כרטיסים

המוזיאון הלאומי ברג'לו (Bargello National Museum)

המוזיאון הלאומי ברג'לו (Bargello National Museum)

Bargello Museu

עזרה עם תכנון החופשה בפירנצה?

המוזיאון הלאומי ברג'לו (Bargello National Museum)

בלב פירנצה, עיר שהייתה ועדיין מגדלור של אמנות ותרבות, ניצב המוזיאון הלאומי ברג'לו (Museo Nazionale del Bargello), קולוסיאום של אמנות והיסטוריה, מקדש שמציע הצצה מרתקת לעולם של פלאי הרנסנס. מהרגע שבו תיכנסו דרך דלתות המוזיאון המרשימות, תצעדו אל תוך ממלכה שבה ההיסטוריה לוחשת דרך יצירות שיש וברונזה, שבה לכל פסל יש סיפור, ושם גאונות אמנותית בת מאות שנים מהדהדת דרך האולמות המפוארים. 

כל קיר וכל חלל במתחם ההיסטורי הזה מספרים לנו המבקרים על עולמות רחוקים ומרתקים, מהמבנה שבו שוכן המוזיאון שהיה פעם מבצר וכלא, ושומר כיום על כמה מהיצירות המפוארות ביותר בעולמות האומנות, ועד ליצירות עצמן, עבודותיהם של מיכלאנג'לו, דונטלו, ג'יברטי ועוד אדוני רנסנס רבים. כל פסל וכל יצירה כאן הם פרק מתוך ספר תולדות האמנות שמתעורר לחיים עם כל מבקר שמגיע לשוטט בין החללים ההיסטוריים. הברג'לו הוא הרבה מעבר למוזיאון, מדובר על מסע דרך הנשמה היצירתית של עידן שהגדיר מחדש את גבולות האמנות.

אז הצטרפו אלינו כשאנו חוקרים את נפלאותיו של מוזיאון ברג'לו, חושפים את הסודות החבויים בפסליו ובחפציו, וחוגגים את המורשת המתמשכת של אמנות הרנסנס. 

כמה מילים על מוזיאון ברג'לו

לפני שנעמיק במרקם העשיר של ההיסטוריה והסיפורים שעוטפים את המוזיאון הלאומי ברג'לו, בואו נבין מהו המוסד האייקוני הזה. המוזיאון הלאומי ברג'לו, או באיטלקית Museo Nazionale del Bargello, הוא מוסד, קולוסיאום, מקדש שמציג בפני באי המקום את ההישגים האמנותיים של הרנסנס האיטלקי. 

המוסד ההיסטורי הזה ממוקם בליבה של פירנצה, עיר שהייתה זה מכבר כור היתוך של חדשנות אמנותית, וסמל הרנסנס העולמי. המוזיאון נחשב לאחד ממוזיאוני הפיסול והאמנות הנחשבים באיטליה ובעולם כולו, והוא שוכן באחד מהבניינים העתיקים ביותר בעיר, מבנה שראשיתו בשנת 1255. 

אז מה תמצאו במוזיאון הזה? אוסף שאין שני לו של פסלי רנסנס, כולל יצירות מופת של מיכלאנג'לו, דונטלו וצ'ליני. מעבר לפסלים, המוזיאון מכיל גם אוסף נרחב של יצירות אמנות דקורטיביות כגון קרמיקה, טקסטיל, יצירות שנהב, כלי כסף ומטבעות ישנים, אלו מציעים סקירה מקיפה על העשייה האמנותית מתקופות שונות, במיוחד תקופת הרנסנס. המוזיאון הלאומי נחשב למגדלור של מורשת תרבותית, מושך אליו חובבי אמנות, היסטוריונים ומטיילים סקרנים אל מעמקי הברק האמנותי ששגשג בתקופת הרנסנס אשר ממשיך להדהים את באי המקום.

הסיפור שמאחורי המוזיאון

בלב ליבה של פירנצה, עיר שבה פרח הרנסנס במלוא הוד מלכותו, שוכן לו בניין משופע בהיסטוריה ואמנות, מכונה היום המוזיאון הלאומי ברג'לו. הסיפור שלו עשיר ומסובך כמו יצירות האמנות שהוא מכיל, סיפור שנרקם מחוטי העבר התוסס של פירנצה.

הסיפור שלנו מתחיל באמצע המאה ה-13, אז הוקם בליבה של העיר מבנה דמוי מבצר. בניין זה, עם קירותיו החזקים ומראהו האדיר, היה אמור להיות מקום מגוריו של ה-Podestà, השופט הראשי של העיר פירנצה, זה שמסמל את שלטון החוק ברחובות ההומים של העיר העתיקה. עם הזמן הפך המתחם הזה לבית כלא, מהדהד את צעדיהם של שומרים ואת לחישותיהם של אסירים.

עם זאת, רוחות השינוי שטפו את העיר, והרנסנס, הלידה מחדש, צבע את העיר בגוונים חדשים. בסוף המאה ה-19 קיבל המבנה ההיסטורי תפנית, נולד מחדש כמוזיאון שחוגג את גאונות הפיסול האיטלקי. 

המוזיאון הלאומי ברג'לו, פתח את שעריו, לא בפני אסירים או סוהרים, אלא בפני חובבי אמנות ומטיילים סקרנים. האולמות שלו, שהכילו פעם תאי אסירים, הפכו לגלריות שמציגות בגאווה את פאר אמנות הרנסנס. במתחם שוכנו יצירות מופת מיכלאנג'לו, דונטלו, ג'יברטי ועוד רבים, כשכל יצירה מספרת סיפור על גאונות ויצירתיות אנושית.

אבל הקולוסיאום האמנותי הזה לא מדבר רק על פסלים, והוא הפך עם השנים למקלט אמנות שמכיל הכל מהכל- מקרמיקה מורכבת ויצירות ברונזה נוצצות ועד לעבודות שנהב מעודנות ומטבעות עתיקים. כל חפץ הוסיף עוד נגיעה לסימפוניית האמנות וההיסטוריה שהמוזיאון רקם.

עד היום ממשיך לעמוד מוזיאון ברג'לו בגאווה בליבה של העיר, משמש כעד אילם לגאות והשפל של ההיסטוריה. הארכיטקטורה שלו, שילוב הרמוני של סגנונות ימי הביניים וסגנון הרנסנס, מספר על המסע שלו בהיסטוריה. החצר המפוארת, עם הקשתות האלגנטיות שלה, לוחשת סיפורים על התכנסויות ציבוריות, בעוד שגרם המדרגות המפואר מוביל את המבקרים לא רק אל הקומות העליונות, אלא למעלה אל סצנת האמנות העולמית. 

המוזיאון הלאומי ברגלו אינו רק מאגר של אמנות;- הוא מספר סיפורים, לוחש על סאגה שהחלה לפני למעלה משבע מאות שנים. הקירות, המסדרונות ויצירות האמנות שלו מספרים סיפורים על כוח, טרנספורמציה ועל היופי המתמשך של הביטוי האנושי. 

לפני התערוכות- הפאר הארכיטקטוני של המוזיאון

הנה אנחנו ממשיכים במסע שלנו דרך המוזיאון הלאומי ברג'לו, ותשומת הלב שלנו עוברת מההיסטוריה המפוארת שלו לפאר הארכיטקטוני שהוא. המוסד ההיסטורי הזה אינו רק מאגר של אמנות, אלא יצירת מופת של אדריכלות בפני עצמה, עדות לפאר של פירנצה בימי הביניים.

המבנה המרשים של המוזיאון, עם קירותיו המעוטרים והמגדלים המרשימים שלו, הוא דוגמה מרהיבה לארכיטקטורה פלורנטינית מימי הביניים. מדובר על אחד מהמבנים העתיקים בעיר, אשר כפי שציינו נבנה כבר בשנת 1255 כמבצר וכמוקד שלטון. החלק החיצוני של הבניין עשוי מאבן כפרית, מהווה ניגוד בולט לאוצרות האמנותיים ששוכנים בתוכו.

במהלך מאות השנים, המבנה ההיסטורי הזה עבר אינסוף שינויים וטרנספורמציות, כל אחד הוסיף רובד לנרטיב האדריכלי שלו. המעבר ממבצר לכלא, ובסופו של דבר למוזיאון, גרם למבנה להתפתח, ובמאה ה-19 הוא עבר שיפוץ שהפך אותו לחלון ראווה הולם לסצנת האמנות של העיר.

כשנכנסים פנימה, אי אפשר שלא להתרשם מיד מהאלמנטים הגותיים שמעטרים את חלליו. החצר המפוארת, עם הקשתות האלגנטיות שלה, שפעם הייתה מוקד להתכנסויות ומפגשים, מזמינה אותנו המבקרים כיום לעצור לרגע ולהתפעל מיופייה השליו. עבודת האבן המורכבת, הדוגמאות הגיאומטריות של העמודים ומשחקי האור והצל דרך הקשתות תורמים כולם לאווירה השלווה שקשה להסביר במילים.

המאפיין הקסום ביותר של המוזיאון הוא כנראה גרם המדרגות המפואר שלו. הפלא הארכיטקטוני הזה, שמוביל אל הקומות העליונות של המוסד המפואר, הוא ממש מסע בזמן. כאן, ברגע שתטפסו במדרגות המוזיאון, תעלו באופן מטפורי מהממלכה הארצית אל העולם השמיימי של האמנות.

החדרים והאולמות של המוזיאון, כל אחד עם האופי הייחודי שלו, מתאימים באופן מושלם להצגת מגוון הפסלים והחפצים האדיר של המוזיאון. התקרות הגבוהות והגלריות המרווחות מציעות רקע מכובד ליצירות האמנות, מאפשרות להעריך כל יצירה במלוא תפארתה.

המוזיאון הלאומי ברגלו הוא לא רק תיבת אוצר של אמנות רנסנס אלא גם פלא ארכיטקטוני. הקירות, המדרגות והקשתות שלו מספרים סיפור על תקופה שחלפה, תקופה שבה אמנות וארכיטקטורה היו קשורות זו בזו, עבדו יחד כדי להרשים את אנשי המקום. 

לא הקנקן אלא מה שיש בו- הפסלים של מוזיאון ברג'לו

דיברנו רבות על הקנקן, ועכשיו הגיע הזמן לדבר תכלס- על יצירות המוזיאון. ברג'לו, מקדש הפיסול, מתגאה באוסף שאין שני לו. בין חומותיו העתיקות המוזיאון מחזיק באוצר של יצירות מופת, כל אחת מספרת את סיפורה של אבולוציה אמנותית, חדשנות וגאונות.

הרנסנס, תקופה שסימנה לידה מחדש של אמנות ותרבות, חזתה בפריחה חסרת תקדים של כישרון אמנותי איטלקי. פסלים, שהתנתקו מהצורות הנוקשות של ימי הביניים, החלו לחקור את היופי של הצורה האנושית, הרגש והריאליזם. המוזיאון, על אוסף הפסלים הרחב שלו, מספק עדות לעידן מהפכני זה, מציע תובנות מרתקות על התפתחות הפיסול בתקופת הרנסנס.

בלב אוסף המוזיאון נמצאות יצירותיהם של המאסטרים הגדולים – מיכלאנג'לו, דונטלו, גיברטי ואחרים – שפסליהם אינם רק יצירות אמנות אלא אבני דרך בתולדות האמנות. יצירת ה- 'Bacchus' של מיכלאנג'לו, תיאור בולט של אל היין הרומי, מציג את שליטתו באנטומיה ובביטויים האנושיים, בעוד שפסל ה- 'Brutus' שלו עומד כסמל רב עוצמה לאידיאליזם פוליטי.

דונטלו, ענק פיסול הרנסנס האיטלקי, מיוצג על ידי יצירותיו המהפכניות כמו 'דוד', פסל העירום הראשון שנעשה מאז העת העתיקה, וסן ג'ורג'ו (Saint George), יצירת מופת של ריאליזם אקספרסיבי. פסלים אלה מציגים לא רק את הגישה החדשנית של דונטלו לתיאור דמויות אנושיות, אלא גם משקפים את האידיאלים המשתנים של אותה התקופה.

לורנצו גיברטי (Lorenzo Ghiberti), שמפורסם בזכות עבודתו על שערי גן עדן בבית הטבילה של פירנצה, מככב גם כאן במוזיאון. אמנות הברונזה שלו הציבה סטנדרטים חדשים בתחום הפיסול, תוך שהוא משלב פרטים מורכבים עם פרספקטיבות עמוקות ונרטיבים מרהיבים. 

אוספי המוזיאון מציעים מסע דרך הסגנונות והנושאים השונים ששלטו בסצנת אמנות הרנסנס. מהרנסנס המוקדם, עם הדגש שלו על ריאליזם והומניזם, ועד לרנסנס הגבוה, שמסומן באיזונים שלו, פסלי המוזיאון מספקים נרטיב ויזואלי של אבולוציה זו. כל אולם וכל מסדרון מציגים היבטים שונים של אמנות הרנסנס, החל מנושאים דתיים ועד לנושאים מיתולוגיים, מציגים את הגיוון והעומק של הביטוי האמנותי של תקופה זו.

ובעוד שהמוזיאון מציג את יצירותיהם של אמנים מפורסמים כמו אלה שזה עתה הזכרנו, הוא מכיל גם מערך של פסלים של אמנים פחות מוכרים אך מוכשרים באותה המידה. יצירות אלו מציעות מבט אינטימי ואמיתי על נוף הרנסנס המקומי. 

מעבר לפסלים

ומעבר הפיסול מתקופת הרנסנס, המוזיאון הלאומי מציע מגוון עשיר של יצירות אמנות אחרות, ביניהן מיוליקה (כלי חרס מתקופת הרנסנס), גילופי שנהב מורכבים, עבודות ברונזה מורכבות ויצירות צורפות. כל פריט באוסף האמנות של המוזיאון מספר על סצנת האמנות המורכבת והצבעונית של העיר פירנצה וסביבתה.

אוסף המיוליקה של המוזיאון, סוג של כלי חרס ייחודיים, התפתח גם הוא בתקופת הרנסנס. קרמיקה זו ידועה בצבעיה התוססים ובעיצובים המורכבים שלה. קולקציית המיוליקה של המוזיאון מציגה מגוון סגנונות ונושאים, החל מסצנות היסטוריות ומיתולוגיות ועד לדוגמאות דקורטיביות פשוטות יותר. יצירות אלה לא רק מציגות את המיומנות הטכנית של בעלי המלאכה, אלא גם מציעות תובנות לגבי סצנת התרבות של אותה תקופה.

המוזיאון מכיל גם אוסף מרשים של יצירות שנהב וברונזה. פיסות השנהב, לרוב קטנות ועדינות, כוללות גילופים מורכבים שדורשים דיוק ומיומנות קפדניים. יצירות אלו, החל מדמויות דתיות ועד לפריטים יומיומיים, מדגימים את הרבגוניות והיופי של יצירות השנהב. גם אוסף הברונזה של המוזיאון, שכולל פסלים וחפצי נוי, משקף את השליטה של עובדי המתכת בתקופת הרנסנס. ההקפדה על הפרטים הקטנים ביצירות אלו היא עדות לרמה הגבוהה של ההישגים האמנותיים בתקופה זו.

גולת כותרת נוספת באוסף האומנויות הדקורטיביות של המוזיאון היא מערך הצורפות שלו.  מתכשיטי זהב וכסף ועד לחפצי נוי, כל פריט בתצוגה מספר על הטעמים היוקרתיים והטכניקות המתוחכמות של בעלי המלאכה שיצרו אותם.

יצירות המפתח שאסור לכם להחמיץ

בין שלל האוצרות של המוזיאון נמצאות מספר יצירות שנחשבות לגולת הכותרת של המוסד האומנותי, הנה המובילות שבהן, היצירות שאסור לכם לפספס בביקור: 

פסל 'דוד' של דונטלו (Donatello’s 'David'): פסל הברונזה הזה הוא אחת היצירות המפורסמות ביותר במוזיאון. נוצר על ידי דונטלו בתחילת המאה ה-15, הוא ידוע בהיותו עבודת הברונזה הראשונה של תקופת הרנסנס והפסל הגברי העירום הראשון שנעשה מאז העת העתיקה.

ה"באצ'וס" של מיכלאנג'לו (Michelangelo’s 'Bacchus'): אחת מיצירותיו הראשונות של מיכלאנג'לו, פסל זה של אל היין הרומי בולט בתיאור הריאליסטי שלו ובאיזון העדין שמייכלאנג'לו משיג בין סגנונות קלאסיים ועכשוויים.

'יוחנן המטביל' של גיברטי (Ghiberti’s 'St. John the Baptist'): לורנצו גיברטי יצר את הפסל המפואר הזה שעומד כעדות לשליטה שלו ביצירות ברונזה.

פסל קוזימו של צ'ליני ('Bust of Cosimo I'): פסל הברונזה של בנבנוטו צ'ליני, מציג את האומנות המפורטת והביטוי העוצמתי האופייניים לעבודתו של צ'ליני.

פסל ה'מרקורי' של ג'אמבולוניה (Giambologna’s 'Mercury'): פסל הברונזה האלגנטי הזה שיצר ג'ימבולוגנה הוא דוגמה מעולה לפיסול מנייריסט, ידוע בתנוחה הדינמית שלו ובתחושת התנועה שהוא מעביר לצופיו.

"מרזוקו" של דונטלו (Donatello’s 'Marzocco'): פסל האריה, סמלה של פירנצה, מציג את המיומנות של דונטלו בפיסול דמויות חיות.

האוסף האסלאמי: בברג'לו תמצאו גם אוסף משמעותי של אמנות אסלאמית- מגוון של קרמיקה, עבודות מתכת וטקסטיל. יצירות אלו מספקות הצצה מרתקת למסורות האמנותיות של העולם האסלאמי.

מידע פרקטי

מיקום: המוזיאון הלאומי ברג'לו (Museo Nazionale del Bargello) ממוקם בליבה של העיר פירנצה, בחלק היסטורי של העיר, קרוב לציוני דרך מפורסמים רבים אחרים.

איך מגיעים למוזיאון ברגלו:

ברגל: בהתחשב במיקומו המרכזי, המוזיאון נגיש בקלות ברגל מחלקים רבים של פירנצה. זוהי דרך מצוינת לחקור את הרחובות ההיסטוריים של העיר והיא נוחה במיוחד אם אתם כבר מבקרים באטרקציות סמוכות כמו קתדרלת פירנצה (Duomo) או גשר פאלאצו וקיו.

בתחבורה ציבורית: מספר קווי אוטובוס עוברים בעיר ועוצרים ליד המוזיאון. ניתן להשתמש באוטובוסים שעוצרים בתחנות סמוכות כמו 'Galleria Degli Uffizi' או 'Verdi'. גם מוניות זמינות בכל רחבי פירנצה. זוהי אפשרות נוחה אם אתם מעדיפים לא ללכת ברגל או להשתמש בתחבורה ציבורית. עמדות מוניות ממוקמות בכיכרות מרכזיות ובמוקדי תחבורה, וניתן גם לעצור מוניות ברחוב.

נהיגה: אם אתם נוהגים, שימו לב שחניה במרכז פירנצה יכולה להיות מאתגרת ויקרה. לפירנצה יש אזור תנועה מוגבל (ZTL), אשר מגביל תנועה שאינה של תושבי העיר במרכז העיר. אם אתם שוהים מחוץ למרכז העיר, אולי יהיה קל יותר להחנות שם את הרכב ולהשתמש בתחבורה ציבורית או ללכת ברגל למוזיאון.

כתובת המוזיאון: Via del Proconsolo, 4, 50122 Firenze FI.

כרטיסים: דמי כניסה עבור מבוגר (מעל גיל 25) הינם € 15. עבור צעיר בגילאי 18 עד 24 המחיר הינו € 7, ומתחת לגיל 18 עלות הכניסה הינה € 5.

שימו לב כי יש לציין את שעת הביקור בהזמנת הכרטיס.

ישנה אפשרות לרכוש כרטיסים מהירים לדילוג על תורי הכניסה.

ניתן גם לרכוש סיורים מודרכים.

מומלץ להזמין את כרטיסי הכניסה למוזיאון מראש! שכן מדובר על אטרקציה פופולארית מאוד בעיר.

ברשימה הלא נגמרת של אתרי החובה בעיר פירנצה, המוזיאון הלאומי ברג'לו בולט כמו כוכב רוק מתקופת הרנסנס. כן, האופיצי, הדואומו וגלריית האקדמיה נפלאות, אבל כאן החוויה לא פחות מדהימה. בין הפסלים המרהיבים ויצירות האמנות הייחודיות תמצאו את עצמכם מתמכרים לאמנות הרנסנס, צמאים לדעת עוד על התקופה הנפלאה והצבעונית הזו שעיצבה את איטליה ואת העולם כולו.

לחזור למשהו ספציפי?
דילוג לתוכן