כרטיסים

קתדרלת סיינה (Duomo di Siena)

קתדרלת סיינה (Duomo di Siena)

Duomo di Siena

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

קתדרלת סיינה (Duomo di Siena)

בליבו של מחוז טוסקנה, בין הגבעות הציוריות והכרמים השופעים, ניצבת העיר סיינה, אחת מפניני איטליה, עיר ימי הביניים שהפכה לסמל לגאונות איטלקית. בליבה של סיינה ניצבת הדואומו די סיינה, קתדרלה מלכותית שעומדת בגאווה כעדות למורשת האמנותית והתרבותית העשירה של איטליה. יצירת המופת הגותית הזו היא לא רק אתר דתי מפואר, אלא קולוסאום של היסטוריה, אמנות ורוח שמשתלבות זו בזו לכדי יצירת מופת מדהימה. 

מחזית הקתדרלה הבולטת, סימפוניה של שיש לבן וירוק, דרך הצריחים הנישאים ועד לחללי הפנים המעוטרים בחלונות ויטראז' זוהרים, קתדרלת סיינה עומדת כאחת מכוכבות טוסקנה, מזמינה אתכם להתקרב לרוח ימי הביניים ולהתאהב באמנות האיטלקית. 

קתדרלת סיינה בכמה מילים

הדואומו די סיינה, או בשמה הרשמי- Cattedrale di Santa Maria Assunta, עומדת כמגדלור של פאר אדריכלי ומשמעות היסטורית בלב עיר ימי הביניים העתיקה. הקתדרלה הזו, שעוצבה בסגנון גותי- איטלקי, שולטת בנוף העירוני עם החזית הבולטת שלה והצריחים הנישאים, יוצרת מחזה מרהיב ומהפנט שכובש את ליבם של באי המקום. החלק החיצוני המרשים והמקושט, מעוטר בפסלים, פסיפסים וחלון ורדים מיוחד, הוא לא רק הישג ארכיטקטוני אלא גם שער לעולם עשיר של אמנות, היסטוריה ועומק רוחני. בפנים, הקתדרלה מכילה מערך של יצירות מופת אמנותיות, מפסיפסי שיש מורכבים ועד לציורי קיר עוצרי נשימה, כל יצירה תורמת לסיפור המורשת הדתית והתרבותית של סיינה. כמקום פולחן ומונומנט אמנותי, הדואומו די סיינה מציע למבקרים הצצה ייחודית אל נשמתה של איטליה של ימי הביניים, בתוך ממלכה שבה כל לבנה ויצירת אמנות לוחשות סיפורים מתקופה שחלפה על מסירות דתית והוד אמנותי.

סיפורה ההיסטורי של קתדרלת סיינה

בלב העיר העתיקה של סיינה, מוקפת בגבעות הירוקות של טוסקנה, ניצבת קתדרלה שאין שנייה לה – הדואומו די סיינה. סיפורה הוא סיפור על אמונה, אמנות ורוח מתמשכת של קהילה שביקשה ליצור סמל למסירות ולזהות התרבותית שלה.

הסיפור שלנו מתחיל במאה ה-12, תקופה שבה סיינה פרחה כעיר-מדינה עשירה. שגשוגה של העיר והיריבות שלה עם פירנצה השכנה הציתו שאיפה לבנות קתדרלה שתשמש לא רק כמקום פולחן אלא גם כעדות לעוצמתה ולמצוינות האמנותית של סיינה. וכך הונחה אבן היסוד של הדואומו די סיינה, סימנה את תחילתו של מסע בן מאות שנים שיחזה בקתדרלה הופכת ליצירת מופת של אדריכלות גותית.

ככל שחלפו השנים, הקתדרלה עלתה לאיטה על רקע קו הרקיע של סיינה, כשכל דור תורם עוד נגיעה לפאר וההוד שלה. במאה ה-13 נוספה החזית הבולטת, מערך מהפנט של שיש לבן וירוק, מעוטר בפסלים מורכבים ופסיפסים שמציגים סיפורים מהתנ"ך ומחיי הקדושים הנוצרים. החזית המפוארת, עם השילוב ההרמוני של הצבעים והעיטורים, מייחדת את הדואומו והופכת אותו לתכשיט של ארכיטקטורה מימי הביניים.

אבל השאיפה של התושבים המקומיים, ה-"סיינים" לא ידעה גבול. במאה ה-14 הם חלמו להרחיב את הקתדרלה כדי להפוך אותה לגדולה ביותר בנצרות. הוקמו כאן קירות הספינה החדשה (חלל הכנסייה המרכזי), במטרה לגמד את המבנה הקיים. עם זאת, החלום לא נשא פרי באותה התקופה, זאת בשל מגפת המוות השחור ששטפה את אירופה בשנת 1348 והרסה את סיינה ועמה גם את החלום על הרחבת הקתדרלה. הקירות הבלתי גמורים של הספינה החדשה עומדים עד היום, תזכורת נוקבת לשאיפותיה הנעלות של העיר בעבר.

בתוך הקתדרלה ממשיך הסיפור השאפתני הזה דרך האמנות שמעטרת את קירותיה ורצפותיה. רצפת הפסיפס של הקתדרלה מספרת סיפורים ואלגוריות תנ"כיות, יצירת מופת שנוצרה במשך מאות שנים על ידי כמה מהאמנים הטובים ביותר באותה תקופה. דוכן הכנסייה, שגולף על ידי האמן הנודע ניקולה פיזאנו, הוא פלא של פיסול מימי הביניים, מתאר סצנות מחייו של ישו בצורה ריאליסטית עם רגש יוצא דופן.

כאן, בחלל ההיסטורי והמפואר הזה, אמנים כמו דונטלו ומיכלאנג'לו השאירו את חותמם, הוסיפו למורשת האמנותית המפוארת של המתחם הקדוש הזה. למתחם התווספה גם ספריית Piccolomini, עם ציורי הקיר התוססים שלה, אשר הוסיפו פרץ של צבע רנסנס לפאר הגותי של הקתדרלה.

אז כפי שכבר הבנתם, הדואומו די סיינה הוא יותר מסתם בניין פוטוגני, מדובר על נרטיב חי ונושם, כזה שמציג ומשקף את החלומות והשאיפות של עיר קטנה בלב איטליה שביקשה לגעת בשמיים. הקתדרלה העתיקה הזו הייתה עדה לגאות והשפל של ההיסטוריה,שרדה מגפות ומלחמות, וכיום עומדת כמגדלור של אמונה ויופי, מקבלת בברכה מבקרים מרחבי העולם, ומזמינה אותם להיכנס לאולמותיה ולחוות את סיפורה של סיינה – סיפור על שאפתנות, אמנות וכוחה המתמשך של הרוח האנושית.

מה רואים בביקור בקתדרלת סיינה?

חזית הקתדרלה

 חזית הדואומו היא דוגמה מדהימה של ארכיטקטורה גותית איטלקית, סימפוניה חזותית של שיש לבן וירוק המעוטר בפסלים מורכבים ופסיפסים. החלק המרכזי והמהפנט כאן הוא חלון הוורדים המפואר, מציג את דמויותיהם של נביאים, , פילוסופים ודמויות תנ"כיות שנראה כי הם מקבלים את פני המבקרים לחלל הקדוש הזה. האומנות המפורטת של החזית מציבה רף גבוה לפלאים האמנותיים שמחכים לכם בפנים.

יצירות אמנות ואדריכלות

ברגע שנכנסים אל תוך הקתדרלה, אי אפשר שלא להיות המומים ומהופנטים מהצבע העז שנמצא בכל פינה. עמודים גותיים מתנשאים לעבר התקרות הקמורות הגבוהות, פסלים וציורים ממלאים כל פינת לבנים ריקה, וכאן ניתן באמת להרגיש את המהות של אומנות ימי הביניים והרנסנס.

רצפת הפסיפס

 רצפת הקתדרלה הייחודית היא מערך מרהיב של פסיפסי שיש, נחשבת לאחת מיצירות האמנות המדהימות והגדולות מסוגן בעולם. 56 לוחות פסיפס אלה מתארים מגוון של נושאים- מסיפורים תנ"כיים ועד לסצנות אלגוריות, כל אחד מעוצב תוך הקפדה על הפרטים הקטנים, ומציג את העומק האמנותי והתיאולוגי של המוח של ימי הביניים.

דוכן הכנסייה

דוכן הקתדרלה, שעוצב על ידי ניקולה פיזאנו, הוא פלא של פיסול מימי הביניים. התבליטים המפורטים שלו, שמתארים סצנות מחייו של ישו, הם לא רק משמעותיים מבחינה אמנותית אלא גם מייצגים מסע נרטיבי דרך האירועים המרכזיים של האמונה הנוצרית, ממזגים רוחניות עם ביטוי אמנותי.

ספריית פיקולומיני (Piccolomini)

בצמוד לאולם הראשי תמצאו את ספריית פיקולומיני, שם תמצאו ציורי קיר עוצרי נשימה שמתארים את חייו של האפיפיור פיוס השני, ומתרחשים על רקע אומנות רנסנס מורכבת, עם פלטת צבעים תוססת שמחייה כל סצנה וסצנה. הכניסה לספרייה הינה בתשלום נוסף, וניתן לקנות כרטיסי כניסה שמשלבים ביקור בשני האתרים הצמודים.

המזבח ואזור המקהלה

 המזבח הראשי של הקתדרלה הוא חלל מרשים וקדוש, בעוד שאזור המקהלה מעוטר בעבודות עץ מעודנות שמציגות את האומנות המורכבת של תקופת הרנסנס. אזור זה משמש גם כמוקד לטקסים דתיים וגם עדות למיומנות האמנותית של יוצריו.

חלונות ויטראז'

חלונות הוויטראז' של הקתדרלה, במיוחד זה שעיצב Duccio di Buoninsegna, הם יצירות מופת של אמנות ימי הביניים. חלונות אלה לא רק מאירים את חלל הפנים באור צבעוני אלא גם מספרים סיפורים דתיים באמצעות העיצובים המורכבים שלהם.

קפלת יוחנן הקדוש (Chapel of St. John the Baptist)

בקפלה זו נמצא פסל מדהים של יוחנן המטביל הקדוש מאת האמן האיטלקי המפורסם דונטלו, דוגמה מרהיבה שלל פיסול הרנסנס המוקדם. הריאליזם והאקספרסיביות של הפסל משקפים את הטכניקות האמנותיות החדשניות של אותה התקופה.

בית הטבילה של סן ג'ובאני (Baptistry of San Giovanni)

 ממוקם מתחת לקתדרלה, בית הטבילה כולל אגן טבילה מפואר עם פסלים של אמנים ידועים כמו דונטלו וג'יברטי. היכל זה אינו רק אובייקט דתי פונקציונלי אלא גם יצירת אמנות המשקפת את ההיסטוריה הדתית והתרבותית העשירה של סיינה.

הקריפטה (Crypt)

הקריפטה של הקתדרלה, שנתגלתה כאן מחדש לאחרונה, מציעה הצצה ייחודית לעבר ימי הביניים של הקתדרלה. ציורי הקיר כאן שמורים להפליא, מספקים תובנות מרתקות לגבי הסגנונות האמנותיים והנושאים הדתיים של אותה התקופה.

מגדל הפעמונים של הקתדרלה

טיפוס על מגדל הפעמונים של הקתדרלה הוא אמנם מאמץ פיזי, אך מדובר על מאמץ שיתגמל אתכם בנופים פנוראמיים מדהימים של העיר ההיסטורית סיינה וסביבתה הציורית. הנוף מלמעלה לוכד את יופיו של הנוף הטוסקני ומציע נקודת מבט ייחודית על העיר העתיקה והציורית הזו.

מידע פרקטי למבקרים

מיקום ודרכי הגעה

 הדואומו די סיינה, קתדרלת סיינה (Duomo di Siena) ממוקמת בעיר הציורית סיינה שבטוסקנה, כ-70 קילומטרים דרומית לעיר פירנצה. הקתדרלה עצמה ניצבת בלב המרכז ההיסטורי של סיינה, בפיאצה דל דואומו, במרחק הליכה קצר מפיאצה דל קאמפו המפורסמת.

כתובת הקתדרלה: Piazza del Duomo, 8, 53100 Siena SI.

הגעה לדואומו די סיינה מפירנצה: רכבות פועלות באופן קבוע מתחנת סנטה מריה נובלה בפירנצה לעיר סיינה. הנסיעה אורכת בדרך כלל כשעה וחצי, ועם ההגעה לתחנת הרכבת של סיינה, תוכלו לקחת אוטובוס או מונית למרכז העיר, שם נמצאת הקתדרלה. גם אוטובוסים מפירנצה לסיינה יכולים להיות אפשרות ישירה יותר. הנסיעה אורכת בדרך כלל כשעה וחצי, והם מגיעים לרוב למרכז העיר סיינה, מרחק הליכה קצר מהדואומו.

נסיעה מפירנצה לסיינה מציעה גמישות ואפשרות ליהנות מהנוף הטוסקני. הנסיעה אורכת כשעה עד 1.5 שעות. החניה בסיינה נמצאת בדרך כלל מחוץ למרכז ההיסטורי, אז היו מוכנים ללכת ברגל או לקחת אוטובוס לדואומו.

הגעה מסיינה עצמה: את המרכז ההיסטורי של סיינה מומלץ לחקור ברגל. הדואומו די סיינה נמצא במיקום מרכזי ונגיש בקלות מנקודות שונות של העיר, כולל מהפיאצה דל קאמפו המרכזית. הרחובות של העיר מימי הביניים מציעים טיול מקסים עם שפע של אטרקציות בדרך ושלטים שמכווינים אל הקתדרלה.

למרות שהמרכז ההיסטורי קומפקטי, אוטובוסים זמינים גם כן. ניתן לרכוש כרטיסים בחנויות טבק, ברים או ישירות על אוטובוס. יש לרדת בתחנות ליד הדואומו או במרכז העיר.

שעות פתיחת הקתדרלה למבקרים

מה-1 באפריל עד ה-31 באוקטובר:

כל ימות השבוע משעה 10:00 עד 18:00.

מה-1 בנובמבר עד ה-31 במרץ:

כל ימות השבוע משעה 10:30 עד 17:30.

כרטיסי כניסה

החל מ-8 אירו לאדם.

מומלץ לרכוש כרטיסים מראש.

ניתן גם לרכוש מדריכי אודיו באנגלית וכמו כן ניתן להזמין סיור מודרך בקתדרלה (מומלץ!).

לסיכום, ביקור בדואומו די סיינה הוא יותר מסתם מסע אל נקודת ציון ארכיטקטונית, אלא חוויה סוחפת אל לב ההיסטוריה, האמנות והרוח האיטלקית. החזית המדהימה ויוצאת הדופן של הקתדרלה, היופי המורכב של רצפות הפסיפס שלה, ואוצר היצירות שהיא מאכסנת הם עדות למורשת המתמשכת של יצירתיות ומסירות אנושית. בין אם אתם חובבי אמנות, חובבי היסטוריה, או סתם מטיילים שמבקשים לחקור את נפלאותיה של איטליה, הדואומו די סיינה מציע חוויה מעשירה ובלתי נשכחת. אז הזמינו כרטיסים מראש, וצאו לגלות את הפנינה של סיינה. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן