כרטיסים

המוזיאון הארכאולוגי הלאומי בפירנצה (National Archaeological Museum)

המוזיאון הארכאולוגי הלאומי בפירנצה (National Archaeological Museum)

National Archaeological Museum

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

המוזיאון הארכאולוגי הלאומי בפירנצה (National Archaeological Museum)

ברוכים הבאים למוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של פירנצה, מקום שבו הלוחמים האטרוסקים מעלים את מיטב חיוך הברונזה שלהם, המומיות המצריות חולקות את הסודות בני אלפי השנים שלהן (אך לא את קרם הקמטים שלהן), והאגרטלים היווניים מציגים דרמות עתיקות טוב יותר מכל אופרת סבון. ביקור במוזיאון המפואר הזה הוא שיעור היסטוריה דרך חידות ומיצגים, הכל מוגש לצד קורטוב של הומור וצבעים. 

המוזיאון הארכאולוגי- קצת היסטוריה

לפני שנים רבות, בליבה של העיר ההיסטורית פירנצה, בין הרחובות ההיסטוריים מלאי האמנות, עמד לו ארמון מפואר, הפלאצו דלה קרוקטה (Palazzo della Crocetta). ארמון זה, שנבנה בתחילת המאה ה-17, נבנה עבור הנסיכה מריה מדלנה דה מדיצ'י, כן, ניחשתם נכון, בת למשפחת האצולה מדיצ'י ששלטה בעיר פירנצה. הנסיכה, שתוארה כאישה אינטליגנטית וסקרנית, הייתה בעלת תשוקה לחפצים נדירים ועתיקים, ועם השנים החלה לצבור אוסף שלימים יהפוך לאוספי המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של פירנצה.

ככל שחלפו השנים הפך הפאלאצו, עם ההילה המלכותית והקסם האמנותי שלו, למגדלור לאספני עתיקות. הוא התחיל לאכסן אוסף הולך וגדל של חפצים יוצאי דופן, אוצר שנע בין הציוויליזציה האטרוסקית המסתורית לפאר ההיסטוריה הרומית, ונגע אפילו בארצות המיסטיות של מצרים העתיקה.

בתחילת המאה ה-19 המוזיאון פתח את שעריו באופן רשמי לקהל הרחב, שהגיע בהמוניו לחזות לא רק במאגר של חפצים עתיקים מפוארים, אלא בפורטל אל העבר. קירות המוזיאון לחשו סיפורים על תרבויות שחלפו מזמן וכל חפץ מחזיק סיפור שמחכה להתגלות.

במהלך השנים המשיך המוזיאון לגדול ולפרוח, והאוסף המצרי שלו הפך לאחד מהאוספים המשמעותיים והגדולים באיטליה, שני רק למוזיאון המצרי של העיר טורינו. המבקרים במוסד ההיסטורי זכו לפגוש מומיות עתיקות, כל אחת מהן שומרת אילמת על סודות ההיסטוריה. העתיקות היווניות והרומיות משכו גם הן המונים, כשהיופי הנצחי שלהן מעיד על כושרם האמנותי של העמים הקדמונים.

אבל עבור רבים גולת הכותרת של המוזיאון היו ועדיין אוספי האטרוסקים. יצירות אלה סיפרו את סיפורה של ציוויליזציה אפופה במסתורין, כשהאמנות והתרבות המתוחכמת שלה היו חידה שהיסטוריונים וארכיאולוגים היו להוטים לפתור. 

הציוויליזציה האטרוסקית שגשגה באיטליה העתיקה מסביבות 700 לפנה"ס ועד להטמעתה ברפובליקה הרומית בסוף המאה הרביעית לפנה"ס. מקורם באזור טוסקנה, אשר חייב את שמו לתושבים עתיקים אלה. האטרוסקים ידועים במורשת האמנותית העשירה שלהם, בתכנון עירוני מתוחכם ובטקסים דתיים מורכבים. בסצנת האמנות היו האטרוסקים אמני מתכת וקדרים, יצרו כמה מפסלי הברונזה המשובחים והמורכבים בהיסטוריה, לעתים קרובות יצירותיהם תיארו סצנות מהמיתולוגיה ומחיי היומיום. הם גם מילאו תפקיד מרכזי בעיצוב הציוויליזציה הרומית, השפיעו על תחומי דת, ארכיטקטורה ואפילו ממשל. ולמרות השפעתם הרבה, חלק גדול מעולמם של האטרוסקים נותר אפוף מסתורין, בעיקר בשל המחסור ברישומים הכתובים שלהם, מה שמותיר לארכיאולוגים והיסטוריונים לחבר את סיפורם מהחפצים המדהימים והפסלים שהשאירו אחריהם.

נחזור למוזיאון, וכאן, ככל שחלף הזמן, המוסד הארכיאולוגי הזה הצליח לשמור על החן והאינטימיות שלו, לעתים קרובות נותר בצל האחים המפורסמים יותר של העיר כמו גלריית אופיצי וגלריית האקדמיה. עם זאת, אלה שהעזו להיכנס לאולמות המוזיאון זכו למסע בזמן, הזדמנות לצעוד לצד פרעונים, לוחמים ואמנים עתיקים.

המוזיאון, על עברו המפורסם ואוצרותיו היקרים, ממשיך להקסים מבקרים מכל קצוות העולם, והוא נשאר עדות למורשת המתמשכת של הציוויליזציות שעברו באזור, מקום שבו ההיסטוריה לא רק נשמרת אלא מתעוררת בצורה חיה. 

התערוכות והאוספים של המוזיאון הארכאולוגי 

המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של פירנצה מכיל מגוון מרשים של אוספים ותערוכות שמציעים צלילה עמוקה אל התרבויות העתיקות של עולמנו. המוזיאון מורכב משתי קומות, כשבקומה הראשונה נמצאים חלק מהאוספים האטרוסקים, ובקומה השנייה המשך האוסף ואוספים נוספים כמו האוסף המצרי המפואר. הנה כמה מהאוספים העיקריים של המוזיאון:

אוסף אטרוסקי (Etruscan Collection): זהו ללא ספק היהלום שבכתר של המוזיאון. האוסף כולל מגוון רחב של חפצים כגון כלי חרס, תכשיטים וכלי ברונזה, אוספים שמספקים תובנות מרתקות וחסרות תקדים על הציוויליזציה האטרוסקית, עליה הסברנו בחלקו הקודם של המאמר.

האוסף המצרי: מדורג כאוסף השני בגודלו של חפצים מצריים באיטליה, חלק זה של המוזיאון לוקח את המבקרים למסע דרך מצרים העתיקה, מחיי היומיום ועד לטקסי המוות הקדושים. האוסף מתהדר במומיות, סרקופגים, פסלים ומגוון רחב של חפצים וקמעות יומיומיים.

האוסף היווני: אוסף זה כולל מגוון של חפצים יווניים, כולל כלי חרס, פסלים ועבודות מתכת, מספק מבט מקיף על האמנות היוונית מהתקופה הקדומה ועד לעידן ההלניסטי. גולת הכותרת היא אוסף האגרטלים היווניים, שחלקם הם יצירות מופת שמתארות סצנות מיתולוגיות של חיי היומיום ביוון העתיקה.

האוסף הרומי: החפצים הרומיים במוזיאון כוללים פסלים, פסיפסים וחפצים יומיומיים, כאלו שממחישים את העושר והמגוון של האמנות והתרבות הרומית. יצירות אלו שופכות אור על היבטים שונים של החיים הרומאים.

תערוכות זמניות: בנוסף לאוספים הקבועים שלו, המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של פירנצה מארח באופן קבוע תערוכות זמניות. תערוכות אלו מתמקדות לעתים קרובות בנושאים או היבטים ספציפיים של תרבויות עתיקות ונועדו לספק הבנה מעמיקה יותר על תקופות או תרבויות מסוימות.

ועוד ועוד..: המוזיאון מכיל גם אוספים קטנים יותר של חפצים מתרבויות ים תיכוניות עתיקות אחרות והמזרח. 

סיור מודרך במוזיאון הארכאולוגיה

לצאת לסיור מודרך במוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של פירנצה זה ממש כמו להיכנס אל תוך מכונת זמן, בהדרכת היסטוריון מומחה. סיורים אלה תוכננו בקפידה כדי להאיר את הפסיפס העשיר של התרבויות העתיקות. כשאתם משוטטים באולמות המפוארים, המדריך שלכם מביא לחיים את האטרוסקים המסתוריים עם סיפורים על החברה המתוחכמת שלהם, הוא מפענח את החידות והתשובות שמאחורי החפצים המצריים העתיקים וחושף את הסיפורים המורכבים שמאחורי העתיקות היווניות והרומיות. הסיור אינו רק חווית צפייה אלא דיאלוג מרתק עם העבר, מועשר בידע העמוק והתשוקה של המדריך שלכם. 

משך הסיור הינו שעתיים, והוא זמין באנגלית, איטלקית, ספרדית וצרפתית. 

יש להזמין את כרטיסי הסיור מראש!

כרטיסי הסיור כוללים כמובן גם את עלות הכניסה למוזיאון.

למי מתאים הביקור במוזיאון?

המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של פירנצה הוא יעד חובה עבור מגוון רחב של מבקרים. חובבי היסטוריה וחובבי אמנות ימצאו את עצמם בגן עדן, מוקפים בכמה מהחפצים המרהיבים ביותר מאינספור תרבויות עתיקות. גם משפחות עם ילדים (ובמיוחד מתבגרים חובבי היסטוריה) יכולות למצוא עניין רב במוזיאון, שכן הוא מציע חוויה מרתקת ומלמדת, כזו שמעוררת סקרנות לגבי העבר של העולם המרתק שלנו. יתרה מכך, כל מי שמחפש הבנה מעמיקה יותר של שורשי הציוויליזציה המערבית, או פשוט מחפש אלטרנטיבה לגלריות האמנות הצפופות יותר של פירנצה, ימצא עניין רב כאן. האוספים המגוונים של המוזיאון מבטיחים שהוא מכיל אוצרות מעניינים עבור כל מבקר, ללא קשר לגיל או לרקע וידע בהיסטוריה.

מידע חשוב

 שעות פתיחת המוזיאון: המוזיאון פתוח למבקרים בימים שני- שבת בין השעות 8:30–14:00. המוזיאון סגור למבקרים בימי ראשון. בימי חמישי המוזיאון נסגר בשעה 19:00.

כניסה אחרונה למוזיאון- 45 דקות לפני שעת הסגירה. 

כרטיסים: עלות הכניסה למבוגר הינה €13.00. לצעיר בגילאי 18-24 ולתושבי האיחוד האירופי הכניסה עולה 7 אירו. הכניסה מתחת לגיל 18 הינה חינמית.

מומלץ להזמין כרטיסים מראש!

כתובת המוזיאון: P.za della SS. Annunziata, 9b, 50121 Firenze FI.

מיקום ודרכי הגעה: המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של פירנצה ממוקם במרכז ההיסטורי של פירנצה, בסמוך לכמה מציוני הדרך המפורסמים של העיר. ההגעה למוזיאון נוחה ופשוטה, בין אם ברגל, ברכב או בתחבורה ציבורית.

פירנצה היא עיר שהכי כדאי לחקור בה ברגל, לאור גודלה הקומפקטי והרחובות הידידותיים להולכי רגל. המוזיאון נמצא במרחק הליכה מאטרקציות מרכזיות כמו הדואומו (קתדרלת סנטה מריה דל פיורה). הליכה נינוחה ברחובותיה ההיסטוריים של פירנצה היא לא רק מסע בהיסטוריה העשירה של העיר אלא גם הדרך המהנה ביותר להגיע למוזיאון.

גם מערכת האוטובוסים הציבורית של פירנצה יעילה ומכסה את רוב העיר. ניתן לקחת אוטובוסים שעוצרים ליד Piazza Santissima Annunziata.אם אתם מגיעים מחוץ לפירנצה, תחנת הרכבת המרכזית, Firenze Santa Maria Novella, נמצאת כ- 15-20 דקות הליכה משם.

אם אתם נוהגים, שימו לב שהמוזיאון ממוקם באזור התנועה המוגבלת (ZTL) של פירנצה, מה שמגביל את הגישה לרכב בזמנים מסוימים. חניה יכולה להיות מאתגרת במרכז העיר, לכן רצוי לחנות מחוץ ל-ZTL וללכת ברגל או להשתמש בתחבורה ציבורית כדי להגיע למוזיאון. ישנם מספר חניונים ברחבי העיר שבהם ניתן להשאיר את הרכב.

לסיכום, חובבי היסטוריה ומטיילים סקרנים, מקווים שכבר הבנתם כי המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של פירנצה הוא לא סתם עוד מוזיאון ישן מאובק, מדובר על בריחה בזמן אל ליבן של תרבויות עתיקות, ללא הסיכון של לפגוש איזו מומיה חיה או ללכת לאיבוד בתוך מבוך רומי. עם האוספים המרתקים שלו, התערוכות המפוארות והממצאים המרהיבים באמת שמדובר על חוויה של פעם בחיים.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן