כרטיסים

סיור ברובע היהודי של פירנצה

סיור ברובע היהודי של פירנצה

Florence Jewish Quarter Walking Tour

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

סיור ברובע היהודי של פירנצה

במבט ראשון כשחושבים על העיר פירנצה עולות לראשנו תמונות של סמטאות ציוריות, כנסיות היסטוריות וגלריות אמנות תוססות, אבל כשמתעמקים בסיפורה של העיר המרתקת הזו מגלים עוד אינספור אוצרות ופנינים שרק מחכים להתגלות. בין כל אלו, ניצב סיפורה של הקהילה היהודית של פירנצה, קהילה קטנה אך חסונה שצמחה והתקיימה כאן בעיר במשך מאות שנים. 

הרובע היהודי של העיר, שממוקם מרחק נגיעה מאתרי המרכז ההיסטורי של העיר, מציע צלילה עוצרת נשימה אל תוך חייה של אותה קהילה, דרך הרחובות ההיסטוריים, בית הכנסת הגדול, המוזיאון היהודי ובתי קפה ומסעדות כשרים שמציעים מאכלים יהודים אותנטיים. 

אז אם אתם מגיעים לעיר פירנצה, ומתחשק לכם לצאת לרגע ממסלול התיירות הסטנדרטי, לגלות את ההיסטוריה, התרבות והמסורות שעיצבו את הקהילה היהודית בפירנצה, ולהרגיש הכי בבית בעולם- הגעתם למקום הנכון.

סיפורו של הרובע היהודי של פירנצה

לפני שנצלול אל הסיור המרתק, בואו נכיר את סיפורה של הקהילה היהודית של פירנצה דרך הרובע היהודי, שעומד עדיין בגאווה בליבה של עיר הרנסנס הציורית. 

הסיפור שלנו מתחיל אי שם בשנת 1570, כאשר קוזימו דה מדיצ'י, הדוכס הגדול של טוסקנה, החליט על הקמת גטו לקהילה היהודית. מוקף חומות, עם שערים שננעלו בכל לילה, הגטו הזה היה עולם בפני עצמו, ששכן ממש בלב העיר ההומה פירנצה.

רחובות הרובע היהודי היו צרים והבניינים גבוהים, ולמרות ההגבלות פרחה הקהילה המקומית. ברובע- הגטו היהודי קמו בתי כנסת, בתי ספר יהודיים ומוסדות תרבות, וחיי היהודים היו תוססים ומשגשגים. צלילי התפילות, ניחוח הבישול היהודי המסורתי וצחוקם של ילדים קטנים מילאו את האוויר.

הקהילה היהודית, שהייתה (ועדיין) עמידה וסתגלנית, ניווטה דרך תקופות של סובלנות ורדיפות, שגשוג ועוני. סיפורה היה סיפור על סיבולת יוצאת דופן ואמונה בלתי נכנעת.

במאה ה-19 נהרסו חומות הגטו, ואז נבנה בית הכנסת הגדול של פירנצה, מבנה מפואר עם כיפת נחושת ירוקה וארכיטקטורה של תחייה המורית שהייתה יוצאת דופן באותה התקופה בעיר. המבנה המפואר הזה לא היה רק מקום פולחן אלא מגדלור של תקווה ושגשוג, עדות לחוסן ולאמונתה של הקהילה.

עם זאת, הסיפור של הרובע היהודי אינו רק סיפור על מבנים ורחובות, זהו סיפור על האנשים שחיו שם. מדובר בתלמידי חכמים ובאמנים, בחנוונים וברבנים, באמהות ובאבות ששמרו על מסורות הדת והעבירו אותן לילדיהם. מדובר על תרומתם לעיר הרחבה יותר פירנצה, במסחר, בתרבות וברוח.

בצל השואה, ניצב הרובע היהודי כתזכורת נוקבת לשבריריותה של הרוח האנושית ולעמידתה האיתנה. הקהילה, על אף שחלקה נרצחה בשואה, נותרה איתנה, הבטיחה שלקחי העבר לא יישכחו.

כיום, הרובע היהודי של פירנצה הוא מקום שבו ההיסטוריה וההווה מתלכדים. בעוד שבעיר פירנצה גרים מספר קטן מאוד של יהודים, בית הכנסת הגדול והמוזיאון היהודי עומדים כשומרי ההיסטוריה העשירה והסוערת. 

סיור ברובע היהודי- דרך מאות שנים של היסטוריה

סיור ההליכה, בהנחיית מדריך מקצועי מקומי, לוקח אתכם דרך הרחובות ההיסטוריים של הרובע היהודי, בהם תוכלו לחזות ממקור ראשון בהשפעה היהודית על התפתחותה של עיר הרנסנס. מהיכולת הכלכלית ועד לקשר המורכב שלהם עם משפחת מדיצ'י המשפיעה, הסיור משרטט תמונה חיה של החיים היהודיים בפירנצה לאורך הדורות.

גולת הכותרת של הסיור היא חקר הרובע היהודי לשעבר של העיר. כאן, בתוך החיים השוקקים של העיר העתיקה, תגלו פנינים נסתרות כמו בית הכנסת הגדול וקפה בלגן. המדריך יצביע על סמלים יהודיים משמעותיים, כמו מגן דוד על חלון הוויטראז' של בזיליקת סנטה קרוצ'ה, תוך שהוא טווה נרטיב שמחייה את ההיסטוריה.

הסיור מתחיל על הגדות הציוריות של נהר ארנו, כאן, המדריך המומחה מתחיל בסקירה כללית של ההיסטוריה של הקהילה היהודית בפירנצה, מניח את התשתית לחקר ההמשך. כשאתם מתפתלים ברחובותיה הציוריים של העיר העתיקה, כל צעד לוקח אתכם עמוק יותר אל סיפורה של הקהילה היהודית בפירנצה. המדריך טווה במיומנות סיפורים על תרומות הקהילה, המאבקים והחוסן של הקהילה לאורך מאות שנות קיומה, והופך את הרחובות והמבנים שמסביב לפרקים חיים בהיסטוריה המרתקת. במהלך הסיור תגלו סמלים יהודיים נסתרים, כמו מגן דוד, משתלבים בעדינות בנופי העיר.

ואז, תגיעו אל בית הכנסת הגדול, שעומד כגולת הכותרת של הרובע היהודי בעיר. הפלא האדריכלי הזה, עם העיצובים המורכבים והמשמעות ההיסטורית שלו, ישפוך עוד קצת אור בסיפורה של הקהילה היהודית של העיר. בסמוך, בית הקפה Balagan מציע טעימה מהתרבות היהודית, מספק סביבה נעימה ואותנטית למשתתפים לטבול בחיי הקהילה המקומית.

לאורך כל הסיור המדריך מעודד אינטראקציה, מזמין אתכם לשאול שאלות ולעורר דיון, מה שהופך את החוויה לא רק לחינוכית אלא גם למעשירה ומרתקת. אנקדוטות וסיפורים אישיים אותם המדריך ישתף בפניכם, מוסיפים מגע אישי לעובדת היסטוריות, הופכים את הסיור לאינטימי יותר, מרתק יותר ומעשיר יותר. 

שתי אפשרויות לחוויה מעמיקה

המשתתפים בסיור יכולים לבחור בין אפשרות סיור של שעתיים או 3 שעות. הסיור בן שעתיים מתמקד בפירנצה היהודית, מתחיל על גדות נהר הארנו ומסתיים בדואומו המפואר. זהו מסע בזמן, מספק סקירה מעמיקה על חיי הקהילה היהודית מהמאה ה-14, דרך הקמת הגטו היהודי בעיר, מלחמת העולם השנייה וגם כיום. 

האופציה השנייה, הסיור בן 3 השעות, כולל את כלל האתרים שמציע הסיור הסטנדרטי, בתוספת ביקור בבית הכנסת הגדול ובמוזיאון היהודי של פירנצה. שני האתרים שוכנים זה לצד זה ומספקים הבנה עמוקה על ההיסטוריה היהודית בפירנצה.

למה לבחור בסיור זה?

טבילה תרבותית: הסיור אינו רק נרטיב היסטורי, מדובר על טבילה אל תוך התרבות היהודית, המסורות והתרומות שלה לחברה הפלורנטינית. הסיור חושף בפנינו את סיפורה של קהילה יהודית קטנה אך רבת השפעה, כזו שעברה טלטלות ותלאות, אך קמה פעם אחר פעם. הסיור נחשב לסיור מעשיר ומרתק, חושף פן אחר של פירנצה, פן אישי יותר, אותנטי יותר. 

הדרכה מרתקת של מומחים: בהנחיית מדריכים בעלי ידע, הסיור מספק תובנות וסיפורים שלא תמצאו בספרי הדרכה שונים. מדובר על סיור מעשיר ומלמד, שבסופו תכירו את סיפורה של הקהילה היהודית של פירנצה בשלל תחומים. מהפן הכלכלי, דרך ההשפעה התרבותית ועד לסיפורים אישיים ואישים חשובים שגדלו ממש כאן. 

אבני חן נסתרות: גלו אתרים וסמלים פחות מוכרים שחושפים את עומק ההשפעה היהודית על העיר פירנצה. מבתי קפה יהודיים ועד לחלונות ויטראז' של כנסייה שמכילים מגן דוד, המדריך יחשוף בפניכם את האוצרות הנסתרים של הרובע היהודי של פירנצה. 

חוויה אישית: בהיותו סיור פרטי, הוא מציע חקר אישי ואינטימי יותר של ההיסטוריה היהודית של פירנצה. הסיור מושלם עבור משפחה שרוצה לצאת לחוויה מגבשת ועשירה, או קבוצת מטיילים שרוצים לחקור יחד את הסיפור של הקהילה היהודית המקומית. 

מידע פרקטי

משך הסיור הינו שעתיים\ שלוש שעות לפי בחירתכם.

סיור בן שעתיים לוקח אתכם דרך אתרי הרובע היהודי של פירנצה, סיור רגלי שבו תגלו את עקבות ההיסטוריה היהודית בעיר העתיקה וברובע היהודי של פירנצה. חלק מהאתרים שבהם תבקרו יהיו כנסיית סנטה קרוצ'ה, בית הכנסת הגדול, הדואומו ועוד.

הסיור בן שלוש שעות כולל את שלל האתרים שמציע הסיור בן השעתיים, בתוספת ביקור במוזיאון היהודי של פירנצה ובבית הכנסת הגדול.

ניתן לבחור בין מספר שפות הדרכה: אנגלית, איטלקית, צרפתית, ספרדית, רוסית ופולנית. יש לבחור את שפת הסיור הרצויה בעת רכישת הכרטיסים.

הסיור הינו סיור פרטי. 

נקודת המפגש של הסיור: Monumento ai Caduti della Battaglia di Mentana, Piazza Mentana, 7, 50122 Firenze FI, Italy.

כרטיסים: עלות הסיור מתחילה ב- € 164.30 למשתתף. 

יש להזמין את כרטיסי הסיור מראש.

סיור ההליכה הפרטי בהיסטוריה של הרובע היהודי של פירנצה הוא יותר מסתם סיור; מדובר על חוויה מעשירה ומרתקת שמציעה נקודת מבט חדשה על ההיסטוריה של העיר. זהו מסע שמעשיר את הידע וההבנה לגבי המרקם התרבותי המגוון של פירנצה, ובין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי תרבות או סתם סקרנים לגבי הסיפורים הפחות מוכרים של פירנצה, הסיור מציע לכם לגלות את סיפורה הרחב של עיר הרנסנס.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן