כרטיסים

מוזיאון מנזר סן מרקו (Museo di San Marco)

מוזיאון מנזר סן מרקו (Museo di San Marco)

Florence San Marco Museum

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

מוזיאון מנזר סן מרקו (Museo di San Marco)

בליבה של פירנצה, לא רחוק מגלריית אופיצי ההומה ומכיכר הדואומו התיירותית, ניצבת לה ממלכה קסומה, כזו שפעם הייתה מלאה בנזירים מתרוצצים, לחשושים אלוהיים ורכילות ימי ביניים טיפוסית. ברוכים הבאים למוזיאון מנזר סן מרקו, סמל להיסטוריה, לאמנות וגם לטאצ' אלוהי בסטייל פלורנטיני מקומי. 

כאן, באולמות המקודשים של מה שהיה פעם מנזר דומיניקני שוקק חיים, תמצאו את עצמכם מול פלאי האמנות של הרנסנס, כשה-pièce de résistance היא ללא ספק הפרסקו של פרה אנג'ליקו, ה-'Annunciation', שבו המלאך גבריאל מספק כנראה את אחד מהרגעים המפורסמים ביותר בהיסטוריה.

אבל רגע, יש עוד! אם תהיתם פעם איך נראה חדר השינה של נזיר (ספוילר: רחוק מלהיות Airbnb טיפוסי), או כיצד התנהל מנזר קטן בליבה של העיר פירנצה, זהו המקום בשבילכם. כאן, כל חלל וכל פינה הם גלריות אמנות, מארחים ציורי קיר שהעניקו לנזירים השראה אלוהית או לפחות חלל צבעוני ומפואר להתגורר בו.

אז בואו נצא לחקור את החלל העתיק הזה שהוסב לאחד מהמוזיאונים המרתקים והמענגים של פירנצה.

הסיפור שמאחורי מוזיאון מנזר סן מרקו

פעם פעם, בליבה של העיר הקסומה פירנצה, עמד לו מנזר דומיניקני עתיק, מקום בו הזמן עצר מלכת, מחזיק בין כתליו סודות מהעבר ויצירות מופת ברוח הרנסנס. מנזר זה, שמכונה כיום מוזיאון סן מרקו, הוא אוצר של היסטוריה, אמנות ורוח.

הסיפור שלנו מתחיל בתחילתה של המאה ה-15 כאשר קוזימו דה מדיצ'י (Cosimo de' Medici), פטרון האמנויות העשיר והמשפיע בן משפחת האצולה של פירנצה החליט לממן את השיפוץ של המנזר הצנוע. לצורך הפרוייקט השאפתני הזמין קוזימו את מיכאלוצו (Michelozzo), אדריכל מקומי מפורסם ששמו עומד לצד הגדולים בתעשייה כמו ברונלסקי (זה שאחראי על כיפת הדואומו המפורסמת של פירנצה). מיכאלוצו קיבל עליו כמשימה להפוך את הבניין למשכן הולם לנזירים האדוקים ולמקדש אמנות.

וכך עשה האדריכל המוכשר, ובעבודה רבה הפך את המנזר ליצירת מופת ארכיטקטונית. בין הנזירים האדוקים שהגיעו אל המנזר המפורסם היה גם אחד צעיר וצנוע בשם פרה אנג'ליקו (Fra Angelico), שלא היה סתם עוד נזיר, אלא אמן מחונן שידיו יצרו חזיונות אלוהיים על קירות המוסד ההיסטורי. כאן, בתאים השקטים שבהם חיו והתפללו הנזירים, צייר פרה אנג'ליקו ציורי קיר שנראו כחלונות לגן עדן, לימים הם אלו שיהפכו את המנזר הזה ליצירת אלוהות של ממש. 

במנזר העתיק כל תא מספר סיפור, עם ציורי קיר שמתארים סצנות מחייו של ישו וקדושי הנצרות, פרסקו (ציורי קיר) שצוירו בזהירות ובמסירות כה רבה עד שהם כאילו מתעוררים לחיים לנגד עיניו של הצופה. המפורסמת שבהן היא יצירת 'הבשורה', יצירת מופת שתופסת את הרגע שבו המלאך גבריאל מכריז למריה הבתולה שהיא עומדת ללדת את בן האלוהים. פרסקו זה, עם דמויותיו המרהיבות והאור הרך והשמימי שלו, ממשיך לכבוש את ליבם של באי המקום גם כיום.

במהלך מאות שנות קיומו ראה המנזר את הגאות והשפל של ההיסטוריה, שרד את עלייתם ונפילתם של שושלות ושלטונות ועמד גם בפגעי הזמן. בסוף המאה ה-19 מצא המוסד ההיסטורי מטרה חדשה בדמות מוזיאון, כשהתאים שבהם פעם נזירים התגוררו והעבירו את ימיהם בתפילות ובמדיטציה נפתחו לציבור, אפשרו לעולם לראות את היופי השלו של יצירותיו של פרה אנג'ליקו.

המוזיאון מכיל גם אוסף עשיר של כתבי יד וספרים עתיקים שמציגים את העיסוקים האינטלקטואליים של המסדר הדומיניקני הזה. הספרייה, על ספריה העתיקים, לוחשת סיפורים על תקופה שבה ידע היה קדוש לפחות כמו האמנות שמעטרת את קירות המנזר.

כיום, מוזיאון סן מרקו עומד כעדות למסע הרוחני והאמנותי של פירנצה. זהו מקום שבו אמנות והיסטוריה משתלבות זו בזו, ממלכה שבה הקירות הדוממים לוחשות סיפורים על מסירות ועל יופי, מוסד שבו בכל פינה ישנו סיפור שמחכה להתגלות. מוזיאון סן מרקו מציע מסע אחורה בזמן, הצצה אל נשמתה של פירנצה ומחווה ליופייה הנצחי של אמנות הרנסנס.

מה לא לפספס בביקור במוזיאון סן מרקו

 שיטוט במוזיאון סן מרקו מרגיש ממש כמו להיכנס אל תוך פסיפס של אמנות, היסטוריה ורוח, כולם מתמזגים לחוויה ייחודית וקסומה. הנה כמה מנקודות העניין המובילות של המתחם שפשוט אסור לכם לפספס:

ציורי הקיר של פרה אנג'ליקו

ממוקם בראש המדרגות שמובילות לתאי הנזירים, פרסקו זה הוא אחת מהיצירות המפורסמות ביותר של פרה אנג'ליקו, ציור שהפך לסמלה של אמנות הרנסנס. 

פרה אנג'ליקו, הנזיר הצעיר והנלהב שהתגורר באותו מנזר לפני מאות שנים, עיטר במהלך שנות חייו את קירות המנזר בציורי קיר מרהיבים ביופיים. עבודותיו מתאפיינות בשימוש העדין בצבע ובביטוי רוחני עמוק. המפורסמת שבהן היא יצירת "הבשורה" (Annunciation), שממוקמת בראש מדרגות המנזר, פרסקו מרהיב ובו תיאור של המלאך גבריאל כשהוא מודיעה למריה הבתולה על לידת בנה העתידי. 

בנוסף, תאי הנזירים הבודדים, שכל אחד מהם כולל פרסקו ייחודי מאת פרה אנג'ליקו, מציעים הצצה נדירה לחיי הנזירים וסצנת האמנות שהקיפה כל חלק ותא במנזר. תאים אלו, במיוחד תא מספר 1 ותא מספר 3, משקפים נושאים מרתקים כמו מדיטציה והתבוננות אלוהית.

Florence San Marco Museum
יצירת "הבשורה" (Annunciation) מאת פרה אנג'ליקו

הקלויסטר הגדול של המנזר

קלויסטר הוא החצר הפנימית והמרובעת של מנזר, וכאן, הקלויסטר הגדול של מנזר סן מרקו היה מרכז החיים של הנזירים, המקום שבו היו משוטטים וסופגים השראה וגם המקום שבו היו נחים ועושים מדיטציה. הקלויסטרים מתהדרים בציורי קיר ואווירה של שלווה, והארכיטקטורה כאן, עם קשתות מעוצבות ועמודים אלגנטיים, מדגימה את ההרמוניה והפשטות של עיצוב הרנסנס. 

ספריית המנזר

הספרייה העתיקה של המנזר, שעוצבה על ידי האדריכל מיכאלוצו (Michelozzo) נחשבת כיום לאחת מהספריות הציבוריות הראשונות באירופה. כאן בחלל ההיסטורי הזה תמצאו אוסף יוצא דופן של כתבי יד עתיקים וספרים מוקדמים, משקפים את מחויבותו של המסדר הדומיניקני ללמוד ולהתפתח. הארכיטקטורה של הספרייה, על הקשתות החינניות ומרחבי הקריאה השקטים שלה, היא עדות לעיסוקים האינטלקטואליים והרוחניים של הנזירים.

בית הפרק (Sala del Cenacolo)

בבית הפרק, או ב-'סלה דל צ'נאקולו', המבקרים יכולים להתפעל מפרסקו מפורסם נוסף מאת פרה אנג'ליקו: הצליבה (The Crucifixion). יצירה מפורסמת זו מציגה את סצנת צליבת ישו, כשהוא מוקף בקדושים שונים ובדמויות חשובות מהמסדר הדומיניקני. בית הפרק שימש כמקום מפגש לנזירים, ופרסקו זה היה רקע רב עוצמה להרהורים ולדיונים שלהם.

התערוכות הזמניות של המוזיאון

מוזיאון סן מרקו מארח לעתים קרובות תערוכות זמניות שמספקות הקשר נוסף לאוסף הקבוע שלו. תערוכות אלו יכולות לנוע בין רגעים ספציפיים בסיפורו של המוסד, אישים שהתגוררו בו או נגיעות מרתקות בנושא תרבות הרנסנס. התערוכות הזמניות הן דרך מצוינת להשיג הבנה מקיפה יותר על התקופה והתפוקה האמנותית שלה.

מידע פרקטי

מיקום: מוזיאון סן מרקו (Museo di San Marco) ממוקם בתוך מנזר סן מרקו ההיסטורי, בכיכר העירונית המפוארת פיאצה סן מרקו (Piazza San Marco) שניצבת בליבה של העיר פירנצה, בסמוך לאתרים מרכזיים רבים. 

כתובת המוזיאון: Piazza San Marco, 3, 50121 Firenze FI.

דרכי הגעה: אם אתם נמצאים במרכז העיר, הליכה למוזיאון היא אפשרות מצוינת. פירנצה היא עיר שנוח מאוד לטייל בה בצורה רגלית, והטיול ברחובותיה ההיסטוריים הוא חוויה מענגת בפני עצמה. המוזיאון נמצא במרחק הליכה מאטרקציות מרכזיות רבות כמו הדואומו או גלריית האקדמיה.

כמו כן, לפירנצה רשת אוטובוסים נרחבת, ומספר קווי אוטובוס עוצרים ליד פיאצה סן מרקו, ביניהם קווים מספר 1, 6, 11, 14, 17, 19, 23, 31 ו-33

אם אתם מגיעים מעיר או אזור אחר, תוכלו לקחת רכבת לתחנת הרכבת סנטה מריה נובלה בפירנצה. משם, מוזיאון סן מרקו נמצא במרחק של כ-15 דקות הליכה. לחילופין, ניתן לתפוס אוטובוס מהתחנה למוזיאון.

אם אתם נוהגים, שימו לב שחניה יכולה להיות מאתגרת בפירנצה, ומרכז העיר הוא אזור תנועה מוגבל (ZTL), המגביל את הגישה עם רכב פרטי. רצוי לחנות מחוץ ל-ZTL וללכת ברגל או לנסוע בתחבורה ציבורית למוזיאון. ישנם מספר חניונים ברחבי מרכז העיר.

כרטיסים: עלות כניסה למוזיאון הינה € 13.50 למבוגר, € 7 לצעיר בגילאי 18-24 ו-4 אירו לילדים מתחת לגיל 18.

מומלץ להזמין כרטיסים מראש!

שעות פעילות: המוזיאון פתוח למבקרים בימים שלישי- שבת בין השעות 8:30–13:30. המוזיאון סגור בימי ראשון ושני.

כמה זמן להקדיש למוזיאון? בין שעה לשעתיים

שלבו עם אטרקציות אחרות בקרבת מקום– מוזיאון סן מרקו קרוב לאתרים בולטים אחרים בפירנצה, כמו גלריית האקדמיה וקתדרלת פירנצה (הדואומו). תכנון ביקור במספר אטרקציות באזור יכול להיות יעיל בזמן.

אז חובבי אמנות, היסטוריה ותיירים כאחד, ביקור במוזיאון סן מרקו שבפירנצה מציע לא רק שיטוט בגלריה, אלא מסע אחורה בזמן אל תקופה שבה נזירים אולי זרמו במסדרונות המוסד, התלחששו על ה'טרנדים' האחרונים של הפרסקו והתלבטו איך להעביר את המדיטציה היומית. כאן, תזכו לפגוש ביצירותיו של אחד מאמני הרנסנס המפורסמים בעולם, בתוך מקלט שליו שבו כל משיכת מכחול מספרת סיפור, כל מסדרון שקט מהדהד עם ההיסטוריה, ואתם – כן, אתם – זוכים לשוטט בכל זה, כנראה לובשים את נעלי הספורט הנוחות ביותר שלכם. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן