חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרטיסים

בית הכנסת הגדול והמוזיאון היהודי של פירנצה

בית הכנסת הגדול והמוזיאון היהודי של פירנצה

Synagogue and Jewish Museum

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

בית הכנסת הגדול והמוזיאון היהודי של פירנצה

Sinagoga e Museo Ebraico di Firenze

בליבה ההיסטורי של פירנצה, עיר האמנות והרנסנס, שוכן לו אוצר יהודי היסטורי- בית הכנסת והמוזיאון היהודי של פירנצה. מוסד מפואר זה, עשיר בהיסטוריה ובסיפורים, מציע הצצה ייחודית ומרגשת למורשת היהודית התוססת שמהווה חלק בלתי נפרד מהשטיח התרבותי המגוון של פירנצה.

עם ארכיטקטורת התחייה המורית המדהימה והנרטיבים ההיסטוריים השורשיים שלו, בית הכנסת והמוזיאון עומדים לא רק כמקום דתי וכזיכרון אלא גם כעדות לרוח המתמשכת של הקהילה היהודית של פירנצה. העיצובים המורכבים והגוונים התוססים של המבנה מנוגדים בהרמוניה לנוף המסורתי של פירנצה, מה שהופך את המוסד למחזה חזותי בפני עצמו. החוויה בתוך בית הכנסת מהפנטת לא פחות, עם חללי הפנים המפוארים שלו שמספרים סיפורים על אמונה, חוסן וביטוי אמנותי.

המוזיאון היהודי הסמוך מעשיר את החוויה עוד יותר, מציע מסע בזמן עם אוסף החפצים, המסמכים והתצלומים שלו. כל יצירה מספרת סיפור וחושפת היבטים מרתקים של החיים היהודיים בפירנצה, כאלו שמתפרשים על פני מאות שנים – מתקופות משגשגות ועד לפרקים האפלים של ההיסטוריה, כולל השואה.

סיפורם של בית הכנסת והמוזיאון

בית הכנסת של פירנצה, שנקרא גם ה- Tempio Maggiore Israelitico וכיום משמש גם כמוזיאון היהודי של העיר, עומד כמגדלור של היסטוריה ותרבות, מבנה מפואר שהפך לסמל לרוח המתמשכת והחוסן של הקהילה היהודית בפירנצה.

סיפורו של בית הכנסת מתחיל באמצע המאה ה-19, כאשר הקהילה היהודית בפירנצה שגשגה תחת החופש והשוויון החדשים שהוענקו לה לאחר תקופת איחוד איטליה. הקהילה חלמה לבנות בית כנסת מפואר, כזה שלא ישמש רק כבית תפילה אלא גם כמקום התכנסות לקהילה היהודית בעיר, וגם אחד שיציג את המורשת העשירה של יהדות פירנצה ותרומתה לפסיפס התרבותי של העיר.

בשנת 1874 הונחה אבן היסוד שסימנה את תחילתו של מסע מופלא, מלא באומנות ובמסירות. שלושה אדריכלים מקומיים נודעים הופקדו על המשימה המפוארת הזו, תכננו לבנות מוסד שיבלוט בעיר המפורסמת באמנות הרנסנס שלה – עיצוב בהשראת סגנון התחייה המורי האקזוטי.

לאחר שנים של עבודה, בשנת 1882 נפתח סוף- סוף בית הכנסת. תושבי העיר הגדירו את פתיחתו כאירוע עוצר נשימה, כשנחשפו לחזיתות המורכבות שלו, הצבעים התוססים וכיפת הנחושת הירוקה שהתנשאה לגובה, זורחת תחת השמש הטוסקנית. חללי הפנים של בית הכנסת היו מהפנטים באותה מידה, מעוטרים באלמנטים עשירים, פסיפסים זהובים וציורי קיר מורכבים. 

בסמוך לבית הכנסת הוקם המוזיאון היהודי, בו שוכנים אוצרות וסיפורי הקהילה היהודית. המוזיאון הפך לשומר ההיסטוריה, כשהוא מציג ממצאים היסטוריים, ספרי תורה, פרטי דת ומספר את סיפורה המורכב והרחב של יהדות העיר.

במהלך השנים בית הכנסת והמוזיאון הסמוך היו עדים לגאות ושפל של ההיסטוריה. הם חזו בחגיגות משמחות, אירועים בולטים וכמובן אינסוף תפילות יומיומיות שקטות של בני הקהילה היהודית בעיר. בית הכנסת והמוזיאון עמדו גם בפני אתגרי הזמן, ביניהם הימים האפלים של השואה, בהם שימש בית הכנסת כמחסן, ומאוחר יותר, השיטפון ההרסני של שנת 1966, שפגע בחלק ניכר מהבניין ואוצרותיו.

עם זאת, כמו הקהילה שהוא מייצג, בית הכנסת לעולם לא אמר נואש, נפל וקם, נפל וקם מחדש. כיום, ניצב בית הכנסת בגאווה לא רק כאתר דתי, אלא כמגדלור של תרבות והיסטוריה, כשהוא והמוזיאון הסמוך מזמינים מבקרים מכל קצוות העולם לחקור ולהעריך את הפסיפס העשיר של החיים היהודיים בפירנצה.

הקהילה היהודית בפירנצה- סיפור על חוסן ותקומה

כדי להכיר באמת את המוזיאון היהודי ובית הכנסת של פירנצה, חשוב לצלול אל סיפורה של הקהילה היהודית של העיר, סיפור שמשתרע על פני מאות שנים, סיפור על שגשוג ועל רדיפות, על כאב ועל חוסן. 

על פי האמונה הרווחת, נוכחות יהודית בעיר פירנצה הייתה כבר בתקופה הרומית, אך רק בימי הביניים החלה להיווצר בעיר ובאזור שמסביב קהילה יהודית משמעותית יותר. במהלך המאות ה-13 וה-14 הגיעו לפירנצה יהודים רבים, בעיקר מלווי כספים וסוחרים, עקב הגבלות על פעילותם הכלכלית במגזרים ובאזורים אחרים.

הרנסנס הביא עמו תקופה של סובלנות ושגשוג ליהודי העיר, כשמשפחת מדיצ'י, השושלת ששלטה בפירנצה, העניקה הגנה ליהודים, והעריכה את כושרם הכלכלי ואת תרומתם לתחום האומנויות והמדעים. בנקאים ורופאים יהודים זכו להערכה רבה והיהודים היו מעורבים גם בחיי האינטלקטואלים של פירנצה, תרמו לתחומי הפילוסופיה, הרפואה והאמנויות.

תקופה זו שהתבטאה בשגשוג וברב- תרבותיות נגדעה בשנת 1571, אז, בהשפעת הרפורמציה הנגדית, הקימו בני משפחת מדיצ'י גטו בעיר פירנצה, אילצו את האוכלוסייה היהודית לגור באזור מצומצם וצפוף. הגטו הפך למרכז חיים ותרבות יהודיים, ונבנו בו בתי כנסת ומוסדות יהודיים רבים, והקהילה, על אף שדוכאה, הצליחה לשמור על מסורותיה ותרבותה הייחודית. 

עם המהפכה הצרפתית ומלחמות נפוליאון הגיעו רעיונות חדשים על אזרחות וזכויות. במאות ה-18 וה-19 נרשמה האמנציפציה ההדרגתית של היהודים בפירנצה. הם קיבלו אזרחות מלאה באיטליה המאוחדת החדשה בשנת 1861,  והקהילה היהודית בעיר פרחה ותרמה לחיים הכלכליים, התרבותיים והפוליטיים.

ואז הגיעה תקופת השואה הנוראה, אז עמדה הקהילה היהודית בפירנצה בפני התקופה הקשה והאפלה בתולדותיה. עם יישום חוקי הגזע ב-1938 תחת משטרו הפשיסטי של מוסוליני, היהודים בפירנצה, כמו במקומות אחרים באיטליה ובאירופה, היו נתונים לרדיפה ואפליה קשות. חוקים אלו שללו מהם את זכויותיהם האזרחיות, אסרו עליהם ללמוד בבתי ספר ולרכוש מקצועות עבודה, והובילו לאיבוד כל רכושם. המצב החמיר בשנת 1943 כאשר גרמניה הנאצית כבשה את צפון איטליה, וגם את העיר פירנצה. הנאצים ובני בריתם הפשיסטים הובילו למעצר וגירוש של יהודים רבים מפירנצה למחנות ריכוז, איימו למחוק את הקהילה היהודית הענפה שהתגוררה בעיר ערב מלחמת העולם השנייה.

גם בתקופה האפלה הזו היו בפירנצה פעולות של גבורה וסולידריות הן בתוך הקהילה היהודית והן מצד אזרחים פלורנטיניים נוצרים שסיכנו את חייהם כדי להסתיר ולהגן על שכניהם היהודים. בית הכנסת הגדול של פירנצה שימש כמחסן בתקופה זו ונמלט בקושי מהרס על ידי הכוחות הגרמנים. 

למרות הזמנים האפלים הללו, והאבדות הרבות שספגה הקהילה היהודית בעיר, לאחר מלחמת העולם השנייה חזרו חלק מניצולי השואה אל ביתם בפירנצה ובנו מחדש את חיי הקהילה. 

כיום, הקהילה היהודית בפירנצה תוססת ופעילה, תורמת לחיי התרבות והחברה של העיר. בית הכנסת, על ההיסטוריה העשירה והארכיטקטורה המדהימה שלו, מהווה עדות לרוח המתמשכת של הקהילה. המוזיאון היהודי מספר את סיפורם של היהודים בפירנצה, חוגג את תרומתם וזוכר את האתגרים שניצבו בפניהם.

Powered by GetYourGuide

ביקור בבית הכנסת ובמוזיאון היהודי- מה לא לפספס

ביקור בבית הכנסת והמוזיאון היהודי של פירנצה מציע חוויה ייחודית ומעשירה, כזו שמשלבת יופי אדריכלי, משמעות דתית ותובנות היסטורית. הנה הדברים שאסור לכם לפספס בביקור:

  1. התפעלו מהארכיטקטורה של חזית בית הכנסת

בביקור ב-Sinagoga di Firenze, המפגש הראשון שלכם יהיה עם הארכיטקטורה המרשימה של חזית בית הכנסת. חזית זו, שלא נופלת מכנסיות העיר בפאר ובחן שלה, היא דוגמה מבריקה לסגנון בנייה מורי, מלא בעיצובים מורכבים וצבעים תוססים, במיוחד כיפת הנחושת הירוקה האייקונית. קחו רגע כדי להעריך את השילוב הארכיטקטוני הייחודי של אלמנטים ביזנטיים, אסלאמיים ורומנסקיים שמייחדים את המוסד ההיסטורי הזה. בתוך עיר שידועה בזכות הארכיטקטורה הרנסאנסית שלה, מיוחד ושונה למצוא מבנה שכולל אלמנטים שונים ומיוחדים כל כך. 

  1. גלו את פנים בית הכנסת

היכנסו לתוך בית הכנסת ושם תגלו כי חללי הפנים אינם נופלים ביופיים ובקסמם מחזית המתחם. השימוש המפואר בשיש, זהב ופסיפסים עשירים מסביר למבקרי המקום כמה כסף ועבודה הושקעו בבניית המתחם. אל תפספסו את ארון הקודש המרכזי, בו שמורים ספרי התורה של בית הכנסת, ואת בימת בית הכנסת, שמשמשת לקריאת התפילות וספרי התורה. הפאר של חללי הפנים משקף את השגשוג והתרומה האמנותית של הקהילה היהודית בפירנצה, מציע חוויה מרגשת של ביקור באחד מבתי הכנסת המפוארים והמיוחדים באיטליה ובאירופה כולה. 

  1. מיצגים היסטוריים במוזיאון היהודי

המוזיאון היהודי הסמוך לבית הכנסת מציג מערך של תערוכות היסטוריות, אלו כוללות חפצים דתיים, כמו ספרי תורה וכלים דתיים, לצד מסמכים ותצלומים שמתעדים את ההיסטוריה של הקהילה היהודית בפירנצה. תערוכות אלו מציעות חיבור מוחשי לעבר, מציגות את חוסנה ותרומתה של הקהילה לאורך מאות שנות קיומה בעיר.

  1. למדו על ההיסטוריה היהודית של פירנצה

המוזיאון הוא משאב מצוין להבנת תפקידה המשמעותי של הקהילה היהודית בהיסטוריה של פירנצה. תמצאו גאן דגש מיוחד על סיפורה של הקהילה היהודית בתקופת השואה, מסע חינוכי שמציע תובנות לגבי האופן שבו הקהילה עיצבה ועוצבה על ידי המרקם התרבותי וההיסטורי של העיר. במוזיאון תמצאו גם תערוכות ותצוגות אינטראקטיביות שמושכות בעיקר מבקרים צעירים, והופכות את ההיסטוריה לנגישה ומעניינת גם עבורם. 

מידע פרקטי

שעות פתיחת בית הכנסת והמוזיאון

חודשים יוני ועד ספטמבר- ראשון עד חמישי בין 10:00-18:30. שישי בין 10:00-17:00. סגור בימי שבת.

חודשים אוקטובר ועד מאי- ראשון עד חמישי בין 10:00-17:30. שישי בין 10:00-15:00. סגור בימי שבת.

כניסה אחרונה למוזיאון עד 45 דקות לפני שעת הסגירה.

דמי כניסה

מבוגר (מעל גיל 15)- € 10

ילד (6-14)- 8€

ילד מתחת לגיל 6- כניסה חינם

מומלץ להזמין מראש כרטיסים

כתובת בית הכנסת והמוזיאון: Via Luigi Carlo Farini, 6, 50121 Firenze FI.

מיקום ודרכי הגעה

ה-Sinagoga e Museo Ebraico di Firenze ממוקם בחלק ההיסטורי של פירנצה, מה שהופך אותו לנגיש למדי. 

פירנצה היא עיר שאפשר וכדאי להסתובב בה ברגל, ואם אתם שוהים במרכז העיר, תוכלו להגיע בקלות בצורה רגלית אל בית הכנסת והמוזיאון. זוהי אפשרות מצוינת לראות את הרחובות היפים של העיר ואת הארכיטקטורה לאורך הדרך.

כמו כן, לפירנצה יש שירות אוטובוסים יעיל. ניתן להשתמש בקווי אוטובוס שונים שעוצרים ליד בית הכנסת. גם מערכת החשמלית של פירנצה היא אפשרות נוספת, אם כי היא עשויה לדרוש מעט הליכה בהתאם לתחנת החשמלית הקרובה ביותר לנקודת ההתחלה שלכם.

אם אתם נוהגים, שימו לב שחניה במרכז פירנצה יכולה להיות מאתגרת. חפשו חניונים מחוץ לאזור התנועה המוגבלת (ZTL), ולאחר מכן התקדמו ברגל או השתמשו בתחבורה ציבורית כדי להגיע לבית הכנסת.

אז אם מתחשק לכם להוסיף קורטוב של יהדות לטיול שלכם, אם אתם מתגעגעים הביתה ורוצים להרגיש את רוח הקהילה היהודית או שמעניין אתכם לשמוע על סיפורה של יהדות פירנצה ואיטליה לאורך מאות שנות קיומה, הגעתם למקום הנכון. מדובר על אחד מבתי הכנסת הייחודיים באיטליה, מפואר כמו כנסייה איטלקית, מלא באלמנטים ובסגנונות וחם ועוטף כמו שקהילה יהודית אמיתית עושה. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן