כרטיסים

מוזיאון סטיברט (Stibbert Museum)

מוזיאון סטיברט (Stibbert Museum)

Stibbert Museum

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

מוזיאון סטיברט (Stibbert Museum)

בשביל לגלות את הקתדרלה של פירנצה, גלריית האקדמיה או הרחובות המרכזיים והפיאצות התוססות שלה אתם לא צריכים אותנו, אבל לחקור את הפנינים הנסתרות של העיר, אלו שחושפות באמת את נשמתה ורוחה של העיר הציורית הזו, בשביל זה אנחנו כאן. 

בצפון העיר פירנצה, מרחק נגיעה ממרכז העיר התוסס והסואן, שוכן לו מוזיאון סטיברט, מקום שבו היסטוריה, אמנות ותרבות משתלבות ביצירת מופת חלומית. כאן, במקום שפעם היה ביתו של פרדריק סטיברט, עליו נגיע לדבר מיד, תמצאו יותר מסתם ציורים ופסלים, ולמעשה תמצאו אוסף יוצא דופן של למעלה מ-36,000 פריטים היסטוריים מעולמות שונים- מאוסף מדהים של נשק אירופאי, אסלאמי ויפני, ועד לציורי רנסנס ותלבושות מרהיבות. 

 מוזיאון סטיברט ההיסטורי מציע צלילה סוחפת אל תוך העולם כפי שהוא נראה דרך עיניו של אספן נלהב.

בקצרה- מהו מוזיאון סטיברט?

מוזיאון סטיברט הוא מאגר מדהים של אמנות והיסטוריה, שוכן על צלע הגבעה השלווה של מונטוג'י בצפון העיר פירנצה. המוזיאון הייחודי היה פרי מוחו של פרדריק סטיברט, אספן אנגלי-איטלקי ויורש הון, שהמיר את הווילה המשפחתית שלו לחלון ראווה לאוספיו הנרחבים. 

המוזיאון, שנפתח לקהל בשנת 1906, מכיל מגוון רחב של אוספים, כשהבולט ביניהם הוא המערך המקיף שלו של נשק אירופי, אסלאמי ויפני, פסיפס חי של לוחמה היסטורית. לצד אוסף הנשקייה, המוזיאון מתגאה במגוון רחב של ציורים, תלבושות ואומנויות דקורטיביות, כל אחד מהם משקף את טעמו האקלקטי והתשוקה של סטיברט לתרבויות שונות בעולם. גם הווילה עצמה, מוקפת גנים שופעים וציוריים, היא עדות לאלגנטיות של המאה ה-19 ומציעה מפלט שליו מההמולה העירונית של פירנצה. 

ובהרחבה- מוזיאון סטיברט- מפעל חייו של פרדריק סטיברט

לפני שנצלול אל מעמקי המוזיאון ונגלה מה מחכה לכם בביקור במוסד הייחודי והמפואר הזה, בואו נכיר את סיפורו של המוזיאון, מפעל חייו של האספן שמאחורי אוסף המוסד הזה. הסיפור שלנו מתחיל  במאה ה-19, כאן, בין הגבעות המתגלגלות של צפון פירנצה נבנתה וילה מפוארת, ביתו של פרדריק סטיברט, אדם בעל חזון יוצא דופן ותשוקה לעבר הרחוק.

פרדריק נולד ב-1838, נכדו של מפקד אנגלי עשיר ובן לאם איטלקייה. חייו היו פסיפס מלא בצבע ועניין, וכבר בגיל צעיר ירש סטיברט הון עתק. בניגוד לאחרים שמשתמשים בהונם כדי לחיות חיי מותרות בזבזניים, לפרדריק היה ייעוד שונה – הוא נועד להיות אספן, שומר ההיסטוריה.

המסע שלו התאפיין באהבה אדירה לעולם הצבאי- שריון, נשק וחליפות צבא. לא היה מדובר רק בתחביב קליל, אלא בתשוקה עמוקה, אולי אפילו אובססיה לאגור ולשמר את את החפצים של תקופות עברו. פרדריק נסע בעולם, כשעיניו החדות תמיד חיפשו אחר פריטים נדירים שיוכל להוסיף לאוסף ההולך וגדל שלו. אירופה, המזרח התיכון, יפן – למסעותיו לא היה גבול.

וככל שהאוסף שלו גדל, כך גדל גם החזון שלו. ביתו בפירנצה, וילה מפוארת מוקפת בגנים שופעים, הפך למקלט עבור האוצרות ההיסטוריים הללו. חדר אחר חדר היה מלא, לא רק באוספים צבאיים, אלא גם בציורים, פסלים וחפצים מתרבויות וזמנים שונים. פרדריק הפך את הווילה שלו למוזיאון חי, עדות למפעל חייו היוקרתי.

לב האוסף שלו היה 'הנשקייה'. כאן, באולם הגדול, עמדו שורות של אבירים בשריון מלא, כאילו קפאו בזמן, מוכנים להתעורר לחיים בעת פקודה. שריון סמוראי יפני ניצב לצד יצירות אירופיות מימי הביניים, כל אחד מהם מספר סיפור אילם על העבר. 

פרדריק רצה שביתו ואוספיו יהיו מתנה לעיר שאהב כל כך. לאחר מותו ב-1906, הוא הוריש את כל רכושו לעיר פירנצה, בתנאי אחד- שמפעל חייו ייפתח לציבור הרחב כמוזיאון. 

כיום, מוזיאון סטיברט מציע מסע אל לב ההיסטוריה, חזון אישי שקם לתחייה ומזמין את תושבי העיר ומבקריה לצעוד דרך מורשתו של אדם שהקדיש את חייו לשימור היופי וההיסטוריה של העבר.

המוזיאון ניצב כפנינה נסתרת בצפון העיר פירנצה, מקלט שקט הרחק משבילי התיירות ההומים, פנינה שמוקדשת כל כולה לפרדריק סטיברט, האספן, בעל החזון ומספר הסיפורים, שהאמין שבשימור העבר. 

אוספי המוזיאון- התערוכות והמיצגים

כפי שציינו, המוזיאון מתגאה באוסף אדיר של למעלה מ-36,000 פריטים שונים, מתמקדים בעיקר בנשקים ותלבושות היסטוריות, אך מקיפים גם מגוון רחב של אמנות ותרבות. הנה התערוכות המובילות במוזיאון:

נשקים אירופאים (European Armory): האוסף המפורסם ביותר של המוזיאון. אוסף השריון האירופי כולל מערך מדהים של שריון וכלי נשק מהמאה ה-15 ועד המאה ה-19- חרבות, חניתות, קשתות, רובים ודמויות אבירים רכובים על סוסים בשריון מלא. 

האוסף היפני (Japanese Armoury): לסטיברט היה עניין רב בתרבות היפנית, ולכן הוא צבר אוסף מדהים של נשקים יפנים. האוספים היפנים, שמשתרעים על פני שלושה חדרים עמוסים, כוללים כמעט מאה חליפות שריון, מאתיים קסדות, אינספור חרבות וחניתות, ועוד נשקים רבים. 

נשק ושריון אסלאמיים (Islamic Armoury): המוזיאון מכיל גם אוסף של נשק ושריון איסלאמי, שמשתרע על פני שני חדרים. כאן תמצאו ממצאים מהאימפריה העות'מאנית, מפרס ומהודו, מדגישים את האומנות המורכבת ואת המשמעות ההיסטורית של אזורים אלה.

ציורים ויצירות אמנות: מעבר לאוספי הנשק והצבא, מוזיאון סטיברט מכיל גם מגוון רחב של ציורים ויצירות אמנות. יצירות אלו נעות מדיוקנאות וסצנות דתיות ועד לציורי נוף וטבע דומם, מציעות הצצה אל המגמות והטכניקות האמנותיות של תקופות שונות בהיסטוריה.

תלבושות וטקסטיל: המוזיאון מציג גם אוסף של תלבושות וטקסטיל היסטוריים. יצירות אלה מספקות תובנות לגבי אומנות האופנה של מאות השנים האחרונות, כולל דוגמאות של בדים יוקרתיים ורקמה מורכבת. אל תפספסו את תלבושת “pwtit costume” שנעשתה לכבוד הכתרת נפוליאון למלך איטליה בשנת 1805. 

הווילה והגנים: חשוב לדבר גם על המוזיאון עצמו- על חדריו המפוארים והגנים השופעים, חלק משמעותי מהתערוכה ומהקסם של המקום הזה. הארכיטקטורה של הווילה והגנים שסביבה משקפים את טעמו האישי של סטיברט ואת הקסם של התקופה הוויקטוריאנית שמתבטא בכל אלמנט במתחם. 

תערוכות זמניות: המוזיאון מארח מעת לעת גם תערוכות זמניות, אלו מתמקדות לעתים קרובות בהיבטים מסוימים בתוך אוספי המוזיאון או בוחנות נושאים שקשורים לאמנות ותרבות היסטורית.

מידע חשוב

מיקום: מוזיאון סטיברט (Museo Stibbert) ממוקם בצפון העיר פירנצה, באזור מונטוג'י (Montughi) מרחק של כ-3 ק"מ צפונית למרכז העיר. 

כתובת המוזיאון: Via Federico Stibbert, 26, 50134 Firenze FI.

כיצד מגיעים: ניתן להגיע אל המוזיאון בתחבורה ציבורית, כשאוטובוסים כמו קו 4 ו-28 עוצרים ליד המוזיאון. 

למי שאוהב לטייל ויש לו זמן, המוזיאון נגיש ברגל ממרכז העיר, מרחק של בערך 30 עד 40 דקות הליכה, תלוי בנקודת ההתחלה שלכם כמובן. זו יכולה להיות הליכה נעימה, במיוחד במזג אוויר טוב, מאפשרת לכם לטעום עוד מהרחובות והשכונות המקסימים של פירנצה.

אם אתם נוהגים, ניתן להגיע למוזיאון ממרכז העיר תוך כ-10 עד 15 דקות, תלוי בתנועה. ישנה חניה זמינה באתר.

שעות פתיחת המוזיאון: ימים שני- רביעי, המוזיאון פתוח בין 10:00-14:00 (משרד הכרטיסים נסגר ב-13:00). ימים שישי-שבת-ראשון בין 10:00-18:00 (משרד הכרטיסים נסגר ב-17:00). המוזיאון סגור למבקרים בימי חמישי.

מה-6 בנובמבר ועד ה-14 באפריל הביקור אפשרי רק בקבוצה. 

ניתן להזמין מראש סיורים מודרכים במתחם בתיאום עם המוזיאון.

דמי כניסה: כרטיס כניסה למבוגר עלותו €9.80. ילד עד גיל 12 ישלם €7.80.

מומלץ לרכוש כרטיסים מראש!

אז אם מתחשק לכם להיכנס לבית של אריסטוקרט מהמאה ה-19 ולגלות אוצרות היסטוריים בדמות שריונות, נשקים, יצירות אמנות ותלבושות מפוארות, הגעתם למקום הנכון. מוזיאון סטיברט מציע טעימה מפירנצה האותנטית, רחוקה מהמולת התיירות ומהמוסדות המתיפייפים, וזה סוד הקסם שלו. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן