כרטיסים

פיאצה מיכאלאנג'לו בפירנצה (Piazzale Michelangelo)

פיאצה מיכאלאנג'לו בפירנצה (Piazzale Michelangelo)

Piazzale Michelangelo

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

פיאצה מיכאלאנג'לו בפירנצה (Piazzale Michelangelo)

התצפית הפנוראמית היפה בעיר

דמיינו את עצמכם עומדים על מרפסת מפוארת, קרני הזהב של שקיעה איטלקית צובעות את השמים, בעוד שמתחתיכם, העיר ההיסטורית פירנצה נפרשת כמו יצירת מופת מתקופת הרנסנס. זה לא רק חלום, אלא מציאות שמחכה לכם בפיאצה מיכלאנג'לו.

בעיר הקסומה פירנצה, שבה אמנות והיסטוריה מתחבקים בכל אבן ופינה, פיאצלה מיכלאנג'לו בולטת כיהלום שבכתר. שוכנת באלגנטיות על גבעה מדרום לנהר הארנו, מדובר בהרבה מעבר לכיכר מרכזית, אולי במעין חלון ראווה שמציע את הנוף המדהים ביותר של העיר פירנצה. 

הדואומו המלכותי, מתנשא בקו הרקיע, גשר פונטה וקיו ההיסטורי מתפתל בחן מעל נהר הארנו, והנוף העירוני רחב הידיים שלוחש סיפורים על מיכלאנג'לו ומדיצ'י, כל אלו נחשפים בפניכם ממרפסת התצפית הזו.

ברוכים הבאים לפיאצלה מיכלאנג'לו – הגלויה הפנוראמית של העיר פירנצה.

כמה מילים על פיאצה מיכאלאנג'לו 

הפיאצלה מיכלאנג'לו היא לא רק כיכר או מקום תיירותי, זהו מגדלור תרבותי ופלא פנוראמי שממוקם בעיר המקסימה פירנצה. הפיאצה שממוקמת על ראש גבעה ברובע אולטרנו (Oltrarno) הבוהמייני, מפורסמת בכך שהיא מספקת את אחד מהנופים המדהימים ביותר של המרכז ההיסטורי של פירנצה והגבעות שמסביב.

הפיאצה, שעוצבה במאה ה-19 כמחווה לאמן הרנסנס הגדול מיכלאנג'לו, מעוטרת בהעתקי ברונזה של כמה מהפסלים המפורסמים שלו, כולל עיבוד של פסל דוד המפורסם והמפואר. האלמנטים האמנותיים הללו מוסיפים עוד פאר לאתר, ומחברים בין הנופים הפנוראמיים ובין האמנות הפלורנטינית המקומית. 

כיעד אהוב על מקומיים ותיירים כאחד, פיאצלה מיכלאנג'לו היא יותר מנקודת תצפית. זהו מקום שבו הפאר של הארכיטקטורה של פירנצה, השלווה של נהר הארנו וחיי התרבות התוססים של העיר מתאחדים לריקוד הרמוני. בין אם אתם מגיעים לכאן כדי להתחמם בזוהר הזהוב של השקיעה, ללכוד רגע מושלם לתמונה, או פשוט לטבול באווירה ההיסטורית, פיאצלה מיכלאנג'לו מציעה חוויה ייחודית ובלתי נשכחת בעיר. 

סיפורה ההיסטורי של הפיאצה

בלב פירנצה, עיר שבה כל רחוב לוחש סיפורים על אמנות והיסטוריה, שוכנת גבעה שמחזיקה בסיפור דרמטי ומענג כמעט כמו הנוף שהיא מספקת. זהו סיפורה של הפיאצלה מיכלאנג'לו, מחווה לגאונות וקנבס ליופייה של העיר.

הסיפור שלנו מתחיל בסוף המאה ה-19, תקופה של תחייה מחודשת ברוח הרנסנס בעיר, עם ג'וזפה פוגי, אדריכל בעל חזון, שבשנת 1869, במהלך כהונתה הקצרה של פירנצה כבירת איטליה, הוטל עליו פרויקט מפואר. המשימה שלו הייתה להחיות מחדש את הנוף האורבאני של העיר. פוגי ראה הזדמנות ליצור משהו יוצא דופן על גבעה מדרום לנהר הארנו, אתר שהציע נוף פנוראמי של כל העיר פירנצה על אתריה הציוריים. 

הוא ראה בעיני רוחו כיכר, לא סתם כיכר, אלא כזו שתעשה כבוד למיכלאנג'לו בוונארוטי, הבן המהולל והמפורסם של העיר ואייקון אמנות הרנסנס. העיצוב של פוגי היה גרנדיוזי ואלגנטי, וכלל סדרה של טרסות שעלו על הגבעה, שהגיעו לשיאן בחלל גדול ופתוח המעוטר בהעתקים של פסלי מיכלאנג'לו, כולל יציקת ברונזה של פסל דוד המפורסם, שניצב כזקיף מעל העיר.

אבל החזון של פוגי השתרע מעבר לפיאצה. הוא תכנן שדרה, ויאלה מיכלאנג'לו (Viale Michelangelo), שהתפתלה בחן במעלה הגבעה, כשלצידה עצים מפוארים ומבנים אלגנטיים. השביל הזה לא היה רק מסלול לפיאצה אלא מסע ביופייה של פירנצה עצמה.

בנייתה של פיאצלה מיכלאנג'לו הייתה הישג של תכנון עירוני וביטוי אמנותי. כשהיא הושלמה, הפיאצה הפכה במהרה ליותר מנקודת עניין בלבד. הכיכר הפכה לסמל למורשת המתמשכת של פירנצה, מקום שבו אמנות, היסטוריה ויופי טבעי משתלבים זה בזה, בצורה הכי איטלקית שיש. 

במהלך השנים, פיאצלה מיכלאנג'לו ראתה אינספור שקיעות וזריחות, כל אחת צבעה את העיר באור אחר. היא הייתה עדה לשפל של עונות השנה, לצחוק והשמחה של תיירים ולהתבוננות שקטה של תושביה המקומיים. כל אדם שמבקר כאן יוצא עם קטע מהסיפור של פירנצה, כפי שהוא נראה דרך עיניהם של פוגי ומיכלאנג'לו.

פיאצלה מיכלאנג'לו עומדת כמקום שבו אפשר באמת לתפוס את המהות של פירנצה – העבר, ההווה והעתיד שלה, כולם מתכנסים לתמונת גלויה פנוראמית עוצרת נשימה.

הנוף ממרפסת התצפית של הכיכר

כפי שוודאי כבר הבנתם, גולת הכותרת של הביקור בפיאצה הוא הנוף הנשקף ממנה. הנוף מפיאצלה מיכלאנג'לו בפירנצה הוא לא פחות ממהפנט, מתואר לעתים קרובות כאחד הנופים העירוניים הפנוראמיים עוצרי הנשימה בעולם. זוהי נקודת תצפית ייחודית שמצליחה ללכוד את תמצית היופי ההיסטורי והארכיטקטוני של פירנצה. 

מהמיקום הגבוהה הזה, המבקרים מתכבדים בנוף מרהיב של מרכז העיר, מקיף את ציוני הדרך האייקונים ביותר של העיר, אשר נפרשים בפנינו כמו שטיח של היסטוריה ואמנות. מי ששולטת בקו הרקיע היא הקתדרלה המפוארת של סנטה מריה דל פיורה, קתדרלת פירנצה המפורסמת שידועה בשם הדואומו (Duomo). הכיפה האדומה האדירה שלה, שהונדסה על ידי פיליפו ברונלסקי, היא פלא של ארכיטקטורת הרנסנס ונראית מכל רחבי העיר.

גם נהר הארנו נפרש בפני באי הכיכר כמו גלויה פנוראמית, זורם בליבה של פירנצה כשמספר גשרים חוצים אותו. המפורסם ביותר הוא הפונטה וקיו, גשר אבן איקוני מימי הביניים הידוע בחנויות שלו שנבנו לאורכו, וגם הוא נראה בבירור ומוסיף לאיכות הציורית של הנוף.

נקודות ציון גלויות אחרות כוללות את הפאלאצו וקיו, בית העירייה של העיר עם מבנה דמוי מבצר מתנשא, בזיליקת סנטה קרוצ'ה, ה-Bargello, וגלריית אופיצי. מבנים אלה מספרים את ההיסטוריה העשירה והמורשת התרבותית של העיר פירנצה.

אבל הנוף לא עוצר רק במרכז העיר פירנצה, כי כאן בימים יפים תוכלו להיחשף ליופייה של טוסקנה, כשהנוף משתרע אל הגבעות המתגלגלות של טוסקנה, עם עצי ברוש, מטעי זיתים ווילות היסטוריות. השילוב של הנוף האורבאני עם היופי הטבעי של גבעות טוסקנה יוצר ניגוד חזותי מדהים.

העתקי הפסלים של מיכאלאנג'לו 

מלבד הנופים עוצרי הנשימה שמציעה, הפיאצלה מיכלאנג'לו היא גם אתר משמעותי לחובבי אמנות, במיוחד מעריציו של האמן המקומי מיכלאנג'לו בונרוטי. בפיאצה תמצאו העתקים של כמה מהפסלים המפורסמים ביותר שלו, המפורסם שבהם הוא העתק מדהים של פסל דוד המפואר. 

פסל דוד המקורי, שגולף משיש בין השנים 1501 ל-1504, הוא יצירת מופת של פיסול הרנסנס ומייצג את הגיבור המקראי דוד, סמל לכוח וליופי נעורים. המקור שוכן בגלריית האקדמיה בפירנצה. העתק הברונזה שניצב כאן בפיאצלה מיכלאנג'לו הוצב בכיכר בשנת 1873 כחלק מתכנון האתר על ידי האדריכל ג'וזפה פוגי. הוא משמש לא רק כמחווה למיכלאנג'לו אלא גם כסמל למורשת האמנותית של העיר פירנצה.

בפיאצה תמצאו גם פסלי ברונזה של ארבעת האלגוריות מקפלות מדיצ'י בסן לורנצו. הדמויות האלגוריות הללו – יום, לילה, שחר ודמדומים – הן מיצירותיו העמוקות והמסתוריות ביותר של מיכלאנג'לו, שפוסלו עבור קברי לורנצו וג'וליאנו דה מדיצ'י.

Piazzale Michelangelo
העתק פסל דוד בפיאצה

מיקום ודרכי הגעה

פיאצלה מיכלאנג'לו (Piazzale Michelangelo) ממוקמת בעיר פירנצה, על גבעה על הגדה הדרומית של נהר הארנו ברובע אולטרנו (Oltrarno) המרכזי, רובע שידוע בשל בעלי המלאכה, המבנים ההיסטוריים והרחובות המקסימים שלו.

כתובת הכיכר: Piazzale Michelangelo, 50125 Firenze FI.

הדרך המומלצת להגיע ממרכז העיר לכיכר היא בהליכה, חוויה שתאפשר לכם לחוות את הרחובות הציוריים של פירנצה בדרך לכאן. ההליכה ממרכז העיר אורכת בדרך כלל כ-20-30 דקות, תלוי בנקודת ההתחלה שלכם ובקצב ההליכה. המסלול כרוך מעט בעלייה, שיכולה להיות תלולה בחלקים אבל היא בדרך כלל לא מאתגרת מדי. השביל הנפוץ ביותר הוא דרך הרמפות (Rampe), שביל שמתחיל מפיאצה פוגי (Piazza Giuseppe Poggi). מהפיאצה העלייה לוקחת כ-8 דקות. 

כמו כן, שירות האוטובוסים העירוני של פירנצה מציע דרך נוחה להגיע לפיאצלה מיכלאנג'לו.קווי אוטובוס כמו 12 ו-13 נוסעים ממרכז העיר לפיאצה. הנסיעה באוטובוס מציעה אלטרנטיבה רגועה יותר להליכה והיא שימושית במיוחד למי שמעדיף לא לטפס על הגבעה.

גם נהיגה או נסיעה במונית היא אופציה, אם כי החניה כאן עשוייה להיות מוגבלת, במיוחד בעונות שיא התיירות. ישנו אזור חניה ליד הפיאצה, אבל הוא נוטה להתמלא במהירות. מוניות זמינות ברחבי העיר ויכולות להוריד אתכם ממש בפיאצה.

עבור אלה שאוהבים רכיבה על אופניים, השכרת אופניים ורכיבה לפיאצלה מיכלאנג'לו יכולה להיות חוויה מענגת. עם השנים פירנצה הופכת יותר ויותר ידידותית לאופניים, עם שבילי אופניים ונתיבים ייעודיים באזורים רבים.

גם סיורים מודרכים שונים בפירנצה כוללים עצירה בפיאצלה מיכלאנג'לו, חלקם אפילו מציעים חווית צפייה בשקיעה.

מתי להגיע לכיכר?

הזמן הטוב ביותר ביום לבקר בפיאצל מיכלאנג'לו בפירנצה תלוי במידה רבה במה שתרצו לחוות במהלך הביקור שלכם. כל חלק של היום מציע אווירה ונוף ייחודיים. להלן פירוט שיעזור לכם לבחור:

  1. שעות הבוקר- חוויה שלווה ופחות צפופה. אור הבוקר מציע נוף רך וברור של העיר, אידיאלי עבור צלמים ואלה המחפשים שלווה.
  2. אחר הצהריים- הכיכר מוארת ותוססת. השמש גבוהה, מה שגורם לפרטי הארכיטקטורה של העיר לבלוט. הכיכר בדרך כלל מלאה ועמוסה. 
  3. שעת השקיעה- ללא ספק הזמן הקסום ביותר ביום. השמיים והנוף העירוני שטופים בגוונים זהובים וורודים. זהו זמן פופולארי ביותר, אז צפו להמוני תיירים כאן. 
  4. ערב/לילה- תזכו לראות את העיר מוארת בגוונים זוהרים של לילה. חוויה רומנטית ושקטה יותר. 

המלצה שלנו- להגיע כחצי שעה לפני שעת השקיעה

וכך, מטיילים יקרים, כשאתם משוטטים במבוך פלאי הרנסנס הלא היא פירנצה, זכרו שטיול בלי לעלות על הגבהים של פיאצלה מיכלאנג'לו הוא כמו לאכול פיצה בלי גבינה – בלתי מתקבל על הדעת. כאן, לא רק שתיחשפו לנופים פנורמיים עוצרי נשימה, אלא תוכלו להכיר באמת את פירנצה, לספוג את המהות והאווירה שלה, או לחוות שקיעה שנראית כאילו צוירה בידי דה וינצ'י עצמו. 

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן