך זו, תוכלו ליהנות גם מהרחובות היפים ומהארכיטקטורה המרהיבה של פירנצה.

אם אתם מגיעים מחוץ למרכז העיר, לפירנצה ישנה רשת אוטובוסים נרחבת. מספר קווי אוטובוס עוצרים ליד כיכר הדואומו וניתן גם להגיע עם קו החשמלית T1 אל אזור הקתדרלה. 

אם אתם מגיעים לעיר פירנצה ברכבת, תחנת הרכבת המרכזית של פירנצה, Santa Maria Novella Train Station נמצאת מרחק הליכה של כ-12 דקות מהכיכר. 

הגעה עם רכב: יש לקחת בחשבון כי הנהיגה במרכז ההיסטורי של פירנצה מוגבלת ורק תושבים וכלי רכב מורשים יכולים להיכנס ל-ZTL (אזור תנועה מוגבל). אם אתם נוהגים, עדיף לחנות מחוץ ל-ZTL וללכת ברגל או לנסוע בתחבורה ציבורית לכיכר הדואומו. ישנם מספר חניונים גדולים בפאתי מרכז העיר.

שעות פעילות

מגדל הפעמונים פתוח למבקרים כל ימות השבוע בין השעות 8:15-18:45. 

כרטיסים

ישנו מגוון רחב של אפשרויות כרטיסים שכוללים לרוב את קומפלקס הדואומו- גישה לקתדרלה, כיפת הקתדרלה, הבפטיסטריום וטיפוס למגדל הפעמונים. מומלץ להזמין כרטיסים מראש שכן מדובר על אחת מהאטרקציות המבוקשות בפירנצה.

ביקור במגדל הפעמונים של פירנצה הוא חוויה סוחפת שתופסת את תמצית הרוח של פירנצה. בין אם זה הטיפוס המלהיב שמאתגר ומתגמל במידה שווה, המפגש מקרוב עם אמנות גותית, או התצפיות הפנוראמיות עוצרות הנשימה שנמתחות 'מגורד השחקים' של ימי הביניים הזה, הקמפנילה של ג'וטו מציעה הרפתקה היסטורית, אמנותית ובעיקר מענגת. אז הצטיידו בנעלים נוחות, חממו את השרירים והתכוננו לעלות הכי גבוה שאפשר (תרתי משמע..). 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן