כרטיסים

מוזיאון סן פייטרו בקולה ואל ד'אלזה (Museum San Pietro)

מוזיאון סן פייטרו בקולה ואל ד'אלזה (Museum San Pietro)

Colle Val d'Elsa

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

מוזיאון סן פייטרו בקולה ואל ד'אלזה (Museum San Pietro)

מסע לחיי הכנסייה של טוסקנה העתיקה

בלב מחוז טוסקנה הציורי ניצבת בגאווה קולה ואל ד'אלזה (Colle Val d'Elsa), נראית כאילו פרצה לעולם מתוך איזה ציור רנסנס, עיירה שבה ההיסטוריה צועדת בין אבני השבילים. הפנינה הנסתרת הזו מחזיקה בין חומותיה העתיקות אוצר של תרבות, אמנות והיסטוריה, אשר מתגלמות להן במוזיאון הקסום של סן פייטרו (Museo Civico e Diocesano d'Arte Sacra). באזור שנחגג בזכות נופיו עוצרי הנשימה, המטבח המעודן והמשמעות ההיסטורית העמוקה שלו, המוזיאון המהפנט הזה מציע בריחה שלווה אל לבה של טוסקנה, שם רוח העבר וההווה התוסס מתמזגים בצורה בלתי נשכחת.

המוזיאון של סן פייטרו עומד כמגדלור של מורשת אמנותית, עדות לנרטיב הכנסייתי והתרבותי העשיר של קולה ואל ד'אלזה וסביבתה. שוכן במבנה שהוא פלא של יופי ארכיטקטוני בפני עצמו, המוזיאון מזמין את המבקרים למסע בזמן דרך אוספים המתפרשים על פני ימי מאות שנים- מימי הביניים ועד לרנסנס, במגוון רחב של תצוגות אמנות דתית- ציורים, פסלים וחפצי קודש המספרים את ההיסטוריה הרוחנית והאמנותית של האזור.

מוזיאון סן פייטרו- סיפור על דת, אמונה ואמנות

מוזיאון סן פייטרו (Museo Civico e Diocesano d'Arte Sacra) ב-Colle Val d'Elsa הוא יותר ממאגר של אמנות, מדובר על כרוניקה של אמונה, יצירתיות וקהילה שהתפתחה במשך מאות שנים. את ראשיתו של המוזיאון ניתן לייחס לפעילות הדתית והאמנותית הנלהבת ששגשגה בטוסקנה בימי הביניים ובתקופת הרנסנס, תקופות שבהן נולדו כמה מהתנועות המרכזיות שבתולדות האמנות. העיירה קולה ואל ד'אלזה, שממוקמת על נתיב העלייה לרגל העתיק ויה פרנסיג'נה, ראתה אינספור מאמינים נוצרים שעברו דרכה, שמעה סיפורים, חזתה באירועים, ואת כל אלו המוזיאון מציג היום לבאי המקום. 

אלגנטיות אדריכלית ומקדש היסטורי

המוזיאון העתיק, ששוכן בתוך בניין היסטורי יפהפה באחד מרחובות העיירה הקטנטנים, הוא עדות לאבולוציה האדריכלית של האזור. המבנה, שהיה במקור חלק מקומפלקס דתי גדול, עבר במהלך השנים תמורות שונות, שכל שכבה הוסיפה לסיפוריו ההיסטוריים העשירים. הארכיטקטורה של הבניין, שילוב של אלמנטים מימי הביניים ומעולמות הרנסנס, מספקת מעטפת הולמת לאוצרות שהוא מחזיק בתוכו, ומציעה למבקרים חיבור מוחשי לעבר.

הקמת המוזיאון נבעה מהרצון להגן ולחגוג את מורשת האמנות הכנסייתית של האזור. הוא משמש כאפוטרופוס של חפצים דתיים, ציורים ופסלים שאולי היו הולכים לאיבוד בזמן, וכעת נשמרים בין כותלי המוסד ההיסטורי והמפואר. המוזיאון לא רק שומר אותן עבור הדורות הבאים אלא גם מספר את סיפור המסע הרוחני וההתפתחות האמנותית של האזור.

אוספי המוזיאון מציעים תובנה על החיים הדתיים של הקהילה המקומית, משקפים את המסירות, האמונות והמנהגים שעיצבו את זהותה של העיירה וסביבתה. המוזיאון מספק חלון ראווה לנשמתה של טוסקנה, ומציג כיצד דת ואמנות השתלבו זו בזו לכדי יצירת מופת. 

יתר על כן, מוזיאון סן פייטרו ממלא תפקיד מכריע בנוף התרבותי והחינוכי של האזור, כשהוא משמש כמרכז למחקר אקדמי, מציע משאבים ומומחיות שתומכים בלימוד האמנות וההיסטוריה הכנסייתית. המוזיאון גם עוסק בקהילה ובמבקרים באמצעות תוכניות חינוכיות, סדנאות ותערוכות שמנגישות אמנות והיסטוריה לכל הגילאים.

אוספי המוזיאון

 מוזיאון סן פייטרו מכיל מגוון מרשים של אוספי אמנות דתית שמציעים מסע למרקם  הרוחני והתרבותי העשיר של האזור. האוסף המגוון משתרע על פני מאות שנים, מציע סקירה מקיפה של האבולוציה של האמנות הכנסייתית בטוסקנה, מימי הביניים דרך הרנסנס ועד לזמנים מודרניים יותר. כל יצירה, בין אם ציור, פסל או חפץ קדוש, מספרת סיפור ייחודי על אמונה ואמנות, מציעה למבקרים צלילה עמוקה אל תוך החיים הרוחניים של העבר.

ציורים ופסלים

בין התערוכות המובילות במוזיאון תמצאו את אוסף הציורים והפסלים שלו, שכוללים יצירות של אמנים מוכרים וגם מקומיים. כלל היצירות עוסקות בעולמות הכנסייה, כשהן נעות בין סגנון גותי דרמטי ועד לסגנון רנסנס מעודן ואלגנטי. כל אחת מהיצירות הרבות שפזורות כאן במוזיאון משקפת את השינויים הסגנוניים והנושאים התיאולוגיים של תקופות עתיקות. כמה מהמיצגים המובילים כוללים יצירות מזבח שקישטו בעבר כנסיות מקומיות, עשירות בסמלים ובנרטיבים דתיים, ופסלים הלוכדים את המהות של דמויות וקדושים אלוהיים בריאליזם ובעומק רגשי יוצא דופן.

חפצים ליטורגיים וכתבי יד

מוזיאון סן פייטרו מתגאה גם באוסף נרחב של חפצים ליטורגיים, ששימשו בעבר לטקסים ומנהגים דתיים. אלה כוללים גביעים מעוטרים, לבוש היסטורי וכתבי יד. חפצים אלה לא רק משמשים כדוגמאות יפות לאומנות, אלא גם מספקים תובנות לגבי הטקסים העתיקים של הכנסייה, משקפים את התפקיד המרכזי של הדת בחיי היומיום ובלכידות הקהילה המקומית. 

תערוכות מיוחדות 

בנוסף לאוסף הקבוע שלו, המוזיאון מארח מעת לעת תערוכות מיוחדות שמתמקדות בהיבטים ספציפיים של אמנות כנסייתית או היבטים רחבים יותר שמספרים על חיי הדת של האזור. תערוכות אלו מציגות לעתים קרובות חפצים נדירים שמושאלים ממוסדות אחרים או מאוספים פרטיים, ומציעות למבקרים הזדמנות ייחודית לצפות ביצירות מופת מרהיבות. 

מה שמייחד את מוזיאון סן פייטרו הוא לא רק הרוחב והאיכות של האוספים שלו, אלא גם המחויבות שלו לשמר ולחלוק את המורשת הזו. המוזיאון משתמש בטכניקות שימור מתקדמות על מנת להבטיח שיצירות אמנות יקרות אלו יהיו מוגנות עבור הדורות הבאים. יתרה מזאת, המוסד שואף להנגיש ולמשוך את האוספים שלו לקהל רחב באמצעות תצוגות אינטראקטיביות, סיורים מודרכים ותוכניות חינוכיות שנועדו להאיר את המבקרים בכל הגילאים על ההיסטוריה והמשמעות של יצירות אלו.

 

מעבר למוזיאון: חקר קולה ואל ד'אלזה וסביבתה

אחרי שתשקעו באמנות הכנסייתית העשירה ובהיסטוריה של מוזיאון סן פייטרו, החקירה לא חייבת להסתיים שם. העיירה קולה ואל ד'אלזה, שנחשבת לאחת מהפנינים הנסתרות של טוסקנה, מציעה שפע של חוויות- מרחובות היסטוריים ועד לטבע עוצר נשימה. 

העיר העתיקה: מסע אחורה בזמן

העיירה מחולקת לשני חלקים: העיר החדשה התחתונה והעיר העליונה ההיסטורית. העיר העתיקה, עם הרחובות הצרים מימי הביניים, מבני האבן והאווירה השלווה שלה, היא בגדר חובה. אתרים מרכזיים כאן כוללים את הפאלאצו קמפאנה, הדואומו המתנשא ואת פיאצה ברטולומאו סקאלה (Piazza Bartolomeo Scala) הציורית. הליכה ברחובות אלה חושפת את ההיסטוריה העשירה והיופי הארכיטקטוני של העיירה.

אומנות קריסטל: מסורת נוצצת

מלבד העיר העתיקה ההיסטורית שלה, העיירה קולה ואל ד'אלזה מפורסמת גם בשל סצנת האומנות שלה- בפרט ייצור כלי קריסטל, כשבעיירה ישנם מספר מוסדות שאחראים על ייצורכמה מכלי הקריסטל המשובחים בעולם, המהווים חלק נכבד מייצור הקריסטלים באיטליה. בשיטוט בעיר תוכלו לחקור חנויות מקומיות שמציגות יצירות קריסטל מעודנות, מכלי מטבח ועד לחפצי אמנות ונוי. מספר מפעלים ואולמות תצוגה מציעים סיורים אשר מספקים הצצה מרתקת לאומנות ולתהליכים המורכבים שמאחורי ייצור קריסטלים.

תענוגות גסטרונומיים: להתענג על המטבח הטוסקני

אף ביקור בטוסקנה אינו שלם מבלי להתמכר להיצע הקולינרי שלה, והעיירה קולה ואל ד'אלזה אינה יוצאת מן הכלל. העיירה מתהדרת במגוון אפשרויות לסעודה, מטרטוריות מסורתיות המגישות מנות טוסקניות קלאסיות ועד למסעדות עכשוויות שמשתמשות במרכיבים מקומיים. אל תחמיצו את ההזדמנות לנסות מאכלים מיוחדים כמו פפה אל פומודורו (מרק עגבניות ולחם), ריבוליטה ובשר צ'יאנינה המפורסם. שלבו את הארוחה עם כוס קיאנטי או Vernaccia di San Gimignano לחוויה טוסקנית המלאה.

טבע וטיולים: פארק נהר אלזה (Parco Fluviale Alta Val D'Elsa)

לחובבי הטבע, פארק נהר אלזה הסמוך מציע סביבה יפה לטיולי הליכה ופעילויות טבע. הפארק כולל סדרה של שבילים מתפתלים בין נופים שופעים, על פני מפלים ולאורך הנהר. זהו מקום אידיאלי לטיול רגוע, צפייה בציפורים, או פשוט ליהנות מהשלווה והיופי של האזור הכפרי של טוסקנה.

חשוב לדעת

מיקום: מוזיאון סן פייטרו (Museo San Pietro – Museo Civico e Diocesano d'Arte Sacra) ממוקם בעיירה הציורית Colle Val d'Elsa, השוכנת בלב מחוז טוסקנה. עיירה מקסימה זו, הידועה בסצנת ייצור הקריסטלים והמשמעות ההיסטורית שלה, שוכנת כ-50 קילומטרים דרומית לפירנצה, מה שהופך אותה לטיול יום נגיש עבור אלה השוהים בפירנצה או חוקרים את אזור טוסקנה.

Colle Val d'Elsa מחולקת לשני חלקים עיקריים: החלק החדש והתחתון של העיר (Colle Bassa) והחלק ההיסטורי העליון (Colle Alta), שבו שוכן המוזיאון. מוזיאון סן פייטרו ממוקם בחלק העליון של קולה ואל ד'אלזה, ומציע למבקרים לא רק מסע דרך אמנות והיסטוריה דתית אלא גם נופים מדהימים של האזור הכפרי של טוסקנה שמסביב.

כתובת המוזיאון: Via Gracco del Secco, 102, 53034 Colle di Val d'Elsa SI.

הגעה מפירנצה

ברכב: נסיעה ברכב היא אולי הדרך הנוחה ביותר להגיע ל-Cole Val d'Elsa מפירנצה. הנסיעה אורכת בדרך כלל כשעה, תלוי בתנועה. כשתגיעו לעיירה, תוכלו ללכת לכיוון המרכז ההיסטורי (Colle Alta) בו נמצא המוזיאון. אזורי חניה זמינים מחוץ למרכז ההיסטורי.

בתחבורה ציבורית: לאלו המעדיפים תחבורה ציבורית, אוטובוסים נוסעים באופן קבוע מפירנצה ל-Colle Val d'Elsa, ומציעים דרך נוחה ונופית לנסוע. קחו אוטובוס ישיר מפירנצה לעיירה, כשחברת Tiemme SpA היא זו שמפעילה את הקו. האוטובוסים יוצאים מתחנת האוטובוסים של פירנצה (תחנת אוטובוס SITA ליד תחנת הרכבת סנטה מריה נובלה) ומגיעים למרכז העיירה. הנסיעה יכולה להימשך כשעה ו-30 דקות, תלוי בשירות הנבחר.

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח למבקרים כל ימות השבוע בין השעות 11:00 ל-17:00. 

כרטיסי כניסה: מחירו של כרטיס כניסה למוזיאון הינו €9.00 למבוגר, ו- €7.00 לילדים בגילאי 6-12. ילד מתחת לגיל 6 נכנס בחינם.

מומלץ לרכוש כרטיסים מראש.

לסיכום, מוזיאון סן פייטרו בקולה ואל ד'אלזה מציע מסע דרך העבר המפואר של טוסקנה, דרך חיי הכנסייה העתיקים וחיי הדת שעיצבו את ימי הביניים ותקופת הרנסנס האיטלקית. בין אם אתם חובבי היסטוריה, אמנות או דת, מסע דרך המוזיאון הקסום הזה מציע חוויה בלתי נשכחת- צבעונית, מרתקת והכי איטלקית שיש.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן