כרטיסים

קפלת מדיצ'י (Medici Chapels)

קפלת מדיצ'י (Medici Chapels)

Medici Chapels

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

קפלת מדיצ'י (Medici Chapels)

היכל התהילה המפואר של משפחת מדיצ'י

בליבה של העיר פירנצה, בתוך בזיליקת סן לורנצו (Basilica di San Lorenzo) המפוארת והמקסימה, ניצבת פנינה מסנוורת שתצליח אפילו לגרום לפסל דוד של מיכאלאנג'לו להסמיק- קפלת מדיצ'י. כן, אנחנו יודעים, כל עיר אירופאית ובמיוחד העיר פירנצה מציעות אינספור אתרים דתיים כמו קתדרלות, כנסיות ובזיליקות, ולעתים המחשבה על ביקור בעוד קפלה גורמת לנו לפהק, אבל, מטיילים יקרים, קחו שוט של אספרסו, כי אנחנו מבטיחים לכם שממש לא מדובר בכנסייה ממוצעת. 

אם היינו צריכים לתאר את קפלת מדיצ'י ב-3 מילים היינו בוחרים ב: איטלקית, מסוגננת ודרמטית. ההיכל המפואר הזה, בו מצאה חלק ממשפחת מדיצ'י המפורסמת את מקום מנוחתה האחרון, היא מאוזוליאום מהפנט ביופיו, כזה שמציע מסע היסטורי ואמנותי, אחד בלתי נשכח. הישארו עמנו.

סיפורה של קפלת מדיצ'י

בליבה של העיר הקסומה פירנצה עומד לו היכל 'צנוע' שמחזיק בין חומותיו מורשת מפוארת לפחות כמו העיר פירנצה עצמה. הקפלה הזו, שילוב מסנוור של אמנות, היסטוריה ומסירות, נולדה מתוך חזון של משפחה רבת עוצמה שרובכם ודאי שמעתם את שמה בעבר- משפחת מדיצ'י.

בני משפחת מדיצ'י, שזכו לכינוי 'סנדקי הרנסנס', לא היו רק בנקאים עשירים, אלא פטרוני האמנויות שהפכו את פירנצה לפסיפס של תרבות, סמל לפאר וסמל הרנסנס. בתחילת המאה ה-16, אחד מבני המשפחה, קוזימו דה מדיצ'י (Cosimo I de' Medici) השאפתן וחובב האמנות, החליט לבנות מקום מנוחה אחרון הולם לשושלת המפוארת שלו.

קוזימו בחר בבזיליקת סן לורנצו, כנסייה שסימלה המון עבור משפחת האצולה, כאתר לפרויקט הגדול הזה. המשימה לעצב את המאוזוליאום המפואר, שיכיל את קברי משפחת מדיצ'י, נפלה על כתפיו של לא אחר מאשר מיכלאנג'לו (Michelangelo Buonarroti) המבריק, הצייר- אדריכל- מהנדס- פסל ובקיצור, האמן שכולנו מכירים ומעריכים. ביחד עם האזמל הצמוד שלו והתשוקה הרבה שבו, הפך מיכלאנג'לו את השיש שבכנסייה לסימפוניה של פסלים שהפיחו רוח חיים בקירות הקפלה.

אבל הסיפור שלנו לא נגמר כאן, אלא שנים מאוחר יותר, כשנוסף פרק חדש לסיפור בשם 'קפלת הנסיכים'. המאוזוליאום הגדול הזה, אודה לשפע, נתפס כמחווה מונומנטאלית לכוחם ויוקרתם של בני מדיצ'י. כיפת הקפלה, מהגדולות בעיר פירנצה, מתנשאת בגאווה, מתחרה אפילו בזו של הדואומו המפורסמת, קתדרלת פירנצה. 

וככל שחלפו השנים, קפלת מדיצ'י, שכבר הפכה לקפלות מדיצ'י, הפכו ליותר מסתם מקום מנוחתם האחרון של בני האצולה. המתחם המפואר והיוקרתי הזה הפך למקדש של אמנות, עדות ליצירתיות ושאפתנות אנושית. בפנים, הקירות לוחשים סיפורים על כוח, קשרים משפחתיים וגאונות אמנותית. הפסלים של מיכלאנג'לו, אליהם נגיע בהמשך, עומדים כשומרים נצחיים של מורשת מדיצ'י.

כיום, קפלות מדיצ'י, ששוכנות בתוך בזיליקת סן לורנצו (Basilica di San Lorenzo) שבמרכז עיר הרנסנס, ממשיכות לכבוש את לבם של מטיילים מכל רחבי העולם. הקפלות הן מוזיאון תוסס וחי, מקום שבו העבר וההווה רוקדים טנגו נצחי.

אז, מטיילים יקרים, כשתיכנסו אל האולמות המקודשים של קפלות מדיצ'י, זכרו כי אתם עוברים דרך סיפור אגדות היסטורי- סיפור על אמנות, כוח ומורשת מתמשכת של משפחה שעיצבה את גורלה של עיר שלמה.

משפחת מדיצ'י- סיפור על כוח, יוקרה ופאר

אז רגע לפני שנבין מה מחכה לנו בתוך קפלת מדיצ'י המפוארת, בואו רגע נבין מי המשפחה שזכתה לקרוא למקום הזה מקום מנוחתה האחרון. בית מדיצ'י, שהפך לסמל לכוח, עושר והשפעה, הפך לאחד מסמלי הרנסנס, אלו שעיצבו את העיר פירנצה והפכו אותה למה שהיא היום. המשפחה המופלאה הזו, במקור בעלת אמצעים צנועים, עלתה והפכה לאחד מהכוחות הדומיננטיים ביותר בהיסטוריה האירופית, במיוחד בעיר פירנצה. הסיפור שלהם הוא סיפור על שאפתנות, תככים וחלומות שהותירו חותם משמעותי על עולם האמנות, הפוליטיקה והבנקאות.

סיפורה של משפחת מדיצ'י החל במאה ה-14 עם עליית המשפחה בשורות מעמד הסוחרים של העיר פירנצה. בני המשפחה ביססו את עצמם כבנקאים מצליחים, וג'ובאני דה מדיצ'י הוא שהניח את היסודות לבנק מדיצ'י, שיגדל להיות המוסד הבנקאי החזק ביותר באירופה.

אבל בני מדיצ'י היו הרבה מעבר לאנשי עסקים ממולחים. הם היו פטרונים נלהבים של עולמות האמנויות והמדעים. תחת חסותם פרחה פירנצה והפכה לסמלו של הרנסנס. בני המשפחה תמכו באמנים והוגים שיגדירו עידן – שמות מוכרים כמו ליאונרדו דה וינצ'י, מיכלאנג'לו, בוטיצ'לי וגלילאו גליליי. תרומותיהם לעולם האמנויות לא היו רק מעשי יוהרה אלא נבעו מאהבה והערכה אמיתית ליצירתיות והאינטליגנציה האנושיות.

בני הזוג מדיצ'י גם ניווטו בצורה מיומנת במים הסוערים של הפוליטיקה האיטלקית, ובאמצעות נישואים אסטרטגיים, בריתות ולפעמים גם טקטיקות חסרות רחמים, הפכו בני המשפחה לשליטים העיקריים של העיר פירנצה. השפעתם התרחבה גם מעבר לעיר, השפיעה על הנוף הפוליטי של אירופה כולה. 

ונחזור לקפלת מדיצ'י המפוארת, שלא משמשת רק כמקום קבורתם של בני המשפחה, אלא גם כהצהרה על כוחם, עושרם והשפעתם התרבותית. כל אלמנט בקפלה- מהארכיטקטורה ועד ליצירות האמנות שבתוכה, תוכננו בקפידה כדי לשקף את התהילה והיוקרה של משפחת מדיצ'י. קפלת מדיצ'י הפכה למיקרוקוסמוס של מורשת המשפחה- שילוב של כוח פוליטי, חסות אמנותית וגאווה משפחתית.

ומה היה הסוף אתם שואלים? שושלת מדיצ'י דעכה בסופו של דבר בסופה של המאה ה-18, אך השפעתה המשיכה להדהד וממשיכה גם בימינו אנו. המורשת שהם השאירו מאחור, במיוחד בתחומי האמנות והתרבות, עיצבה לא רק את פירנצה אלא את ההבנה וההערכה לעולם כולו לרנסנס.

קפלת מדיצ'י עומדת כעדות למסעה של המשפחה המדהימה הזו- מסוחרים לשליטים ופטרוני הרנסנס. 

Medici Chapels
שושלת משפחת מדיצ'י המפוארת

ביקור בקפלות מדיצ'י

ביקור בקפלות מדיצ'י בפירנצה הוא מסע אל לבה של אמנות הרנסנס ומסע דרך מורשתה של אחת מהמשפחות המשפיעות ביותר באיטליה. הנה מה שאתם צפויים לפגוש בביקור בקפלות המרהיבות הללו:

הסקריסטיה החדשה (Sagrestia Nuova)

הסקריסטיה החדשה, שעוצבה על ידי לא אחר מאשר האמן מיכלאנג'לו, היא גולת הכותרת של הקפלות המפוארות. כאן תמצאו את קבריהם של שניים מבני משפחת האצולה- ג'וליאנו דה מדיצ'י, דוכס נמור, ולורנצו דה מדיצ'י, דוכס אורבינו, כאשר קבריהם המפוארים מעוטרים בפסליו המפורסמים של מיכלאנג'לו: "שחר", "דמדומים", "יום" ו"לילה". 

העיצוב האדריכלי שדרכו עיצב מיכלאנג'לו את הסקרסטיה החדשה הוא עצמו פלא אומנותי, מציג את יכולתו למזג פיסול, אדריכלות ואמנות דקורטיבית בצורה חלקה. מלבד שני הקברים המפורסמים תמצאו גם אנדרטאות לבני משפחת מדיצ'י נוספים, מציגות את השפעתה ומורשתה של המשפחה.

קפלת הנסיכים (Cappella dei Principi)

קפלת הנסיכים, או באיטלקית ה-Cappella dei Principi, היא חלק מלכותי מקפלות מדיצ'י, דוגמה לשפע ולשאפתנות האמנותית של תקופת הרנסנס והבארוק האיטלקי. בנייתה של הקפלה המפוארת הזו החלה בשנת 1604 ונמשכה עד המאה ה-20, כשאחד המאפיינים הבולטים שבה הוא הכיפה הגדולה, אחת מהגדולות בפירנצה, מתחרה אפילו בכיפה המפורסמת של ברונלסקי על קתדרלת פירנצה. כיפה זו מוסיפה תחושת מלכותיות והיא נראית מנקודות שונות בעיר.

חללי הפנים של הקפלה מעוטרים להפליא באבני שיש ואבנים יקרות, עיטורי פנים שמסמלים את ההוד והעוצמה של שושלת מדיצ'י. בקפלה זו נמצאים 'קברי הדוכסים הגדולים של מדיצ'י', בעיקר אנדרטאות שמפארות את חייהם של אותם אישים חשובים ומשפיעים. 

הקריפטה (Crypt)

ומתחת לקפלות המפוארות, תמצאו את הקריפטה, מקום מנוחתם האחרון של בני המשפחה הפחות מוכרים. האתר האינטימי הזה מספק הצצה להיסטוריה של המשפחה.

מוזיאון קפלות מדיצ'י (Museo delle Cappelle Medicee)

במתחם הקפלות תמצאו גם את מוזיאון מדיצ'י, בו תמצאו אוספי אמנות, פסלים וחפצים יקרי ערך שמספרים לנו את סיפורה של המשפחה הזו. מדי פעם מתקיימות במוזיאון תערוכות מיוחדות שמתעמקות בהיבט ספציפי בחיי משפחת מדיצ'י או בעולם הרנסנס האיטלקי. 

מה לא לפספס בביקור בקפלות מדיצ'י

הפסלים של מיכלאנג'לו בסקריסטיה החדשה- קברי ג'וליאנו ולורנצו דה מדיצ'י- הפסלים של מיכלאנג'לו שמעטרים את הקברים הללו הם יצירות מופת של אמנות הרנסנס. יצירות ה-"שחר", "דמדומים", "יום" ו"לילה" מדהימות במיוחד.

  1. קפלת הנסיכים (Cappella dei Principi)- חללי הפנים מפוארים וכיפת הקפלה המרהיבה, מאפיין בולט בקו הרקיע של פירנצה
  2. הקריפטה– מקום מנוחתם של בני מדיצ'י הפחות מוכרים, הקריפטה היא מקום הקבורה האמיתי של בני משפחת מדיצ'י ומציעה הצצה אישית יותר להיסטוריה של המשפחה. העיצוב הפשוט יותר של הקריפטה עומד בניגוד לפאר שלמעלה, מציע נקודת מבט שונה ומיוחדת.
  3. פרסקאות ויצירות אמנות- אי אפשר להתעלם מיצירות האמנות והפרסקאות, ציורי הקיר שעל קירות הקפלה והתקרות, אלו מוסיפים לסביבה האמנותית העשירה, הופכים את המסע למהפנט וצבעוני אפילו יותר.

קפלת מדיצ'י- מידע פרקטי

מיקום ודרכי הגעה

 קפלת מדיצ'י (Medici Chapels) ממוקמת בלב העיר פירנצה, חלק ממתחם בזיליקת סן לורנצו שנמצאת מרחק הליכה קצר מכיכר הדואומו המפורסמת של פירנצה.

כתובת הקפלה: Piazza di Madonna degli Aldobrandini, 6, Firenze .

הקפלות נמצאות במרחק הליכה קצר ממקומות מרכזיים רבים בפירנצה. אם אתם שוהים במרכז ההיסטורי של העיר, תוכלו להגיע בקלות ברגל, בדרך שתחשוף אתכם לפנינים הארכיטקטוניות של עיר הרנסנס הציורית. 

אם אתם מגיעים ממקומות רחוקים יותר, לפירנצה ישנה מערכת אוטובוסים נרחבת, ולאוטובוסים מספר C2 ו-C3 יש תחנות בסמוך לקפלת מדיצ'י. כמו כן קו החשמלית T1 משרת גם הוא את פירנצה, אם כי התחנה הקרובה ביותר דורשת הליכה.

באם אתם מגיעים ברכבת מעיר אחרת באיטליה, ההליכה מתחנת הרכבת המרכזית של פירנצה, Santa Maria Novella Train Station, אל הקפלה תיקח כ-8 דקות. 

שעות פתיחה

הקפלה פתוחה למבקרים בימים רביעי- שני מהשעה 8:15 ועד השעה 18:50. הקפלה סגורה בימי שלישי. מומלץ להתעדכן באתר הקפלה טרם הביקור שכן שעות הפתיחה עשויות להשתנות.

כרטיסים

עלות כניסה למתחם קפלות מדיצ'י הינה 14.5 אירו למבוגר, 7 אירו לצעיר (גילאי 18-24) ו-4 אירו לילד עד גיל 17.

כמו כן ניתן לרכוש סיורים מודרכים במתחם.

בעת רכישת הכרטיסים תצטרכו לבחור בשעת הכניסה הרצויה, יש להקפיד על הגעה בזמן.

מומלץ מאוד להזמין כרטיסים מראש, שכן מדובר באטרקציה מבוקשת בעיר.

שאלות ותשובות

קפלות מדיצ'י הן מתחם היסטורי ואמנותי, משמשים כמקום קבורתם של בני משפחת מדיצ'י, שליטי פירנצה בתקופת הרנסנס. הקפלות מורכבות מהסקריסטיה החדשה, שתוכננה על ידי מיכלאנג'לו, ומקפלת הנסיכים, מאוזוליאום מפואר. הקפלות הן חלק מבזיליקת סן לורנצו הגדולה, אך יש להן כניסה נפרדת. הקפלות ידועות ביופי הארכיטקטוני שלהן, בפסליו של מיכלאנג'לו ובעבודות השיש המורכבות. המתחם המפואר מספק תובנה ייחודית על האמנות, ההיסטוריה וההשפעה התרבותית של משפחת מדיצ'י.

קפלות מדיצ'י יכולות להיות חוויה מעניינת לילדים, במיוחד אלה שמתעניינים בהיסטוריה או באמנות. עם זאת, זכרו שמדובר על אתר היסטורי עם תערוכות היסטוריות, כך שהוא עשוי לשעמם מבקרים צעירים. למטיילים עם מתבגרים, הקפלות מציעות הצצה מרתקת לאמנות ולהיסטוריה של הרנסנס, ומדריכי סיורים או אפליקציות אינטראקטיביות עשויים להפוך את החוויה למושכת יותר עבור מבקרים צעירים.

מומלץ מאוד לרכוש כרטיסים מראש, במיוחד בעונות שיא התיירות, כדי להימנע מתורי כניסה ארוכים.

רוב המבקרים מבלים כשעה עד שעתיים בקפלות מדיצ'י.

כן, סיורים מודרכים זמינים והם דרך מצוינת לקבל תובנות מעמיקות יותר על ההיסטוריה והאומנות של הקפלות. ניתן להזמין את הסיורים המודרכים מראש.

אמנם אין קוד לבוש קפדני, אך זהו מקום בעל משמעות היסטורית ותרבותית, ולכן מומלץ להתלבש בכבוד.

כן, באזור שמסביב לקפלות מדיצ'י, בלב פירנצה, ישנן אפשרויות רבות לסעודה, החל מבתי קפה וג'לטריות ועד למסעדות וטרטוריות נפלאות.

לסיכום, קפלת מדיצ'י מוכיחה לנו שפאר ורוחות רפאים יכולים להיות מרתקים וצבעוניים, מגלה לנו שאמנות שיש יכולה לדבר ובאופן מפתיע גם קברים יכולים להיות מלאי צבעים ועניין. בני המדיצ'י, עם הכישרון שלהם לדרמה וליוקרה, לא רק הותירו אחריהם מורשת, הם השאירו לנו מגרש משחקים לדמיון. אז בואו להתפעל מהמורשת האדירה של משפחת הרנסנס הזאת, הכל לצד עבודות האמנות המהפנטות של לא אחר מאשר מיכאלאנג'לו. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן